• 1683
  şikeli sezondan sonra ne olduğu ortaya çıkmış fenerbahçe amigosu. söylediklerinin gözümde zerre değeri yoktur.
  kendisi tarafsız değildir, fenerbahçe neredeyse o tarafta dolayısıyla galatasaray'ın karşısındadır. liseli 90+'lar, taraftarın kulübe üye olmasına her fırsatta set çekip mani olurken böyle adamlar galatasaray lisesinde okuyabiliyor, isterse kulübe üye olabiliyorken sen ben olamıyoruz.
 • 1685
  https://twitter.com/...689819421184001?s=20

  su videodaki itici tavirlari bir tarafa, bir de utanmadan yalan yanlis konusmus. neymis? turgay şeren, lefter kucukandonyadis ve suleyman seba'nin ismini lige vermisiz ama sampiyonluklarini saymiyormusuz.

  valla mehmet'cim turgay şeren futbolu 1966'da birakti, 1961-1962 ve 1962-1963 (kontrol de etmedim, umarim yillari dogru hatirlamisimdir) sezonlarinda da iki kere sampiyonluk yasadi galatasaray formasiyla. turgay şeren senin liseden abin, gazeteci olan (yani isi arastirmak olan) da sensin. biz mi anlatacagiz sana bunlari?

  (bkz: ligi idini viriyirsin simpiyinligini siymiyirsin)

  usenmedim baktim editi: suleyman seba futbolculugu doneminde olmasa da besiktas baskaniyken 5 sampiyonluk kazanmis ki seba'nin ismi lige baskanligi doneminde yaptiklari icin verilmisti. lefter ise 1959, 1960-1961 ve 1963-1964 sezonlarinda fenerbahce'de oynarken sampiyonluk yasamis.

  kisacasi lige ismi verilen bu efsanelerin hepsi 1959 sezonundan itibaren oynanan turkiye profesyonel liglerinin en ust kumesinde sampiyonluk yasamis. bombos bir insansin be mehmet.
 • 1687
  geçmiş yorumlara bakınca emre bol tarzında birinden bahsediliyor sandım.

  adam özgürce fikrini belirtmiş, bana göre de saçma ama sonuçta bir fikir. her şeyi ciddiye alıp, o adam benim gözümde bitmiştir tavrını anlamıyorum insanlardaki. yani önder özen'in, ali ece'nin veya uğur karakullukçu'nun her fikrini katılıyor muyuz sanki.

  ben açıkçası kendisini beğeniyorum. herkesin objektif olmasını da beklemiyorum, öyle bir kural da yok zaten. bence spor yorumcuları arasında insana farklı bir pencereden bakış açısı sunan ender adamlardan. ha çok mu taktik bilir? hayır ama abdülkerim durmaz, okan koç, emre bol ya da ne bileyim ahmet ercanlar gibi bir troll de değil kendisi. en azından kendisini izlerken kaliteli bir şey izlediğimizi biliyoruz.

  fuat akdağ ile tekrardan program yapmasını dört gözle bekliyorum.

  edit: kendisi tabii ki eleştirilecek ama şu herkesi çarmıha germe kültürünü bırakalım artık
 • 1688
  bizim memleketin vebalarından biri olan ‘popülizm’in son temsilcilerinden. arkadaş fenerbahçe şampiyonluklarını isteyebilir, ancak senin bir gazeteci olarak görevin, bu talebin fifa, uefa, tff, ne bileyim ifab kural ve düzenlemelerine uygun olup olmadığını araştırmak ve halkı bilinçlendirmektir. yok turgay şeren’in adı verilmiş de, lefter’e ayıp olmuş da; tek amacı olayı dramatize edip insanların eğilimlerini etkilemek, başka bir şey değil.
 • 1689
  galatasaray lisesi mezunu fenerbahcelidir.

  galatasaray lisesinden mezun oluyorsun, o havayi teneffus ediyorsun, liseli havasini iliklerine kadar hissediyorsun ama gidip baska bir takimi tutuyorsun, destekliyorsun.

  yani bu biraz seye benziyor, ne bileyim hani biraz şey bişey. anladiniz siz onu. ama gerci o meseleyi de yasanmisliklari icine katmis miydi neydi. neyse daha fazla konusmayayim ben.
 • 1690
  insanların eleştirilerine neden laf söyleniliyor anlamadığım yorumcu. yanlış bildiği bir konu ve gerçekleri çarpıtmaya çalışıyor açıkça bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmayıp sadece demagoji üzerinden fenerbahçe'nin üretmeye çalıştığı sahte şampiyonluklarını topluma kabul ettirmeye çalışan birisine ben kendi adıma cevap veririm. ortada tarih var belgeler var kurallar var tff'nin aldığı kararlar var. eğer ortada saçma sapan bir söylem varsa gayet eleştirilir. insanlar bilgi sahibi olmadan algı yaratmaya çalışıyorsa buna elbette cevap verilecek. bu 29. şampiyonluk olayını ya herkes aynı fikirde olmak zorunda değil diye normalleştiremez kimse, bir konu üzerinde yorum yapılıyorsa önce bilgi sahibi olup ondan sonra yorum yapacak herkes. kendisi bu olay üzerinde fenerbahçe amigosu tarzında demagoji yapmış ve bu da elbette eleştirilecektir. ortada bir fikir yok ortada tarihin ve gerçeklerin çarpıtılması var. bu konu üzerinde yapılmaya çalışılan algı öyle onların da fikri o diye geçiştirilebilecek bir olay değildir.

  edit:kendisi tabi ki eleştirilecek ama çarmıha gerilmesin falan denilmiş. merak etmeyin kimse kimseyi çarmıha falan germiyor veya mehmet demirkol gibi olmayan şeyler üzerinden algı kasmıyor. ortada tarihi gerçeklerin çarpıtılması algı kasılması var ve bu konu üzerinde fenerbahçe amigoluğu yapan birisine yapılan eleştiriler de gayet haklıdır. kimse kimsenin de eleştirisinin nasıl ve ne şekilde yapılacağını da belirleyemez. gerçekleri tarihi çarpıtan birisine yapılan eleştiriler '' çarmıha germek '' değil gayet haklı eleştirilerdir. ve ek olarak bu yapılan haklı eleştirilere ''çarmıha germe'' demek de boş ve saçma sapan laflardır.
 • 1691
  https://twitter.com/.../1173874700553990144

  kendisini eleştirmeyeceğim de kimi eleştireceğim.
  net şekilde, bir ligi kullanıp algı kasmaktan başka bir şey yapmıyor. olay bu kadar basit aslında.

  --- alıntı ---

  ve ne kadar acıdır ki almanlar 1954 dünya şampiyonu takımın oyuncularının hiç birinin bölgesel yada yerel kupa şampiyonluklarını geçerli saymamış.. düşünün dünya şampiyonusun ama lig şampiyonluğun yok. vay vay vay...

  final maçının yıldızı helmut rahn (2 gol attı) rot-weiss essen'in oyuncusu 53-54'de almanya şampiyonluğu var ama işte nerenin şampiyonluğu belli değil.

  tabi lig 1963'de başladığı için o da güme gitmiş. çok yazık...

  --- alıntı ---

  adamlar dünya şampiyonu adamın şampiyonluğunu kuralı koyunca hiç etmiş biz lefter'in şampiyonluğunu konuşuyoruz. çok şahaneyiz.
 • 1692
  en zeki ve en sinsi gazeteci(!).

  doğru zamanda doğru yorumu yapar, tüm taraftarların gönlünü kazanır(yabancı oyuncu sayısı vb), yeri gelir galatasaray'ı över, beşiktaş'ı över onların hakkını savunur tarzda konuşur, taraftarların nabzını iyi tutar. güzel de konuşur zaten, kendisini dinletir.

  fakaaaat...

  fenerbahçe'nin yarışta olduğu dönemlerde, fenerbahçe'nin faydası olacak bir konu olduğunda sinsi modunu açar ve ne şekilde konuşması gerekiyorsa, hangi algı fener'e hizmet edecekse öyle konuşur.

  https://twitter.com/.../1173874700553990144

  kaide çok net ve güzel anlatmış.

  hayır biz diğer ligleri bilmesek, adam haklı ya, lefter'in şampiyonluğu sayılmıyor diyeceğiz.

  lan benim 1959'a kadar o kadar kıymetli efsanelerim ve onların kazandığı kupalar var ki, gurur duyuyorum müzemde sergilemekten ve o başarılardan ama lig yarışı 1959'da başlamış, olay net.

  neyse mehmet bey ise dediğim gibi sinsidir ve her galatasaraylı bir gün bunu anlayacaktır.