• 98
  fenerbahçe'nin mevcut vaziyetinden haberdar olan menajer, bu samatta'yı derbiye yetiştirme mecburiyetini bildiği için astronomik ücretler talep edebilir. transferi bu sebeple sürüncemede kalabilir ya da iptal bile olabilir.

  ancak transferin gerçekleşmesi halinde, bir şekilde maddi/manevi takım içinde huzursuzluğa yatkın oyuncu grubunu rahatsız edeceğine eminim. daha gelmeden kaosu yaratmış olabilir bile. alternatifleri de kendisi kadar iyi değil. bekleyelim ve görelim. bu sene pandemi lige engel olmazsa daha çook eğleniriz gibi duruyor.
 • 100
  nispeten kolay belçika liginde son derece sistemli bir takımın forvetiydi. transfer olmadan önceki sezon 20 de gol atmıştı. ancak aston villa'da geçirdiği kısa dönemde premier lig seviyesinin çok çok uzağında kaldı. keinan davis'in gerisinde kaldığı rotasyona ollie watkins de dahil edildi. aston villa'da forma şansı bulması çok zor. hani belçika desek orada da 4 golle, 11 golle bitirdiği sezonlar var. orada da skor ürete anlamında bir istikrarı yoktu. genk'in tabanca gibi olduğu bir sezon 20 gole ulaştı sadece, onun dışında rakamları düşük. ben şahsen kendisinin fenerbaçe'nin yeni forveti olmasını isterim. caner ve sosa orta açtığında ceza sahasında gümbür gümbür kafa vuran bir oyuncu olacağına bu adam olsun. çünkü bizim ligde de yapamama ihtimali çok yüksek, hele hele sistemsiz bir fenerbahçe'de bayağı yüksek. fenerbahçe aynı paraya çok daha faydalı olacak adamlar bulabilir. öyle abartıldığı kadar iyi bir golcü değil zaten kendisi.
 • 101
  yetiştirici liglerde parlayıp, premier ligde sönen futbolculardan sadece bir tanesidir. öyle her giden orada tutunsaydı, ingiliz futbolcular takım bulamazdı.
  premier lig kulüpleri parayı fazla falza saçtıkları için futbolculara gereksiz bir misyon yükleniyor ve bunun altında kalıyorlar.
  en taze örneği nicolas pepe ve tanguy ndombele...
  ikisi de çok iyi futbolcular ama kusura bakmayın 70 milyon euro etmezler. edecekleri para en fazla 20-25 milyon euro.
  bugün brezilya milli takımının market değeri 1 milyar euroyu aşar ama benim çocukluğumdaki brezilya'nın çeyreği edemez.
  futbol gelişti, ekonomisi büyüdü ama bence yetenek olarak 90'ların çok çok gerisinde.
  bugün alman milli takımın santraforu timo werner mesela, benim çocukluğumda klinsman (47 gol) völler (46 gol) ve bierhoff'tu (37 gol).
  velhasıl samatta bence öyle abartıldığı kadar iyi bir futbolcu değildir.
 • 104
  türkiye ligine uygun iyi bir santrfor ama 21 eylül 2020 fenerbahçe hatayspor maçında görüldüğü üzere, fenerbahçe'nin sıkıntısı 2019-2020 sezonunda bizim yaşadığımıza benzer şekilde kaliteden çok üretkenlik.

  steve nzonzi, mario lemina (younes belhanda), jean michael seri, sofiane feghouli, ryan babel ve radamel falcao gibi kağıt üstünde ligin çok çok üzerinde bir kaliteye sahip ekip, zayıf veya güçlü olsun topu rakip ceza sahasına getirmeye çalışırken resmen deyim yerindeyse acı çekiyordu.

  kısacası, fenerbahçe'nin mevcut oyun yapısı 2017-2018'deki aykut kocaman oyunuyla benzerlikler gösteriyor ve bu durum da özellikle kapalı savunma oynayan takımlara karşı sıkıntı yaşayacaklarını öngörmemizi sağlıyor. yalnız, aykut kocaman aynı sezon son maçlarda seri galibiyetler alırken, valbuena'dan fernandao'ya atılan direkt toplarla, hızlı bir geçiş sağlayarak başarılı olmuştu. iyi bir target man alırlarsa erol bulut da böyle bir kestirme çözüme gidebilir.