• 4
  çok uzun zaman sonra ligimiz için doğru adımları attığını düşündüğüm federasyon. fakat bunları yüzeysel bir şekilde hallediyorlar. mesela rezerv lig kuruldu fakat rezerv ligi için de mutlaka yayın problemini çözmeliler. twitter hesabı açıldı fakat sadece kadro paylaşıyorlar. yayıncı kuruluşla bir şekilde paslaşmalılar. hakemlerle ilgili yapacakları değişim için dünya kupasını bekledikleri iddia ediliyor. umarım ligimizin marka değerini yükseltecek hamleler yapmaya ve yapılanları geliştirmeye devam ederler. mutlaka avrupa'nın ilk 8-9 ligi arasına girmemiz gerekiyor.
 • 6
  tam doğru düzgün biri geldi, galiba bu adam biraz daha iyi işler yapacak diye düşünürken fenerbahçe'sini kurtarmak/rahatlatmak için tık diye yabancı sayısını 21'e çıkartıyor. tamam sahada 8, genel kadroda 14 olacak ama 22 yabancılı fenerbahçe 8 oyuncu elden çıkartmak zorunda kalmayacak. ayrıca daha bu adamlar forvet falan alacaklar.

  güvenirliğini kaybetti benim gözümde.
 • 7
  yabancı sayısını 21'e çıkartarak fenerbahçe'ye iyilik değil, kötülük yapan tff yönetimi. ancak fenerbahçe'nin ve futbol kamuoyunun henüz farkında olmadığı bir durum bu; zira elden çıkaramadıkları için maaş ödemek zorunda kalacaklar bu futbolculara. aradım, kaynak bulamadım ancak fenerbahçe'nin maaş bütçesinin şu an 68 milyon euro + vergiler olduğunu görmüştüm ki bu doğruysa çok büyük sıkıntılar kapıda demektir. çünkü daha alacaklarını söyledikleri oyuncular var ki misal maxi gomez için 12.5 milyon euro bonservis ve 2,5 milyon euro maaş konuşuluyor. sirigu'nun ismi sıkça geçiyor. bu kadar borcun yanında bir de bu maaş sıkıntısını yaşarlarsa beşiktaş'tan çok daha beter bir konumda kalabilirler bir anda.
 • 8
  2022 yılında seçildiklerinden bu yana güzel şeyler yapmaya çalıştıklarını görüyorum. ne kadar yapabilirler şüpheli, neticede kendileri de bu ülkede yaşayan, bu topraklardan çıkan bir grup. allah aşkına en son her şeyiyle planlı bir işe ne zaman yapıldı bu ülkede. hep "kervan yolda düzülür" mantığı ile gidiliyor. şirketlerde bt sistem geçişleri bile yeterli testler yapılmadan "bir başlayalım da hayırlısı, geçişten sonra düzeltiriz hataları" ile oluyor. düşün, en olmaması gereken şey bu. rezerv lig konusu da böyle. etraflıca düşünülüp, planlama yapılmadan girildi. en azından yayıncı belirlemesi, ödülün artırılması gibi konular olmalıydı. oyuncular da iddia sahibi olsun, takımlar as takım oyuncularına daha fazla yer versin (o hafta oynamayan).

  bir diğer konu da yabancı oyuncu sayısı. bir şey yapıyor gibiler ama tam yapmıyorlar. bugün yaptıkları açıklamada oyuncu sayısının 14 olduğunu, ancak 3 genç oyuncu ile 17 olabileceğini belirttiler (bazı arkadaşlar hala 21 olduğunu belirtiyor, yalanladılar bu konuyu). bu çok güzel bir şey. fakat sorun yine açıklamanınn içinde yatıyor. bu yıl sahada 7'ye düşmesi planlanmış oyuncu sayısını kulüpler ile mutabakat içinde 8 olarak revize etmişler. güzel de, neden sadece bu yıl için. seneye ne olacak belli değil. açıklayın adam gib bir plan.

  https://www.tff.org/...285&ftxtID=38321

  daha güzel adımlar atmaları dileğiyle bitirelim.
 • 9
  aldıkları son yabancı oyuncu sayısı kararı fenerbahçe'ye kıyak gibi gözükebilir fakat reelde hiç de fenerbahçe lehine olacağını düşünmüyorum. geniş kadro her zaman iyi bir şey değil, ideal 11'i bulmakta zorlanırsınız, kenarda bekleyen adamlar takımda huzursuzluk yaratabilir. kısaca ben karardan memnunum. fenerbahçe'nin paralarını yattığı yerden götürsünler çöpler bırakın.
 • 10
  yüzeysel olarak doğru hamleler yapıyor gibi görünseler de içini doldurmadıktan sonra hiçbir işe yaramaz. ne demişti büyükekşi: "türk futbolunun en büyük sorunu güven ortamının bitmiş olması" kesinlikle doğru saptama. fakat, ilk haftadan biz ne gördük? galatasaray maçında yine var sistemi devreye girmedi. galatasaray'ın maçlarında kötü niyetli kararlar veren alper ulusoy isimli şahıs dalga geçilir gibi ilk maçtan galatasaray'a karşı verildi. beşiktaş takımı her pozisyona itiraz etmeye devam etti -geçen yıllardan beri gelen alışkanlıkları- ancak hakem tatlı tatlı kaçtı onlardan. fenerbahçe maçında, ümraniye'nin penaltısı verilmedi, var devreye girmedi. eğer güven ortamı oluşacaksa tff'nin mhk'yı tamamen temiz hale getirmesi en önemli adım olacaktır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın