• 196
  27 ocak 2020 sivasspor rizespor maçında hatlar arasındaki dansını izlemekten çok keyif aldığım futbolcu.

  alanı ve pas açısı ne kadar daralmış olursa olsun, hem isabet hem de sertlik açısından ideal paslar veriyor. verdiği yetmiyor, bir de üstüne koşu atıyor. koşu attığı yetmiyor bir de topu alıp oyun kuruyor. o da yetmiyor; ceza sahasına ve çevresine anahtar paslar atıyor. bitti mi? tabii ki hayır. bir de topun kaptırıldığı noktalarda şok preslere koşuyor.
  onun oyun zekasına ve tekniğine sahip olan birçok futbolcu gibi durduğu yerden sağa sola pas atmayı tercih etmediği için bile saygı duyulması gereken bir futbolcu.

  sivasspor mert'i savunmada, bizim emre akbaba ve taylan'ı kullandığımız gibi, 4-4-2'nin öndeki ikilisinde kullanıyor. hücumda ise bizim emre akbaba'yı kullanışımızdan farklı olarak daha geride, ceza sahasının dışında konumlanıyor. bence de olması gereken yerler oralar. basketbolda üçlü tehdit diye bir kavram vardır. üçlü tehdit, kabaca topu alan oyuncunun yapabileceği üç aksiyon (dribling, şut, pas) ile savunma üzerinde tehdit oluşturmasını tanımlar. işte mert ceza sahası çevresinde gerçekten çok iyi bir 'üçlü tehdit' oyuncusu. ceza sahası çevresinde mert kadar tehlike unsuru olacak oyuncu az bulunur. ceza sahası içinde ikinci forvet olmak, onun bu 'üçlü tehdit'inden mahrum kalmaya neden olacaktır.

  son olarak; saha dışı durumlar ile alakalı konuşmayı, hele ki bunu saha içi durumların sebebi olarak göstermeyi, sevmem. ama 27 ocak 2020 sivasspor rizespor maçında mert hakan bana üzerindeki ilgi ve baskıdan etkilenmiş gibi geldi. özellikle ilk yarıda biraz daha basit oynayabilirdi. denemesi gerekenden çok daha fazla ekstra paslar denedi. daha önceki maçlarında basit oynayabildiğini gördüğümüz için, bunu da biraz saha dışı nedenlere bağladım.
 • 197
  şu an orta sahada en beğendiğim 2 yerli futbolcudan birisi * ancak hem saha içinde hem de belli ki saha dışında gereğinden fazla agresif. arkadaşlarına ve rakip futbolculara fazla söyleniyor. ligin ilk yarısı takımca sarf ettikleri olağanüstü performans ve hak ettikleri sıralama kendilerini şampiyonluğa inandırmış ve bunu tutmak için her şeylerini vermeye hazırlar belli ki ama kontrollerini kaybederlerse hiç ummadıkları bir senaryo da başlarına gelebilir.

  hem fatih aksoy hem emre kılınç hem de mert hakan bu tecrübeyi yeni yaşayan, genç oyuncular. genel kadro kalitesinin sıkıntılarını mutlaka yaşayacaklardır ve puan kayıpları yaşayacaklardır. buna takılmamaları ve sakin kalabilmeyi öğrenmeleri gerekiyor.
 • 198
  sivasspor'un 4-3-3 ün sol içi olarak kullandığı futbolcu. rıza çalımbay ''ben mert hakan'ın 8 numarada kullaniyorum ama asıl mevkisi 10 numara'' demişti.

  adam orta sahadan ceza sahasına o kadar çok giriyor ki 4-4-2 nin santraforu olarak görülmüş. yıllardır aynı mevkide belhanda'yı izleyen galatasaray taraftarı ceza sahasına giren 8 numaraya alışık olmadığı için bu durum normal.