• 1630
  taraftara sitemde bulunacağına, fatih hocaya beni sezon boyu neden iki stoperin arasına hapsettin diye serzenişte bulunması gereken oyuncu.

  edit: kim ne derse desin iki stoperin arasına bu kadar çapalı oynaması bize sezonu kaybettiren oyuncu. melo , fernando böyle mi oynatıldı hoca tarafından? defansif orta sahanın nasıl hangi bölgede ne kadar verimli olduğu ortada. orta sahanın ortasında ki adam topu karşı yarıya taşıyabildiği için bu taktikler verimli oldu. stoperlerle çıkmaya çalıştık tüm sezon. sonuç üzücü. ne pozisyon bulabildik ne gole mani olabildik. herkes yerinde oynayacak fantezinin anlamı yok.
 • 1633
  özellikle ligin ilk yarısında 2 stoperin arasına çok girdi. tabi sadece kendisi değil. o mevkide oynayan seri ve nzonzi de. son dönemlerdeki yeni hastalığımız. tudor'la başladı. aynı kornerleri ön direge kullanmak gibi yapıştı kaldı takıma.

  bu anlamsız bir hareket değil. mesela trend alexander arnold gibi iki bekin vardır. o zaman onları hücuma çıkarmak adına bu hareketi yaparsın. ama nagatomo ile yürümedi o iş. zira adam zaten hücumda verimsiz. git geli zayıf. tabi sağda da mariano. o da iyi bek ama temposuz. sadece pas oyununu düşünüyor. sonra saracchi gelince biraz daha efektif kullanabildik bu taktiği. eski beklerimizden telles de tam bu işin adamı. mesela bu sezon omar ve saracchi ikilisi ile daha da verimli olabilir bu taktik. ama biz vur diyince öldürüyoruz. iyice 3'lü stopere dönüyoruz. adama orta saha olduğunu unutturuyoruz.

  oysa arada bir kullansak bu oyun anlayışını rakibin orta sahası da öne çıkacak. kanada atacağın direkt toplarla hızlı beklerine çizgide geniş alan yaratacak ve topu kaptırırsan da defansta eksik yakalanmayacaksın.

  biz sürekli bunu yaparak her maç orta saha üstünlüğünü bu bölgede eksik kalıp rakibe teslim ettik ve baskı yemekten başka bir fayda sağlayamadık.
 • 1634
  tek ön libero oynayan takımlarda bir oyuncunun kaderidir bu iki stoperin arasına girmek. adı üstünde ön libero yani o aslında libero.
  3'lü savunmaların sarkık liberosu, 4'lü savunmada orta sahaya çekilir ve ön libero olur. bunu unutuyoruz bazen.

  lemina ön libero görevini gayet iyi yapan bir oyuncu. 2019-20 sezonunun ikinci yarısında yeni melo bulundu söylemini ne çabuk unutmuş bazı arkadaşlar?
 • 1635
  2019-2020 sezonunda kendisinin %100'ünü göremediğimiz halde bence ligimizin en kaliteli orta saha oyuncusuydu. bence de en verimli olduğu yer 8 numara bölgesi ama geçen sezon gördük ki, bu bölgede en iyi oynadığı maçlarda bile biraz vites yükseltse ve topu dikine taşıyıp, depar atsa hemen sakatlanıyordu.

  doğal olarak, bu haliyle iki yönlü, eforlu oynayamadığından fatih hoca da çözümü dar alanda, daha ekonomik oynamasında buldu. pozisyonunu kalemize yakın olarak çizdi ve daha az eforla daha fazla oynamasını sağladı. bu hamle bile yeterli olmadı ve direkt stoper bile oynadığında yine sakatlık sorunu yaşadı.

  açıkçası, fatih hocanın kendisini stoperlerin arasına alıp, oyun kururken üçlü gibi dizilmemiz ve kanatları ileriye rahat çıkarmamız, seri galibiyetlerin geldiği zaman için bana göre çok mantıklı bir plandı ve mario lemina'yı 8 numarada olduğundan daha uzun süre kullanabildi ama sezonu yine tamamlayamadı.

  bu noktada, maliyeti düşük olsa yine düşünülürdü ama tüm sezon için güvenemeceğiniz bir oyuncu ile yola çıkma riskini almama kararını da olumlu karşılıyorum.