• 415
  https://twitter.com/.../1317557249154441222

  yanlış işler yapıyor. milli maçlarda yaşadığı sürtüşmeler de çoğu insanın hoşuna gidiyor ama bence o da yanlış. elbette stoperin serti, yıldıranı makbuldür ama bunu kavgacı olmayıp, centilmen kalarak başarmak da mümkün. en önemli örnek carles puyol.

  kendisinden yola çıkarak genel bir hastalığımızdan da bahsetmeden edemeyeceğim. maalesef bu davranışları ülke olarak besliyoruz, sonra iki ucu keskin bıçak haline gelen oyuncu bizi de kesiyor. en yakın örneği arda turan. arda 22 kasım 2006 girondins de bordeaux galatasaray maçı'nda franck jurietti'ye kafa attı, aferin dedi çoğu kişi. 12 nisan 2009 galatasaray fenerbahçe maçı'nda kavgaya karıştı, yine aferin dedi çoğu kişi (o dönemin fener derbilerinde bize yapılanları düşünecek olursak o kavgaya karışması gerekliydi bence de.). ama işte o kavgalara karıştıktan sonra aferini alan oyuncu "adam tayfa"ya dönüşüyor bir anda. gençken "üstüne titrediğimiz, bu adam çok farklı olacak" dediğimiz birçok oyuncu adam tayfanın bir üyesi konumuna geldi.

  merih de bu tavırları desteklenirse buna aday. merih gibi insanların akıllanması ve dinginleşmesi genelde tecrübe kazandıkça ve başlarına bir musibet gelince oluyor. umarım 2.si olmaz. juventus'un mutlaka uyarması lazım merih'i bu küfürler konusunda. hatasını bilmeli. sen taraftar değilsin, bir yanlış karar verdi diye hakeme ağzına geleni saydıramazsın.

  not: sergio ramos gibi hem çirkef, hem başarılı olan birçok oyuncu var ama özellikle biz türkler bu dengeyi ayarlayamıyoruz. ramos gibi oyuncular birçok konuda sınırını biliyor ve çirkefliğini oyunun dışına, özellikle de sahanın dışına taşımamaya özen gösteriyorlar. bizde her yerden patlak verebiliyor bu olaylar. otobüsçü ile kavga etmeler, hastaneye silahla girmeler, hakeme ayakkabı fırlatmalar*, gazeteci dövmeler gırla. merih de düşünüp karar vermeli. illa centilmen olmasına gerek yok, ama ramos da olabilir, arda da olabilir. seçim kendisinin.

  not 2: 3 tane dünya klasında stoperimiz var ve 3'ü de son birkaç ay içinde ciddi manada özeleştiri yapmaları gereken aptallıklar yaptılar.

  çağlar söyüncü rakibine vurdu;

  https://foxesofleicester.com/...logy-leicester-city/

  ozan muhammed kabak rakibine tükürdü (bence en ağırıydı);

  (bkz: #2983085)

  merih demiral da yan hakeme ağır küfürler savurdu. umarım bu 3 oyuncumuz da hatalarından ders çıkarmışlardır ve çıkarırlar. yapıları gereği çağlar ve ozan'ın hatalarından ders çıkaracaklarına inancım tam. yalnız merih yanlış yönlendirilirse hem kendisi, hem de sevenleri (neredeyse tüm türk milleti*) çok üzülebilir. küfür falan hafif geliyor belki ama anlık sinirle o kadar ağır küfürleri (ana-bacı içerikli) edebilen adam, bu yönü beslenirse gelecekte çok daha ağır şeyler yapmaya namzettir. umarım kendisi "aslansın koçum, hadlerini bildir, yürü be aslanım, az bile demiş" diyen aptallara bakmaz ve çevresindekiler de hatalı davranışları konusunda merih'i uyarıp özeleştiri yapmasını sağlar. bu kadar büyük bir potansiyelin heba olması gerçekten çok yazık olur.
 • 421
  nasıl biri olur, zihniyeti evrensel bilinç dairesi içinde midir değil midir bunları geçelim gitsin! 2000'li yıllarda çocukluğu geçmiş, 14 yaşında annesini kaybetmiş, büyüdüğü ortam gırla küfürlerin geçtiği bir gençten bahsediyoruz.

  merih'in, ozan'ın ya da çağlar'ın yaptığı hareketlerin densizliği kendilerini kapsar. bu çocukların avrupa'da futbol hayatlarını milli bir kavram gibi konuşmak, şahsi bir tutum içerisine sokup durumu bu yönüyle millileştirip bir tür süzgeçten geçirmek bana yanlış geliyor.

  devir öyle bereketsizliği bazıları yardımıyla besliyor ki, işini yapmayıp başka türlü mecralara dalıp gidenlerin sonu hezeyan oluyor. yine de bu çocuklar ve bundan önceki tayfalar dünyalık paralarını yapan insanlar. liberal gibi takılıp yaptığı şeyi görmezden geliyorum gibi anlaşılmasın, sadece durumun eylemler bütünü açısından gereksizliğini ortaya koyuyorum. asker selamı meselesinde olduğu gibi, futbolcular asıl faullerini futbolun durduğu anlarda yapmaya başladıkça geri giderler. gelişimleri sekteye uğrar.

  merih'in, çağlar'ın, ozan'ın olduğu yerde olmak isteyen milyonlar var. geçen milli takımın maçını seyrederken aklıma gelmişti. binlerce gencinden yaşlısına 'ah bir kez orada olup, doksan dakika oynasaydım' diyecek insanlarımız var. çok iyi yerlerde, hayatlarının en güzel zamanlarında bulunuyorlar. yaptıkları ve yapacakları yanlışlardan ötürü karşılık göreceklerse; bütünüyle bu hayatlarını değiştirecek şekilde de olursa kendi bilecekleri mesele. iyi olanların, nasıl daha iyi olmak için çalıştıklarını görmeyecek kadar da aptal olduklarını düşünmek istemiyorum.

  umalım ki iyi mücadeleleriyle, güzel oyunlarıyla bu çocuklar haber olurlar. yoksa gittikleri yol pek de iyi bir yol değil..
 • 423
  fatih terim, emre belozoglu, hasan sas, volkan demirel, burak yilmaz, felipe melo mesut ozil vs vs.* sevdiğimiz sevmediğimiz herkes tarafından mac anında bir pozisyon sonrası o adrenalinle soylenen sozler* sarfetmistir. sanki ilk defa merih yapmış gibi yadırgamaya gerek yok. hatta efsanemiz hagi hakemin ayağına basip yüzüne tükürdü. dünya futboluna geçsek zidane kafa attı. ya oyle demişti de böyle olmuştu demeye gerek yok. lan dunya kupası finalinde kafa mi atılır demek lazim o zaman?

  çoğu futbolcu duygularını az veya çok yansıtıyor sahaya. kendi yetiştirdigimiz değerlerin içinden geçmeye cok meraklıyız. ki bu çocuk ne zorluklar ve risklerle oraya geldi. bütün herkesin muslera ergün penbe gibi soğukkanlı sakin olmasini beklemiyorum ben. her başarılı futbolcumuz için bi yaftamiz var zaten buldunuz merih'in de açığını yüklenin bakalım. basın da üstüne gitsin sonra. ligimizde oynasa tamamen icinden geçecekti rakip taraftarı zaten. sonra serbest düşme. lan bi kufur etti adam sen her gün trafikte etmiyor musun?*
 • 424
  bu internette futbol yorumlayan insanların futbolcuları soktukları kalıplar ve bu kalıplara yönelik beklentiler çok komik.

  fatih terim'in küfürbaz biri olduğu herkesin malumu. hakeza efendi denen şenol güneş'in galiz küfürleri de malum. hakan balta gibi bir adam dahi bu küfürleri ederken kamerala yakalandıydı zamanında.

  yani demem o ki, bu adamlar futbolcu. matematik bölümünde doktora tezi yazarken klasik müzikle ruhunu besleyen entelektüel insanlar değil bunlar. bütün dünya için konuşuyorum. futbolcu tayfa küçüklüğünden beri testosteron kokan soyunma odalarında üst değiştirip 90 dakika maçlarda birbirinin bacağına çift dalan insanlarla büyüyor. ama son yıllarda bizim biraz okuyan tayfa futbolu sanki entelektüel bir uğraşmış gibi süsleye ballaya anlattığı için küfür eden topçular şaşırtıcı geliyor.

  halbuki futbol ilkel bir oyun. savaş gibi. harp akademilerinde de bilimsel metotlarla savaş sanatı öğretilir ama amaç adam öldürmektir. harp meydanında düşmana karşı agresif olunca komutan "bu tavırların hiç hoşuma gitmiyor..." demez. futbolda da amaç 3 puan almak işte. istediğin kadar üzerine tez yaz. ilkel bir oyunda her maçı vura kıra 1 - 0 kazanırsan şampiyonsun. bu kadar tatavanın hiçbir anlamı yok.

  merih de standart bir futbolcu psikolojisinde işte. kendi dilinde küfretmesinin tartışılması gerçekten bomboş bir tartışma. bundan hiçbir şey çıkmaz. bu hiçbir şeyi de açıklamaz. futbol futboldur. altı üstü kaleye top sokacaksın. sanki satranç oynanıyor. bu oyun ilk çıktığında topa tekme atıyorlardı bildiğin paldır küldür. dümdüz tekme. italyancada bu yüzden "calcio" derler hatta. düz, temiz, tekme. neymiş merih küfretmiş. hey allah'ım.
 • 427
  alpay özalan'ın update edilmiş halidir. bülent korkmaz'ın günümüzdeki versiyonu çağlar söyüncü, emre aşık'ınkiyse ozan kabak'tır. kaan ayhan'ı da ogün temizkanoğlu'na benzetiyorum. :)

  sonra böyle "yeni bülent", "yeni sergen" diyerek türk futbolunu zerre ilerletmiyoruz gerçi...

  neyse;

  merih'in ettiği küfür italyan basınına yansırsa; la gazzetta dello sport, tuttosport, corriera dello sport vs birlik olup kendisine yüklenirse, söylediklerinin küfür olmadığını "tanrının cezası" veya "lanet olsun" anlamına geldiğini falan söyleyelim bari,. :)
 • 428
  bana 1 tane futbolcu söyleyin ki anadilinde hakeme küfürler savurmamış olsun. bugün ronaldo'sundan tutun da melo'suna kadar her futbolcu hakemin anlamadığı ana dilinde küfürleri her zaman savurur. bu doğru bir davranış mıdır ? hayır. ekran başında biz hiç mi küfür kullanmıyoruz peki ? hayır. lütfen ilk taşı en günahsız olanımız atsın.

  merih'e de tavsiyem, mücadele hırsı ile öfke kontrolsüzlüğünü ayırt edebilmesi.
 • 430
  önünde alpay özalan gibi ibret alması gereken bir örnek bulunan futbolcu.

  hep birlikte yeniden hatırlayalım ve unutmayalım:
  11 ekim 2003 türkiye ingiltere maçında david backham'ın kaçırdığı penaltı sonrasında alpay'ın backham'a bağırmasından ve bununla bağlantılı başka olaylardan kısa bir süre sonra alpay'ın aston villa ile olan sözleşmesi karşılıklı olarak feshedilmişti.
  alpay'ın 16 kasım 2005 türkiye isviçre maçında bağıra bağıra istiklal marşını okuyarak çıktığı maçın ilk dakikasında yaptırdığı penaltı 2006 dünya kupasına gidemememizin en önde gelen sebeplerinden biri olmuştu.

  yüreğiyle oynamak, kurallar dahilinde agresif olmak ile aşırı motivasyon, öfke kontrolü yetersizliği yüzünden kendi kariyerini veya bütün bir takımı yakmak arasında ince bir çizgi var.
 • 432
  bülent korkmaz'dan sonra gördüğüm en iyi türk stoper. ozan, çağlar tamam iyi de, merih çok başka. dünya'nın en iyilerinden olur 3-5 yıla. sadece ayağını geliştirsin yeter. diğer özellikleri olmuş zaten.

  heybetiyle azmiyle sahada o kadar güven veriyor ki, bizde bu hırsla iki adam olsa maç kaybetmeyiz.

  liverpool'un yerinde olsam direk alırım. van dijk ve merih, öff. fener'de kalsa serdar kesimal olurdu, şimdi dünyanın en iyilerinden olacak.
 • 433
  iyi bir futbolcu için sahip olunması gereken nitelikler nelerdir?:

  - çalışkan olmak,
  - hırslı ve motive olmak,
  - yetenekli olmak.

  bu 3 özelliğiniz varsa çok iyi bir futbolcu olabilirsiniz. başka hiç bir iyi karakter özelliğine sahip olmanıza gerek yoktur. ahlaklı olmak zorunda değilsiniz, terbiyeli veya saygılı olmak zorunda değilsiniz, en adi ırkçı olabilirsiniz, tecavüzcü olabilirsiniz, karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlıya tekme atıp yolun ortasına yuvarlayabilirsiniz, bunların hiç bir önemi yok.

  o ayıla bayıla izlediğimiz yerli veya yabancı oyuncuların bir çoğu senden, benden çok daha kötü insanlar bundan emin olabilirsiniz. merih'in de kötü bir insan olduğunu düşünüyordum zaten. ama kendisi ayrıca genç de bir insan ve doğru yönlendirmeyle düzelebilir pek tabii.

  iyi insanlar açlık sınırındayken, bu paraları kazanmayı dediğim gibi futbolcular haketmiyor(bana kalsa dünya üzerindeki hiç bir insan hakedemez.). fakat bunları değiştirmek için bir şey yapmayacaksak, bu şekliyle kabullenerek değerlendirme yapmalıyız. bu adam futbolcu olmak için gerekli özelliklere sahipse ve bu özellikleriyle milli takımda olmayı da hakediyorsa iyi karakter aramak maalesef gerçekçi bir bakış açısı değil.
 • 434
  anaya, bacıya, eşe olmadığı sürece belli ölçüde küfür iyidir, insanı odakta tutar, yeri gelir rahatlatır. huffpost'tan lindsay holmes (mental terapi, psikoloji gibi konularda belli düzeyde uzmanlaşmış bir ablamız kendisi) 2 yıl kadar önce konuyla alakalı bir içerik yayınlamış (böyle diyorum çünkü o dönem okumuştum) idi:

  https://www.huffpost.com/...44a8e4b0106b7f65b3a6

  lindsay hanım kısaca diyor ki: "küfür etmek etkili bir iletişim biçimidir. genele nazaran daha dürüst bir birey olduğunuzu göster(ebil)ir. acıya, ağrıya olan dayanıklılığınızı artırır. zeka göstergesidir. antrenman sırasında daha verimli olmanızı sağlar. sakinlik, soğukkanlılık sağlar."

  yazısının sonunda bir de referans var. referanstaki psikiyatr bey, küfür etmenin endorfin salgılanmasını pozitif yönde tetiklediğini, bunun da kişiye türlü faydalar sağladığını vurgulamış.

  basketbol oynarken çemberden geçmeyen topa ağız dolusu saydırırdım, hatta yeri gelir kendime de ana avrat söverdim. defalarca kez de faydasını görmüşümdür. yeri gelir takım arkadaşlarına da söversin, olur yani bu, hatta bazı koçlar bunu ister bile oyunculardan. ayrıca adrenalinin olduğu yerde küfür olur, bu son derece doğal.

  https://twitter.com/.../1317557249154441222

  merih, oyna kardeşim, devam.
 • 435
  yaptığı tertemiz müdahaleye faul çalınınca doğal olarak sinirlenen stoper. pozisyon faul olsa bile verdiği tepki gayet de sıradan ve maç içinde her oyuncunun verdiği tepki olmasına rağmen sözlükte niye linç kampanyasına maruz kaldığını anlamıyorum. ettiği küfür duyulmuş alt tarafı. sahada herkes kendi dilinde küfür ediyor emin olun.
  ozan kabak rakibine tükürdüğü için 5 maç ceza alırken sözlükte savunulmuştu daha yeni. tamam biri bizim altyapımızdan biri fener altyapısında çıktı ama artık bu çocuklar büyük denizde, hepsi bizim evladımız. böyle ayrımcılıklar yapmamamız lazım.
 • 436
  bilenler bilir türkiye dizi tarihinin en iyilerinden olan 'ezel' dizisinde cengiz atay adında bir adam vardı. gördüğüm en makyavelist adamdı kendisi. 'hiç haketmeden kazandın mı?' sorusuna 'kazandıysan haketmişsindir.' diye cevap veren değişik biriydi kendisi ve kazanmak için yapmayacağı şey yoktu.

  merih demiral'ın durumu da buna benziyor. eğer merih demiral hakeme küfür etmiş ve bunu yaparken hakemin anlayamayacağı bir dilde etmişse yani yakalanmamışsa, küfür etmesinde bir sorun yoktur. ha merih demiral bir gün türkçe bilen hakeme denk gelir ve küfür ettiği için kırmızı kart görürse, eleştirilebilir ancak şuan için 'yakalanmamışsa, başarılıdır.'

  bir de acilen instagrama elinde bir kitapla fotoğraf atmalı. ve hemen ardından da mendelssohn'dan mi minör keman konçertosu dinlerken kısa bir video paylaşmalı. işte o zaman gerçek bir gurur kaynağı olabilir ve küfür etmesi de göz ardı edilebilir.

  türkiye'de son zamanlarda gelişen 'her alanda mükemmelliyet' beklentisinin tezahürü küfür üzerinden yediği eleştiriler. juventus kendisine top oynaması için ödeme yapmaktadır. merih demiral da top oynayarak parasının hakkını vermektedir. küfür edip etmemesi de kendi kararıdır. ben de her gün ederim küfür araba kullanırken, maç izlerken. bir işi yanlış yaptığımda kendime de ederim. işin kendisine de söverim.

  https://twitter.com/.../1317557249154441222