• 297
  burada tahmini 2-2.5 milyon euro kazanacakken neredeyse yarı fiyatına karşı yakaya gitme haberleri üfürmeden öte değildir. masa başı haberlere konu olmakta. ben anlamıyor bir futbolcu yurtdışında aynı ligde önemli takıma transfer olduğunda bosman kuralı uygunsa sezon devam ederken açıklamalar yapılır. burada ne garip sezon bittikten sonra açıklanıyor.

  (bkz: 2011-2012 selçuk inan transferi)

  robert lewandowski 2013-2014 sezonunda dortmund’dan bayern münih’e bonservissiz bosman kuralıyla geçerken sezon içinde resmi açıklamalar yapılmıştı.

  türkiye’de aman etik olsun şu olsun bu olsun. profesyonel hayat değil mi bu? ben anlamıyor cidden. galiba bu ince sebeplerle bir arpa yol alamıyoruz.

  düzeltme: uefa üyesi türkiye ligi’nde bosman kuralı geçersizmiş dostlar. değişik bir yer burası ya vallahi bak.
 • 298
  transferinin oldukça zor olduğunu düşündüğüm futbolcudur. sanki iş bitmiş gibi bir hava estirilirken şimdi fenerbahçe haberleri yavaştan ısıtılmaya başlandı. aynı geçen seneki vedat muriç filmini izliyor gibiyim. umarım yönetimimiz geçen seneden gerekli dersleri çıkartır.
  fenerden çalımmış bilmemneymiş öyle gereksiz popülist söylemler umrumda değil. ama bir kerede istediğimiz, anlaştığımız, ikna ettiğimiz adamların transferini de sonuçlandırabilelim. zaten hastalık yüzünden ekonomik olarak zor durumdayız. bari anlaştığımız adamları kaptırmayalım.
 • 299
  (bkz: fenerbahçe futbol takımı/#2872330)
  6 yıldır kupa alamayan, 4 yıldır kadıköy'de galatasaray futbol takımını yenemeyen, son 15 derbide 1 galibiyet alabilmiş ve 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçıyla bir sene ertelemeli olsa da* tek madalyası gitmiş takımın galatasaray'a "transfer çalımı" atamayacağı oyuncu.
  bu çalımı haftada bir "emekliye zam" başlığı atan ciddiyette bir kurum aracılığıyla yazar çizerler. hani ikna eden de e.b. türkiye futbolunun en sevilen yüzü.
  emre akbaba örneğinde olduğu gibi bir galatasaray'lıyı glatasaray istiyorsa alır. vedat bile bonservis belası yüzünden oraya mahkum oldu. fb çok çalım atacaksa gitsin küfür ettiği, fotoğrafını içeren dolarlar fırlattıkları eski kırıklarını toplasın bjk'nin kapısından.
 • 301
  büyük diye tabir edilen kulüpler genelde o yılın trend olan oyuncularını transfer etmek ister, bu gayet doğal. sıkıntı şurada, fener'in de bu oyuncuyu almak istemesini anlarım ama başvurdukları yol şu oluyor genelde, ben alamıyorsam rakibim en pahalı, kasasından maksimum para çıkacak şekilde alsın.
  (allahımız var biz pek tenezzül etmiyoruz bu tip işlere)
  ben bu konuda net olamıyorum maalesef, bir yanım oyuncu fener ile anlaştıysa, orada oynamak istiyorsa etik açıdan kesinlikle muhatap olma diyor.
  halböyleyken bir anda aklıma karşıdaki muhatabımızın bu konularda bize ne kadar zarar vermeye çalıştığı ve genelde de verdiği örnekler geliyor (en tazesi emre akbaba) ve ansızın diğer yanım devreye girerek "yemişim etiğini" ben alamıyorsam ona da ne kadar zarar ettirsem kardır" diyor.

  mert hakan'a gelince, akşam'da çıkan haberi zerre önemsemiyorum, ha doğru da olabilir, ancak şu var ki oyunculardan artık eskisi gibi kulübe aidiyet beklemesin kimse. içlerinde parayı ikinci planda tutup ideallerinin peşinde koşanlar olacağı gibi, futbol ömrünü alacağı paraya göre şekillendirmek isteyenler de hatırı sayılır oranda. basından takip ettiğim mert hakan idealleri olan bir oyuncu gibi duruyor. buna göre tercihini bizden yana yaparsa sevinirim, ha yok ben paraya bakarım, kim daha çok verirse ona giderim derse de, bunu da anlayışla karşılar başka mert hakanlar araştırırım.
  tek karşı çıkacağım nokta şu olur, onun bunun elinden kapmak için olmayacak rakamlara çıkılmamalı, yıllardır ceremesini çektiğimiz vakalara bir yenisi eklenmemelidir.
 • 303
  gereksiz yere transferine anlam yüklenilen futbolcu. gelirse benim için sıradan bir futbolcudur. herhangi bir futbolcuya türk futbolunun en büyük kulübü olan galatasaray'ı seçti diye sempati duymam. bahsetmiş olduğum bu sıradanlıktan kurtulması için de sahada iyi işler yapması, diğerlerinden ayrılması gerekir. gelmez, başka yere giderse de yolu açık olsun. kariyeri ona göre şekillenir.
 • 304
  kaç senedir rezil durumdaki bir topluluğa(futbol kulübü diyecektim fakat futboldan çok bu tarz kata kulli ile uğraşıyorlar) eğer dedikleri gibi avrupa hedefi varsa gitmeyeceğini düşündüğüm kapalı kutu. birçok yerli gelecek vaadeden futbolcuyu istanbul ve galatasaray’da kaybettik. mentali kuvvetliyse tabi ki katkı verecektir. her transfer bir risk. fakat disiplinli ve istekli futbolcular belli bir seviyenin altına inmiyorlar. mert hakan maç içerisinde istekli ve çalışkan. bunu saha dışında da sürdürüyorsa ve kafasını futbol dışı şeylere yormuyorsa başarılı olacaktır. kendi kariyeri açısından en mantıklısı da galatasaray’da fatih hoca ile futbolunu geliştirip avrupa semalarına açılmak. yani fenerbahçeli fanatikler dışında şu klubü tercih etmek için sebebi olacak iyi bir futbolcu yok bence. objektif olursam hakikaten rezil bir kulüp çünkü. ne bir başarısı var ne de aidiyet beslenecek bir unsuru. takımın tek amacı galatasaray’ı aşağı çekmek olan bir kulüple idealleri olan bir futbolcuyu aynı cümlede kullanamıyorum şahsen ben. galatasaray yerine teklif varsa avrupa klübünü tercih edebilir fakat 3 kuruş için fenerbahçeyi seçip kariyerini mahvetmek sadece vasat altı aptal futbolcuların seçimi olacaktır.
 • 305
  ya isimleri oldugundan büyük görmekten artik vazgeçsek. buyrun örnek önümüzde: vedat muriç'e tottenham teklifi sadece 2.5m pound. o kadar. neden? adamlar ise alacaklari kisinin cv'sine + potansiyeline bakiyorlar. vedat' ta cv zayif, potansiyel yuksek. yani risk.
  biz de mert hakan yandas ile benzer sekilde calismaliyiz. bastan anlasilan meblaya ok ise gelsin. degilse gitsin emre'nin teknik direktörsüz takimina. nokta. sen galatasaray'sin artik bunu hatirla bir zahmet. bu adam gelmeyecek diye ortaligi yikacak varsa da akıl fikir dilerim ne diyeyim.
 • 307
  umarım 2-2.5m civarına karşı yakaya gidip bir 4-5 sene de kendisi sömürüp batışlarını hızlandırır şunların.*

  muriqi-deniz türüç transferlerinde nasıl 1 kuruş fazlasını vermediysek kendisine de "elimizden kaçırmayalım" diye saçma rakamlar verilmemeli.

  bizim ona değil, onun bize ihtiyacı var.

  1 senelik performansı olan, büyük takımda ne yapacağı belli olmayan adamlara para dökmeyelim.

  ben oynamak istiyorum,sözleşmeyi de gerekirse performansa dayalı yapın diyorsa buyursun, yok ben vurgun yapıp yatıcam diyorsa yallah kadıköy'e.
 • 309
  akşam gazetesinin uyduruk haberinin bazı arkadaşlar tarafından ciddiye alınması açıkçası beni şaşırttı. mert hakan yüzde doksan bize gelecektir. fenerbahçe’ye gideceğini belirten uyduruk gazete haberlerinden başka bir şey yok. gazeteler artık kontrolsüz ve oluşturulan senaryolara göre haber yazabiliyorlar. para da kazanmadıkları için artık inandırıcılıkları ciddi oranda düştü. çünkü sarın alınmadıkları ve fazla takip edilmedikleri için okuyucudan çekinme durumları da yok. fanatik, fotomaç veya gazetelerden transfer haberi okumak 10 yıl falan öncede kaldı. bu gelişmeleri artık muhabirler, futbolcu menajerleri veya kulüpler direkt olarak açıklıyor. birçok muhabir ve yazar mert hakan’ın galatasaray’a geleceğini beyan etmesine rağmen uyduruk bir transfer haberinin bu kadar insanı galeyana getirmesi inanılır gibi değil. mert hakan’ın fenerbahçe’ye gideceğine yönelik somut en ufak bir gelişme yok. olsa bunu fenerbahçe muhabirleri ballandıra ballandıra yazarlar zaten. akşam gazetesi haberi bu yahu. :)
 • 310
  kendisi muhtemelen bize gelmezse avrupa'ya gider. avrupada'da da malum çin virüsünün etkileri uzun süre devam edeceği için bize imza atar. emre belozoglu önce fenerbahce'ye bi teknik adam bulma konusunda antrenörleri ikna etsin. senelerdir avrupa'da top oynamayı unutmuş, orta saha rotasyonunda 173644747 tane gereksiz adam bulunan, ffp yönünden ayvayı sonuna kadar yemiş, en büyük vizyonunu da sahasında bize kaybederek yitirmiş bir camiayı bir insan neden seçer diye düşünüyorum... bu kişinin rambo okan olması dışında herhangi bir mantıklı bir cevap bulamadım özür dilerim ):
 • 311
  hakkında yapılan yorumlara şaşırdığım futbolcu. tü kaka denmiş anadoluda oynadığı için.. avrupa’da da bir sürü alternatifi varmış... belhanda’nın galatasaray’a gelmediğini ve avrupada top koşturduğunu varsayalım. mert hakan’ın avrupadaki muadili olurdu. kaç para maaş alıyor kendisi şuan? bonservisine kaç para verildi belhanda’nın? daha önce yazdığım gibi 2.8 milyon euro asla değeri mert hakan’ın değeri değil. alınacaksa 1.5-2 arası ise kendisi için makul fiyatlar. ayrıca yerli oyuncu statüsünde olduğu için artısı da var. eleştirirken kendimizi kaybediyoruz ciddi anlamda...
 • 312
  büyük ihtimalle uydurma haberler yapılıyor kendisi ve takım arkadaşı emre kılınç hakkında. ee tabi işler kesat. uzun zamandır yaprak kımıldamadı ve hatta sistem durdu. şimdi gazetemsilerde çalıştığını iddia eden futbol değnekçileri* taş mı yesin? elbette bu arkadaş ve emre kılınç üzerinden piyasa kızıştırma haberleri üfürecekler. ha kaldı ki zaten bu çıkanların aslı varsa, kulübün bu iki arkadaşla da derhal kontağı koparması gerekir. çünkü bir futbolcunun galatasaray'ı fenerle aynı tercih skalasına koyması demek bile 'benden bir yol olmaz.' diye bağırmaktır. bakın tercih etmesi falan demiyorum ha. zibilyon tane örnek var önlerinde yani.

  neyse, ben bu çocukların kafasının çalıştığını düşünüyorum. dediğim gibi ortalık bir normale dönsün zaten görürüz. şimdilik yapılan üfürmelere itibar etmeyelim bence.
 • 313
  gelüse gelü gelmezse gendü bülü demek istediğim yerli oyuncu. yeterli miktarda parayı kazanacağı aşikarken bataklık kısmını tercih ediyorsa yolu açık olsun. kimseye gelsin diye fiyat yükseltmeye ilgi göstermeye gerek yok. ama bence gelecek ve aslanlar gibi sarı kırmızı forma altında oynayacaktır diye düşünüyorum. pozisyonu da hazır bence. ha! emre belözoğlu ancak fetöcü futbolcuları ikna edebilir, işine baksın.
 • 314
  avrupada kendisi gibi oynayacak 50 bin euroya topçu bulunursa ben o bulunan arkadaşın 50 bin euro maaşını böbreğimi satıp vs karşılarım. bayılıyorsun türk toçu gömmeye arkadaş bir de piyasadan da haberi yok kimsenin avrupada asgari ücretin neredeyse yıllık karşılığı 30 bin euro bari mantıklı sallayın.

  sabahtan beridir bir deli(akşam gazetesinin yüzde 1 milyon yalan haberi) kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış durumu yaşanıyor sözlükte hayretle izliyorum. evde kalınan günlerde herkesin canı çok sıkılmış anlaşılan.

  fb'li muhabirlerin bile gs topçusudur artık dediği, muhtemelen yeni sezondaki ortasahamız olacak yetenekli topçudur. vedat muriç olayının benzerinin yaşanması imkansızdır zira sivas oyuncu ile ilgili 19-20 sezonunun bitiminden itibaren hiç bir söz hakkına sahip değildir. mukavelesi bitmiş , boşta ,free agent olacaktır. bilmem anlatabildim mi.
 • 315
  kendisini iki dakika bile izlememiş olanlar değer biçmişler yeni aslana.
  bu sene sivas’ın neredeyse bütün maçlarını izlemiş biri olarak şunu söylemek istiyorum ki kendisi ciddi şekilde iyi topçudur.
  sadece gol ve assist katkısı değil ciddi şekilde oyun katkısı alacağınız bir oyuncu kendisi.
  her dakika koşan sahanın her yerinde durmak bilmeden enerji koyan bir oyuncu.
  kime giderse ciddi etki yapacaktır.
 • 316
  ligimizin en iyi yerli orta saha oyuncularındandır.

  ortalama üzeri top tekniği ve oyun görüşü vardır. dayanıklıdır kolay kolay oyundan düşmez. uzaktan şutu vardır ki sneijder gittiğinden beri bu meziyetleri çok arıyoruz. ceza sahasına koşu yapar ki belhanda aynısını 4-5 maçta bir yapıp skor bulduğunda öven bir taraftar kitlemiz olduğunu unutmayalım. bu sezon lemila'nın 6 numara oynadığı planda seri yerine 8 numarayı bu arkadaş oynasaydı şu an açık ara liderdik.

  bir oyuncu bu kadar fark yaratır mı demeyin. sezon başından beri bizi en çok probleme sokan şey orta saha kurgusuydu. kağıt üzerinde ligi süpürecek bir kadro yaratıp 7-8 hafta sonra ömer bayram'ın yıldızlaştığı bir takımdan bahsediyoruz. yanlış anlaşılmasın ömer bayram'ı çok beğenen ancak yeteneğinin kısıtlı olduğu konusunda sanırım çoğu kişinin benle hemfikir olduğunu düşünüyorum.

  kısa kesmek gerekirse yerli opsiyonundan bağımsız bizim mert hakan tipi bir futbolcuya çok ihtiyacımız var. mert hakan'a gelirsek..asıl onun galatasaray'a çok daha ihtiyacı var.
 • 317
  ben mert hakan’ı ilk kez geçen yaz oynanan sivasspor fenerbahçe hazırlık maçında izlemiştim (2 takımın katıldığı kupada 2. olup ödül almıştı fener swh) müthiş top oynamıştı, gol de atmıştı sanırsam.

  kendisini dorukhan toköz’e benzetiyorum, selçuk’un prime zamanlarından sonra ilk kez box to box bir türk orta sahamız olur.

  fazla para veriyor diye fenere gidecekse ona da saygı duyulmalıdır, yolu nerede açıksa oraya transfer olsun.
 • 319
  kendisinin ve takım arkadaşı emre kılınç'ın başlıkları kapatılmalı. aksi takdirde oyunculara eğer takımımıza transfer olmaları halinde bazı kesimler tarafından gereksiz yük bindirilecek, bazı kesimler ise çıkan haberlerden dolayı oyuncuya soğuk olacak. takımımıza transfer olmamaları halinde yine bazı kesimlerce hain ilan edilecek, bazı kesimlerin ise hevesi kursağında kalacak. türk oyuncular olmasa önemli değil ama bu oyuncuların da çocukluklarında galatasaray taraftarı olduklarını düşününce galatasaray sözlük'ten haberdar olduklarını düşünüyorum. illa girip okuyorlardır kendi haklarında yazılanları.

  ancak başlıkları kapanmadığı sürece yardırmaya devam*. eğer galatasaray'a transfer olursa umarım çok başarılı olurlar, eğer avrupa'ya transfer olurlarsa umarım başarılı olurlar ama olur da başka bir türk takımına transfer olursa umarım hiç başarılı olamazlar. eğer başka bir türk takımına transfer olurlarsa transfer oldukları takım küme düşer inşallah ki çok da uzak ihtimal değil.*
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!