• 8
  --- alıntı ---

  biz de erkek futbolcular kadar maaş almalıyız. ben sadece eşitlik istiyorum. bunun da mantıksız olduğunu düşünmüyorum.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1162116341530333184

  (bkz: ekonomi)

  (bkz: arz ve talep)

  abla hadi ya.

  edit: çeviri hatası olduğu söyleniyor.

  olayın çıkış noktası şu sanırım: https://twitter.com/.../1161978148910579718
  içerik: http://gss.gs/2sh
  daha güvenilir bir kaynak olarak guardian: http://gss.gs/sTr

  kabaca bir göz attım. dikkatimden kaçmadıysa söz konusu kaynaklarda kendisinin tek talebi "equal pay", başka bir ifade yok ki bu da milli takım ile alakalı bir mevzu, takımlar özelinde herhangi bir girişim yok.

  time'ın bir haberi: http://gss.gs/eZI

  şöyle bir kısım var içeriğinde:

  --- alıntı ---

  u.s. soccer last month claimed that the women's team has been paid more than the men's team, citing $34.1 million in salary and game bonuses paid to female players from 2010 to 2018, compared to $26.4 million paid to male players.

  ...if both teams won 20 games in a row, the women would be paid 38% less than their male counterparts.

  --- alıntı ---

  abd futbol federasyonunun iddiasına göre, 2010-2018 yılları arasında kadın takımına 34m $ ödeme yapılırken erkek takımına bu zaman diliminde 26m $ ödeme yapılmış. eğer iki takım 20 galibiyetlik bir periyot yaşasalarmış kadın takımı erkek takımına nazaran %38 daha az ödeme alacakmış.

  benim bu kaynaklardan anladığım, megan'ın "equal pay for equal work"e vurgu yaptığı ve orandan bağımsız aynı ödemeyi talep ettiğidir. bu kaynaklar dışında geçerli bir kaynak var ise konuyla alakalı (megan'ın orana göre bir talepte bulunmasıyla ilgili) bilgilendirin beni lütfen, mesaj kutum açık, ivedi bir biçimde yeni bir edit notu eklerim.
 • 9
  erkek futbolcuların aldığı maaşı almak istemeyen kadın futbolcu.

  istediği şey erkek futbolcuların maaşı futbol takımının gelirinin yüzde kaçıysa kadın futbolcuların maaşı da kadın futbol takımının gelirinin yüzde o kadarı olmasıdır.

  bilal’e anlatır gibi anlatmak gerekirse erkek futbol takımının geliri 200 milyon € ve futbolcuları 50 milyon € maaş alıyorsa, kadın futbol takımının geliri 10 milyon € ise kadın futbolcular da 2,5 milyon € maaş alsın demek istiyor kendisi.

  çok da iyi söylüyor. keşke hatalı bir çeviriye atlayıp hadi ordan demek yerine bir konuda kesin yargıya varmadan önce olayı tamamen anlamaya çalışsak.
 • 10
  ekonomiden pek anlamam, ama azıcık içindeyiz işin işçi olarak.

  bir bilgisayar mühendisi olarak kendi alanımdan örnek vereyim:

  benim yaptığım uygulamaya günde 5 milyon kullanıcı girsin, kullansın.
  sonra bir kız mühendis* aynı amaca hizmet eden bir uygulama hazırlasın ve 100bin kullanıcıya ancak ulaşsın.

  dünya üzerinde kim iddia edebilir ki biz aynı parayı kazanmalıyız?*

  --- alıntı ---
  "biz de erkek futbolcular kadar maaş almalıyız. ben sadece eşitlik istiyorum. bunun da mantıksız olduğunu düşünmüyorum. federasyon hazır olduğunda bu konuyu konuşmak için hazırız."
  --- alıntı ---

  ama bu dillenmeye başlıyor. ne kadar mantıksız bir yaklaşım ya bu?

  edit: söz konusu çeviri eksik/hatalı ve kendisi oran olarak konuşuyorsa sonuna kadar haklıdır.
 • 12
  haklı bir tartışma başlatmış kadın sporcudur. eşitlikten kastı da zaten açıklamalarının bütününe bakarsak birden bire milyonlar kazanmak değil "aynı oranlarda" kazanabilmektir. amerika'da kadın futbolu son derece popüler, ciddi reklam gelirleri elde etmeye başladılar ancak erkek futbolculara oranla bir kaç popüler kadın sporcu dışında çoğu komik ücretler kazanıyor. kaldı ki sadece futbolda değil dünya'da aynı işi yapan kadın ve erkekler maalesef aynı ücreti kazanamıyorlar. hele ülkemizde kadın istihdam seviyesinin % 25'lerde olduğu düşünülürse bizim gibi ülkelerde yaşayan insanların kadın erkek eşitsizliği gibi konularda daha duyarlı olması gerekiyor.

  (bkz: megan rapinoe/#2735389) bu tip düşüncelerin olmasını da yadırgamıyorum özellikle bizim ülkemizde ancak sorunu böyle algılamak ne kadar doğru bilemiyorum. erkekler sadece spor dallarında bir egemenlik kurmuş değiller, politikada iş hayatında her yerde, her şeye egemen pozisyondalar. bu durum kadınlar yeteneksiz, düşük zekalı, erkeklerden zayıf olduğu için kaynaklanmıyor, erkek hegomonyası sayesinde durum bu noktaya geliyor.
 • 13
  yanlış çevirinin kurbanı olmuş amerikalı kadın futbolcu.

  1. aynı maaşı alalım dememiş, eşit oranda maaş istiyoruz demiş, baya da destek toplamış.

  2. zaten olay tamamen amerika milli takımından ortaya çıkmış. milli sporcular olarak ülkeye erkek futbol takımından daha çok başarı kazandırmamıza rağmen daha az oranda maaş alıyoruz demiş.

  yani daha çok amerika sınırları içinde yapılan bir tartışmanın öznesi olmuş. endüstriyel avrupa futbolunu düşünerek yorumlamak yanlış bence.

  ama özet geçmek gerekirse erkek takımı 100 gelir alıyor, 10u sporculara veriliyor.
  kadın takımı 50 gelir alıyor ama 5 almamız gerekirken 2-3 ü sporculara veriliyor. biz de aynı oranda almak istiyoruz diyor. haklı da bence.
 • 14
  kendisinin verdiği röportajları dinledikten ve ilgili haberleri “ulan acaba ben mi bir şey mi atladım” diye okuduktan sonra, “abi gelir dağılımı anlamında bir talep var” sonucuna nasıl ulaşıldığını anlamadığım hanım abla.

  --- alıntı ---

  "we won't accept anything less than equal pay, we show up for a game, if we win the game if we lose the game if we tie the game, we want to be paid equally, period."

  --- alıntı ---

  öncelikle bu evrensel maaş dengesi ile ilgili bir problem değil, amerika futbol federasyonunun milli oyunculara ödediği paralar bu talebin konusu. yine yanlış anlamadıysam, erkek futbol takımı standart milli takımlar gibi para alırken, kadın futbol takımı her ay düzenli bir maaş alıyor.

  rapinoe’nun konuşmalarının hiçbir yerinde “oran” lafı geçmiyor, hatta “biz de bir maç için erkek oyuncularla aynı fedakarlığı yapıyoruz” cümlesi de orantısal bir talep olmadığını ortaya koyuyor.

  bu konuya 2 açıdan yaklaşılabilir.

  a. amerika kadın milli takımı uluslararası şampiyonalara ambargo koyan bir takım iken, erkek milli takımı dünya kupasına gidemiyor, kaldı ki kadın futbolu amerika’da çok popüler. dolayısıyla bu talep meşru bir taleptir.

  b. kadın futbol kalitesi ile erkek futbol kalitesi arasında ciddi bir fark var. dünya ikincisi takım erkek u16 takımından 14 gol yiyor. dolayısıyla zorluk derecesine göre ödeme yapılabilir.

  salt milli takım ile ilgili olduğundan yorum amerikalıların olmalıdır, ancak günün sonunda hem serbest piyasa ekonomisinin doğası, hem de spora olan ilgi bazında bu talep kulüp oyuncularının maaşı anlamında ütopik bir talep.
 • 15
  oransal anlamda değil, eşit maaş talebinde bulunuyor fakat konu milli takımlar düzeyinde ve amerika'da kadın futbolu erkek futboluyla en az eşit ilgiye sahip. federasyon da baktığınızda aynı federasyon, bir anlamda destek olma amaçlı olarak da karşılanamayacak bir talep olduğunu düşünmüyorum, gelir konusundaki muhabbetlerde ise tabii ki onlar da farkındadır durumun fakat ilgi böyle böyle artacak, ses böyle böyle duyurulacak. kadın tenişçilerin wta'yı kurması da benzer süreçlerden geçerek olmuştur.
  yine de kısa vadede bırakın eşitliği kulüpler düzeyinde dünya çapında 10da 1 oranı bile ütopik olabilir, ortalama oyuncular için.
 • 17
  --- alıntı ---
  "biz de erkek futbolcular kadar maaş almalıyız. ben sadece eşitlik istiyorum. bunun da mantıksız olduğunu düşünmüyorum. federasyon hazır olduğunda bu konuyu konuşmak için hazırız."
  --- alıntı ---

  bu beyanı ilk duyduğumda ben de arz/talep meselesinden ötürü saçmalamış demiştim. ancak olay tamamen çeviri hatası.

  beyanın sahibi olan kişi ronaldo kadar, messi kadar maaş almalıyız demiyor. öncelikle kadın evrensel bir şeyden de bahsetmiyor. abd futbol federasyonu gelirlerinin belli kısmını, gelirin geldiği takımın oyuncularına prim olarak ödüyor. erkek milli takımının aldığı pay, kadın milli takımının aldığı paydan çok daha yüksek. futbol federasyonunun gelirlerinin önemli kısmının yurt içi yayından geliyor olması ve kadın milli takımının erkeklere göre daha çok izleniyor olması ise adaletsizliği doğuran nokta.

  --örnek--
  olayları özetlemek için tamamen uydurma ancak gerçeğe uygun rakamlarla anlatmak gerekirse;

  mesela erkek milli takımı galibiyet ve yayın haklarından 10 mn dolar gelir sağlarken bunun yarısı oyunculara veriliyor, yani rakam 5 mn dolar,

  kadın milli takımı galibiyet ve yayın haklarından 12 mn dolar gelir sağlarken bu rakamın yalnızca dörtte biri oyunculara prim olarak ödeniyor yani 3 mn dolar.
  --örnek--

  abd kadın milli takımı oyuncularının isyanı da buna. teknik olarak çok haklı bir isyandan bahsediyoruz burada. özellikle kadın futbolcular için milli takım primlerinin ciddi bir geçim kaynağı olduğu yerde buna sessiz kalmalarını bekleyemeyiz herhalde. alex morgan çıkıp "de gea 10 mn eur kazanıyor, ben de o parayı istiyorum" demiyor. ancak twitter'da yayın yapan türkçe sayfaların yanlış çevirisi nedeniyle kendilerine karşı bir kamuoyu oluşmuş durumda.

  olay sadece equal pay ile ilgili. üst taraflarda tamamen yanlış bilgi ile yapılan yargılamalar söz konusu. yazar arkadaşlardan ricam ya girdilerinizi düzenleyin ya da silin zira şu an girdileriniz yanlış, hatalı nesnel bilgi durumuna düşüyor.

  equal pay kaynakları:
  https://www.independent.co.uk/...al-pay-a9061481.html

  https://www.huffpost.com/...6db1e4b0eb875f2031da
 • 18
  eşitlik beklediğini söyleyen kadın futbolcu. eşit ödeme, eşit şartlar vs vs. aynı oranda lafı etmiyor, doğrudan eşit ödeme istediğini dile getiriyor. eğer insanlar erkek futbol maçlarını, kadın futbol maçları kadar izliyorsa, aynı etkiyi yaratıyorsa, dağıtıcı medya kuruluşu kadın futbol maçlarının izlenebilmesi için aylık 30 euro talep ediyor ve karşılık buluyorsa, sponsorlar milyar dolar aktarıyorsa kulüp ve federasyonlara, futbolcu değerleri 200 milyon eurolara çıkıyorsa kesinlikle haklı istektir. değilse saçmalamaya lüzum yok. ben erkek beyzbol oyuncusunu izlemek için aylık 100 lira vermem ama galatasarayı bu fiyata izlerim. beyzbol oyuncusu fiyatları türkiyede 10k dolar amerikada 100milyon dolar olmasının sebebi budur. cinsiyetçi bir yaklaşım değil, arz talep meselesi. feminizm diye bazı şeylerin cılkını çıkarmamak gerek.