• 1065
  beklentiyi karşılayıp karşılayamaması kendisinden ne beklediğinizle orantılı olan futbolcu.

  diagne 40 gol atsın istiyorsanız şu ana kadarki performansı sizi hayal kırıklığına uğratmış olabilir fakat şampiyonluk istiyorsanız varlığı bile oynadığı ilk 2 lig maçında yeterli olmuştur.

  2018/19 sezonunun ilk yarısını kasımpaşa ile fırtına gibi geçirdi. performansındaki patlama yalnızca bu sezonun ilk yarısıyla değil, geçen sezonun ikinci yarısıyla birlikte değerlendirilmeli. kasımpaşa'da inanılmaz bir performans sergileyerek €10m'a takımımıza transfer oldu. burada soru şu olmalı: kasımpaşa'da oynamakla galatasaray'da oynamak bir mi?

  tabii ki de bir değil. beklentisi olmayan, taraftar baskısı olmayan, her maç hücum etmek için geniş alanlar bulabilen kasımpaşa'dan her sene şampiyonluk beklentisi olan, 30 milyon taraftarlı, maçlarının çoğunu 30 metrede oynayan galatasaray'a geldi. ilk yarıda kadrosunda forveti olmayan ve bu sebepten savunulması çok kolay bir galatasaray'a...

  şimdi ise sahada bulunmasıyla bile iki stoperi üzerine kilitlemek zorunda kalıyor rakip. bu da hem orta saha oyuncularımızın ceza sahası ve çevresine yapacakları koşularda daha çok alan bulmalarını sağlıyor (en güzel örneği belhanda ve feghouli'nin katkıları), hem de beklerle stoperlerin arasına koşu yapan kanat oyuncularımızın savunmanın dengesini bozmasını ve pozisyon zenginliğimizi arttırmasını sağlıyor.

  kendisi hakkında beni rahatsız eden bir nokta var ki eminim hepimizi rahatsız ediyordur. disiplinsiz davranışları ve bunun sebebi olarak düşündüğüm sahadaki rolünden memnuniyetsiz halleri. takımın başarısından çok kendi tabela başarısını düşünürse burada rahat edemez, tabelada da ismi okunmaz.

  uyum sorununu aştığında çok daha başka şeyler konuşulacaktır kendisi hakkında. hem yüzü kaleye dönük hem de kaleyi arkasına alarak sırtı dönük oynayabilen kaliteli bir forvet diagne. maliyeti pahalı olsa da ligde kendisiyle kıyas kabul edilebilecek ikinci bir forvet oyunucusu yok, öyle bir oyuncu aldık. üst üste galibiyetler almaya devam ettiğimiz müddetçe kendisinin de şampiyon takım futbolcusu olduğunun farkına varacağını ve oyununu galatasaray'a göre olgunlaştıracağını düşünüyorum.
 • 1066
  sabretmemiz gereken yeni oyuncumuz.
  değerlendirme yaparken, takımla kaç gündür antrenmanda, kaç gündür beraber oynuyor gibi kriterler atlanıyor.

  bir durum daha var: bu admadan drogba ve gomis etkisi bekleyemezssiniz. kariyer olarak onlar çok üstte türkiyeye gelmiş özel oyuncular. diagne şu an için daha çok kendini ispat etmeye çalışan bir arkadaş.

  son olarak da belhanda ile feghouli ‘nin hatta onyekuru’nun son maçlarda performansını da gözönüne alıp bu arkadaşın durumunu o şekilde değerlendirmekte fayda var. daha erken belki ama, sanki rakip defansın tamamının yerleşimini etkiliyor tarzda oyun yapısı var.
 • 1068
  şimdilik elimizdeki en iyi forvet ve her maç kendisinden yararlanmamız gerekiyor. eleştirilerle ilgili hak verdiğim noktalar var. mesela sezonun bize gelene kadarki bölümünde 20 gol atıp bizde tek golünü penaltıdan atması nedeniyle eleştirilmesi doğal. bununla birlikte sahada bazen lakayt bir görüntü verdiğine de katılıyorum. ama sahada bu kadar güçlü ve diri bir forvetin sadece varlığı bile rakip savunmacıları tedirgin edip diğer hücum oyuncularımızı rahatlatıyor. buna bir de belhanda'nın şut atmaya başlaması eklenince elimizdeki skor opsiyonları iyice arttı. beni en çok memnun eden özelliği sürekli hareket halinde olması. durağanlık orta sahamız için bile ciddi bir sorundu. şimdi ise forvet oyuncumuz bile sürekli gezip pas opsiyonu oluşturuyor. beni tek rahatsız eden bazen hala kasımpaşaspor'da oynuyor gibi hareket etmesi. kasımpaşa'da bulduğu geniş alanları bizde bulmasına olanak yok. bununla birlikte kasımpaşa'nın aksine kendisinden başka da skor üretebilen oyuncuların oynadığı takıma geldi. yani skor yükü artık sadece kendisinde değil. bunun farkına varması gerekiyor. takımının daha fazla gol atması için kendisi gol atmamayı göze almak zorunda. bunu bencil olduğunu düşündüğüm için değil henüz yeni takımındaki oyun anlayışına adapte olamadığını düşündüğüm için belirtiyorum. ama zamanla bu sorunu da çözecektir. önemli olan bu süreçte düşen gol sayısına taraftarın abartılı tepki vermemesi.
 • 1070
  kasımpaşa'da sarı kart cezası aldığı ve kupada gördüğü kırmızı kart cezasıyla birlikte transferi ve diğer şeyler derken 50 günde yalnızca bir kez resmi maç oynadı bu adam.

  tüm temposunu kaybetmiş. devre arasını da kötü geçirmiş belli ki. o patlayıcılığı azalmış ama bu kötü hali bile bizim takımın oyununda fark yarattı. o olduğu için belhanda ve feghouli o pozisyonlara girebiliyor.

  ben diagne'nin bir iki haftaya kadar fizik olarak da toparlanacağını düşünüyorum.

  ayrıca "goller ketçap gibidir bir kere gelirse devamı gelir." cr7.