• 4079
    23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçında defalarca bindirme yapmış, gol pozisyonları yaratmış, oyunun sola ve ortaya sıkıştığı her pozisyonda sağdan çıkarak pas istasyonu olmuş, yapması gereken herşeyi doğru yapmış, elbette rakibin de zayıf olmasıyla sağ bek olduğu maçı sağ açıkta oynamıştır. ve bu adam oynadığı her maç bunları yapıyor. iki tane orta açamadı diye gömülen bu adamın oynadığı her maç çok daha fazla pozisyonumuz var. son yılların en çok haksızlığa uğrayan bu adamı evet rotasyon oyuncusu. rotasyon oyuncusu olarak, sözleşmesi askıya bile alınmış olarak maçlarına/istatistiklerine baktığınızda, tüm kanadı nasıl kullandığını, değerlendirilemeyen güzel ortaları-asistleri de olduğunu, derbilerde golü-asisti olduğunu, her maç canla başla mücadelesi olduğunu görürsünüz. savunması ve tekniği daha iyi olsa, her şeyi kusursuz yapsa zaten ligimizde oynamaz o tip bir adam. mesela omar, kendisinden daha komple bir futbolcu ve doğal olarak ilk tercih ama bu kusursuzluk beklentisinde, bu futbolcu suistimalinde omar da bazı taraftarların beklentisini karşılayamayacak. çünkü trent-alexander arnold olması lazım bizim adamların.

    2019-2020 ilk yarısında mariano, tüm maçlarda, çizgiye inmeyi bırak rakip ceza sahası çizgisine yaklaşmadı. savunmayı iyi yaptı mı, yapmadı. çok güzel oyun mu kurdu, kurmadı. aldığı her topu geriye verdi, orta sahadan kaleciye attığı geri paslar oldu. ikiye bir yaptı mı, o da yok. geçen sezon bilmem kaçıncı maçında bir kere doğru düzgün hücuma çıktı da penaltı almıştık başka hatırlamıyorum, yok. ilk senesi harikaydı ama sonra?

    bu ligin en büyük anahtarı çizgiye inen, ceza sahasını karıştıran, hareketli bekler. hem oyun kurucu hem de zımba gibi bekler de zaten modern futbolun en büyük anahtarı. omar ve saracchi ile ligimiz için ihtiyacı giderdik diye düşünüyorduk ama henüz yeterli verimi alamadık. bu iki oyuncudan çok daha fazlasını alacağımıza inanıyorum. linnes'in de bu takımda çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. sadece karakterinden ve geçmişte yaptığı şeylerden değil, her zaman belli bir seviyede faydalı olmasından, olacağından dolayı böyle düşünüyorum. hatta feghouli'yi de ortaya çekip biraz verim almaya başlamışken, sağ tarafta arkalı-önlü omar-linnes ikilisi çok daha faydalı olabilir.