• 1813
  hayır yani yıldız diye alınmadı ki beklentimiz yüksek olsun. görev verildiğinde elinden geleni yapan ve bence gayet iyi oynayan ve yine bence yıllardır ihtiyacımız olan “orta düzeyde de olsa görevini her daim yapan bek”. şimdi burası galatasaray, biz büyük takımız burada en iyiler oynar falan diye başlamayınız. yıllardır kimlerin oynadığını görüyoruz. hoca da mariano’yu kendine getirmek için bu kardeşimize şans veriyor. biraz da hak ettiğinden tabii...

  bir şeylerden de memnun olmak, olaya öyle bakmak gerek sanki. birkaç hata yaptı diye kötü oynadı demeyip, genel görüntüsüne, olumlu işlerine dikkat etmek lazım.
 • 1815
  kesinlikle kadroda kalması gereken oyuncumuz. şampiyonlar ligi seviyesinde değil falan gibi garip argümanlarla gereksiz şımarıklık yapmanın manası yok. yazın 15 transfer yapılıp takım tekrar yenilenmeyecek. fena olmayan bir iskeletimiz var, gerekli hamleler yapılmaya çalışılacak. martin linnes gibi, belirli bir seviyede katkı verip iki farklı mevkiyi yedekleyebilen, iş ahlakı yüksek, disiplinli bir yedek oyuncumuz da varken, maaşı da 950 bin euro gibi bir rakamken, elbette kadroda tutacaksın.
 • 1816
  taraftarın kendisine olan sempatisi performansının çok üstündedir evet, ancak 12 şubat 2018 galatasaray antalyaspor maçında ilk 11de oynamasını 2 açıdan doğru buldum. birincisi mariano'nun performansındaki düşüş. sözlükte sanırım genel olarak mariano'ya duyduğumuz sempatiden dolayı fazla dile getirilmedi, ama son maçlarda maalesef hem savunmada hem hücumda beklediğimiz performansından uzaktaydı mariano. yaşının ileri olması ve geçirdiği sakatlık sebebiyle fiziksel bir düşüş yaşıyor gibi. linnes ise aksine fiziksel olarak çok iyi durumda. bu açıdan fatih hoca adaletli bir tercih yaparak formayı linnes'e verdi. bu tercih hem mariano'ya da kendisini hızlı bir şekilde toparlaması için bir işaret olması açısından, hem de linnes'e bu takımın önemli bir oyuncusu olduğunu hissettirmesi ve çalışmasını ödüllendirmesi açısından doğru bir tercihti bana göre.

  ikinci sebep ise sağ açıkta feghouli tercihi. feghouli rodrigues kadar topsuz koşu yapan, önüne top isteyen profilde değil. hem fizik durumu rodrigues kadar buna müsait değil, hem de top tekniği daha yüksek olduğu için topu daha çok ayağına istiyor, bu şekilde daha etkili olabileceğini düşünüyor. mariano ve linnes'in oyun tarzları, teknik ve fiziksel özellikleri karşılaştırıldığında mariano da bindirme yapmaktansa topu ayağına isteyen, oyun kurulmasına yardımcı olan ve önünde oynayan açığın önüne top atmayı seven tarzda bir oyuncu. linnes ise daha fazla sprint atan, daha fazla bindirme yapan, teknik kapasitesi (mariano'ya göre) daha düşük bir oyuncu. dolayısıyla linnes-feghouli ikilisi kağıt üstünde mariano-feghouli ikilisinden daha iyi tamamlıyor birbirlerini (aynı şekilde mariano-rodrigues de linnes-rodrigues'den daha uyumlu bir ikili kağıt üstünde). derseniz ki bugünkü maçta bu durum pratiğe ne kadar yansıdı, yeterince yansıdığını düşünmüyorum. ama gelecek için bu notu bir kenara düşmekte fayda var. tabii ki büyük maçlarda mariano o motivasyonla ekstra bindirmeleri de yapar, ekstra hücum katkısını da savunma katkısını da verir o ayrı konu. ama içeride oynanan bir antalya maçında bu denemeyi yapmanın gelecekte hazırlıksız yakalanmamak için iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. linnes bugün çok iyi oynamadı, ama kötü de değildi. belirli bir seviyenin üstünde olan, çalışkan, özverili bir oyuncu. birden fazla pozisyonu oynayabiliyor. maliyeti çok yüksek değil. bu şartlar altında kendisini gereksiz övüp ilk 11'in değişmez ismi gibi davranmak ne kadar yanlışsa, çok yüksek beklenti varmış gibi gereksiz eleştirmek de o kadar yanlış olur.
 • 1817
  formanın adaletli dağıtıldığının birebir örneği olan oyuncumuz. fatih terim'i bu nedenle ayrıca takdir etmek gerekir. mariano kendisinden çok daha yetenekli ama şu an formu ve çalışkanlığı ile formayı hak ediyor. oynadığı son maçlarda hep asistin kıyısından dönüyor. o asisti bir yapabilse belki daha da güvenli oynayacak. sağ bek rotasyonumuz şu an takımın en sağlam rotasyonu sanırım.
 • 1818
  12 şubat galatasaray antalyaspor maçında çok hata yaptı. panik halinde sürekli, bu da onu biraz sakar bir oyuncu yapıyor. ama oyun arzusu ve enerjisi ile maç sayısını artırabilirse, daha başarılı olacağına inanıyorum.

  diğer taraftan form tutarsa eğer, satıp para kazanabileceğimiz takımdaki az sayıda oyuncudan biri.