• 6074
  kiralık olarak premier lige yolladigimjz senegalli golcü. terim en başından istemiyordu. kendisi de biraz arıza olunca hoca, takım ve taraftar üçgeni uyum sağlamadi. ilerde bu dönemle ilgili.ne der, terim. ile ilgili düşünceleri nedir öğreniriz. fernando reges'in düşüncesini biliyoruz mesela, terim için dünya çapında ve çalıştığım hocalar içinde en tepeye yazarım demisligi var.
 • 6075
  4-4-2 veya 4-4-1-1 formasyonlarında oynayan west bromwich albion takımında genellikle topun ileri taşınmasında durak nokta olarak kullanılan futbolcu. galatasaray’da da aynı şekilde kullanmaya çalıştığımızda çuvallamıştık, çünkü diagne’nin yetenekleri kısıtlı olmakla birlikte takım olarak da ileri attığımız toplar sonrası iyi pas istasyonları sunamadık. wba’nın maçlarını göz ucuyla izlemeye çalışan biri olarak düşüncem şu; diagne’nin farkını ortaya çıkarmasını sağlayan durum, ileri altılıda okay dışında stabil oynayan futbolcu olmaması. diagne sırtı dönük aldığı toplarda topu alıp indirene kadar 3-4 adım çevresinde en az 2 futbolcuları oluyor. böylece diagne’nin kalıbından yararlandıkları gibi, pas becerisinin düşük olmasını ona yakın oynayarak tolere ediyorlar.

  özellikle bu yıl bir zaman sonra fatih hocanın çizmeye çalıştığı sisteme uymaya başlamış, orta sahaya pas yardımına gelmeye, daha hareketli oynamaya başlamıştı. wba’da bunun daha da üzerine gidiyor. 2 gol 2 asist az gibi görünse de oyun içi katkısı inanın ki bundan fazla. umarım premier ligde izlemeye devam ederiz king kong’u.

  edit: bu arada terim’i eleştirmek için uçan kuş üzerinden bağlantı yapmaya çalışmamak lazım. futbol bir parametreye bağlıymış gibi sığ düşünmenin anlamı yok. bunca şeye bağlı olan bir durumda “bizden gitti iyi oynuyor, o zaman tü kaka galatasaray, tü kaka terim” demek mantıksız geliyor bana.
 • 6076
  öyle bir performans gösteriyor ki eğer wba lig de kalırsa ucuza gidecek gibi.
  diagne bizde oynarken hep iyi niyet arıyordum çünkü aslında kötü bir oyuncu değil özellikle bizim lig için ancak kafada futbolu sildiği ve sadece para için oynadığı belliydi bizde.

  ingiltere onun için bir zorluk oldu. çok saçma işler de yapıyor, çok iyi işler de. bizde sadece gol atabilir bu adam, top sürmesini bilmeyen adamdan servis bekleyemezsiniz tarzında yorumlar geliyordu ancak istediğinde görüyoruz ki gol atmadan da etkili olabiliyor hem de pl gibi bir ligde.

  geri dönerse bizdeki performansının daha altında kalacağına kesinlikle eminim. çünkü diagne tarzında futbolcu orada kendisini kanıtlamışken gelip burada bir daha aynı zorluğa girmez. bekler ki gelip tekrardan alsınlar onu buradaki çukurdan. o yüzden ne olursa olsun satılması şart bence.

  futbolu ikinci planda tutan futbolcular ne olursa olsun takımında olmaması gereken adamlar aslında ancak alındıktan sonra da öyle tu kaka edilecek adamlar değil. biz her ikisini de yapamadan herhalde en az hasarla atlatacağız. inşallah yani.
 • 6077
  premier lig'de oynadığı futbolu sadece takımının oyun anlayışına bağlamanın yanlış olduğunu düşündüğüm futbolcumuz. neredeyse gittiğinden beri wba'yı fırsat oldukça izledim. takımdan bağımsız olarak fizik gücü, duvar pasları, kafa vuruşları bile farklı bir hal almış. süper lig'de bu fizikli adam nasıl stoperler arasında eziliyor derken premier lig'de stoperlerle çok rahat boğuşuyor. sanırım en temel eksik türkiye'deki ve ingiltere'deki antrenman farklılıkları. bir de kendisi çok mental yönü baskın bir futbolcu. club brugge'da tutunamayıp düzenli forma şansı bulduğu wba'da bu kadar farklılaşmasının sebeplerinden biri de bu kesinlikle.
 • 6081
  bize gelince yine başarısız olacak olan oyuncu.

  west bromwich albion fc'ye karşı oynanan oyunla bize karşı oynanan oyun bir değil. her maçını takip etmiyorum ama daha boş kalıyor gibi wba'da. bizde ise daha topu aldığı gibi çevresindeki 2, 3 kişiyle boğuşmak zorunda kalıyor. çok zeki, yapacağı hareketi önceden düşünengillerden ya da çok atik bir oyuncu olmadığından topu ayağından çıkarana kadar ya kaptırıyor ya da saçma sapan bir faul kazanıyor.

  her oyuncu her takıma uymaz. bu ligde bizim işimize yarayabilecek forvet tipi belli maalesef ki diagne bu tipe zerre uymuyor. ya tüm takımın oyun sistemini diagne'ye uyduracaksınız, ki bunda da başarılı olup olamayacağımız muamma, ya da oyun yapınıza uygun forvet alacaksınız.

  diagne umarım daha çok goller atar, asistler yapar. 5 mn euro bile kardır bu adam için, bize uyacağını düşünmüyorum. şu ana kadar ingiltere'de bir olay çıkarmamış olması da bundan sonra çıkarmayacağı anlamına gelmiyor ayrıca. bir anda yaptığı bir hareketle değerini sıfırlayabilecek yapısı var. sezonu böyle iyi bitirsin, biz ondan o da bizden kurtulsun. tek temennim bu.
 • 6082
  wba formasiyla gol ve asist yaparken de soyleyeyim kendisi oldukcs kotu bir oyuncu. attigi sutlarda top ayagina oturmaz, verdigi paslari ne derece dusunulerek verdigi soru isareti.

  ınsallah wbada 10 gol 20 asist yapar da satariz. takimimizin istenilen performansi verip vermemesinden bagimsiz olaraknsoylemek istiyorum ki kendisi beyin ile ayak koordinasyonunu saglayamayan bir oyuncu ve kendisiyle seneye yola cikacak olursak yine ilk virajda savuruluruz.

  not: diagneyi kisisel olarak seviyorum, benim begenmedigim seyi futbolculugu.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!