• 1578
  gelecek sezon da bizimle olmasını isteyeceğim kaliteli orta saha.

  günümüzde futbol bir rotasyon oyununa dönüştü. yani artık az sayıda oyuncuyla tüm sezon idare edemiyorsunuz. dönüşümü bir şekilde sağlamalısınız.

  sakatlık, bir tür beklenmeyen haldir. bu kalitedeki bir futbolcudan sırf sakatlığa birazcık meyilli diye vazgeçmek bence yanlış olacaktır. olaya analitik bakıyorum; yarı yarıya sürelerle bile olsa bizimle olduğunda vereceği katkı, yerine sakatlanmayan ama sıradan bir adam oynadığında o adamın vereceği katkıdan daha fazla olacaktır.

  umarım makul şartlarda yeniden anlaşma sağlanabilir çünkü 2020-2021 sezonunda özellikle uefa avrupa liginde kendisi gibi kaliteli futbolculara ihtiyacımız olacak.
 • 1579
  kariyerinde, henüz 25 maçtan daha fazla lig maçı oynayabildiği bir sezon yok.

  galatasaray; 2020-21 sezonunda, süper ligin 21 takıma çıkarılması rezilliği sonucu 40 lig maçı oynayacak. hatta takım sayısı 22 olursa +2 maç daha olacak vs.

  neyse.

  lemina sevdiğimiz bir abimiz, sosyal medyayı da iyi kullanması vesilesiyle taraftarla arası da iyi. sempatik, şirin gözüküyor. ama euro kurunun başını alıp gittiği şu günlerde, maddi / manevi güvenilir bir oyuncu olmaktan çok uzak. 11'e yazalım dersin, yarı yolda bırakırsa büyük patlarsın. çok maç olacağı için geniş kadroda tutmak istersin, maliyeti fazla ve 1 yabancı kontenjanı işgal eder. ayrılık daha makbul sanki.
 • 1580
  kariyerinde 25 maçtan fazla oynadığı sezon olmamasının nedeni sadece sakatlıkları olmayan oyuncudur. istatistik bu nedenle bilimsel bir araçtır sadece. mevcut verileri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz çünkü.

  mevcut şartlarda kendisinden daha iyi hangi oyuncuyu kadromuza katabileceğimizi merak ediyorum açıkçası. kendisini istemeyenlerin alternatifleri nelerdir? sosa filan mı?
 • 1585
  lige, kupa, avrupa derken 60 maça çıkacak galatasaray'da bulunmaması gereken bir oyuncu lemina.

  kimse bu maçların yarısında (takribi 30 maç) oynar garantisi verebilir mi? yıllık en az 2 milyon kendisi, belli bir miktar da kulübü isteyecektir. her ne kadar oyun stilini beğensem de doğru düzgün tatil yapmadan başlayacağımız ve çooook uzun sürecek 2021 sezonunda çok daha güvenilir, istikrarlı isimlere yönelmeliyiz.

  lemina güzel bir hayaldi ama hem maliyetli hem de istikrarsız bir oyuncu. yolu açık olsun.
 • 1588
  lemina ile sezona başlıyorsan plan yapıyorsan, birbirini ikame edecek 2 tane lemina'n olacak ki kafan rahat olsun. bir de dua edeceksin tabii aynı anda sakatlanmasınlar diye :(

  sağlıklı bir mario on aslan gücünde ama işte her daim sakatlık riski olan oyuncuyla 40 lig maçı ve 10-15 avrupa-kupa maçı planını nasıl yapacaksın?

  bir oyuncuda kalite kadar, belki daha da önemli olan şey devamlılıkmış. ben son yıldaki hayal kırıklıklarından sonra bunu çok iyi anladım.
 • 1590
  oynadığı zaman takıma enerji ve tempo katabilen iyi bir oyuncu ama maçların en az yarısında sakatlık veya cezalı durumda olması sebebi ile yok. form tutuyoruz tam en önemli dişlilerden biri eksiliyor.

  bu takım daha önce donk orta saha oynayarak yanında fernando sakatken selçuk ile de şampiyon oldu. önemli olan istikrar. hele ki kaleci, orta saha ve santrafor mevkileri için.

  o yüzden ben kiralık gelecekse de en fazla 1 milyon civarına olacaksa hayır demem.

  o bölgeye tartışmasız bir cengaver ve seri gelir üzerine de kendisi alınabilir. zaten sezon 60 maç olacak nerdeyse.
 • 1594
  süleyman rodop isimi dedenin söylediğine göre önümüzdeki sene de kendisini kadroda düşünüyormuşuz.

  geçen sezon alırken mide problemi olduğunu bilerek aldık ama ekstradan bir de adele sakatlıkları çıktı. her ne kadar müthiş bir futbolcu olsa da, devamlılığı olan bir oyuncuyu tercih ederdim takımda.

  üç kulvar + sıkışan fikstürde, dört hafta oynayıp, beş hafta oynamayan bir mario lemina bize ne kadar katkı sağlar soru işaretlerim var.
 • 1595
  kampın ilk gününe yetişecekse gelmesinden memnuniyet doyacağım oyuncu. her ne kadar injury prone diyebileceğimiz bir oyuncu olsa da, iyi bir kamp dönemi geçirirse en azından 2019-2020 sezonunda olduğundan daha az sakatlık sorunu yaşayacaktır.

  ancak, kamp dönemlerine yetişmiyorsa yine transferin son günlerinde gelecekse, hiç almayalım daha iyi. benzer sıkıntılar yine yaşanır.
 • 1596
  kadromuzda sakatlandiginda yerine oynatip verdigi katkinin en azindan yarisini verebilecek oyuncumuz bulunmayacaksa eger, gelmesini istememek mantiga sigmaz. 20 macsa 20 mac. ne yapacagiz adami fiziken bastan mi yaratacagiz, adam bu iste.

  ekleme editi: arkadaslar adam o 20 macta senelik maasi 3-4 milyon euro olmasi beklenen adami oynuyor. bu yuzden bu kadar fazla devam etmesini isteyen var zaten.

  oncelikli sorunumuz bu adamin f/p i degil. takimin ortalama f/p i. takimin f/p oranini yukseltmek icin de birakilmasi gereken adamlar siralamasinda onunde tonla adam var. baska bir deyisle leminanin 20 maclik adam olmasini sorun etmek icin oncelikle cozulmesi gereken baska sorunlar var diye dusunuyorum.
 • 1598
  2019-20 sezonunda kulübe maliyeti kiralama bedeli+maaş toplam 3 milyon 50 bin euro olan futbolcu. ne yazık ki mevcut ekonomik şartlarda galatasaray bir oyuncu için yıllık 3 milyonlara çıkacaksa o adamın takımı sırtlaması ve kritik anların tamamında olması beklenir. eğer lemina 20 maç kaçıracaksa 1.5 milyon euro boşa gitti demektir bu.

  lemina iyi oyuncu ancak sezonun yarısını kaçıran adamlara 3, 5 milyon verme işi son bulmalı, galatasaray futbol takımı maaş giderini kademeli olarak düşürmelidir. bizim gibi bir ülkede, gelirleri kısıtlı takımlarımızın maaş bütçesinin 40, 50, 60 milyon euro olması ölüm fermanı gibi oluyor sonra. fener ol beşik ol derken hop 2 güne aslan ol diye düşeriz yoksa star tv'ye.
 • 1599
  kroniğin sözlük anlamı şudur: süreğen, -uzun süredir bir çözüm getirilmemiş.

  kronik sakatlık ise uzun süren ve ne zaman düzeleceği belli olmayan sakatlıktır. aynı zamanda türkiye'de sürekli aynı yerden sakatlanan oyunculara kronik sakat denir. bunun sebebi de aslında kelime anlamındaki süreğenlikten gelir.

  peki lemina buradaki ve medyadaki çoğu kişinin dediği gibi kronik bir hasta mıdır?
  aşağıdaki tablodan bakalım.

  not: tablo transfermarkt sitesinden alınmıştır. link açmaktan hoşlanmayanlar için aşağıya kopyalanmıştır.
  tarih sakatlık sakat. tar. sakat kaldığı gün

  19/20 uyluk gerilmesi 28 haz 2020 25 tem 2020 27 gün
  19/20 uyluk gerilmesi 16 şub 2020 4 mar 2020 17 gün
  19/20 sakatlığı bilinmiyor 14 ara 2019 26 ara 2019 12 gün
  19/20 uyluk gerilmesi 1 ara 2019 5 ara 2019 4 gün
  19/20 uyluk sakatlığı 28 eyl 2019 23 eki 2019 25 gün
  18/19 karın kaslarında gerilme 31 ara 2018 20 nis 2019
  17/18 bilek sakatlığı 25 eki 2017 18 kas 2017 24 gün
  16/17 sırt problemleri 15 oca 2017 12 şub 2017 28 gün
  16/17 grip 26 kas 2016 28 kas 2016 2 gün
  15/16 iltihap 6 ara 2015 2 şub 2016 58 gün

  burada da görüldüğü üzere galatasaray'a gelmeden önce uyluk ile alakalı bir sıkıntısı olmamış. geçirdiği sakatlıklarda da tekrarlanan bir durum yok. bir tek bizde oynarken aynı bölgeden sakatlanmış. orası da yukarıda belirttiğim gibi uyluk bölgesi.

  spor hekimleri ya da hekim arkadaşlar daha iyi bilirler, bir yanlışım varsa düzeltin lütfen ama bu uyluk bölgesindeki sakatlıkların çoğu yaz kampıyla alakalı. eğer bir oyuncuya sezon öncesi yeteri kadar yükleme yapılamazsa ve iyi çalışamazsa genelde sezon içinde baldırı atıyor. bir oyuncunun sezon içindeki performansı 50% oranında belki de daha fazla oranda yaz kampına bağlanır.

  lemina hepimizin bildiği gibi bize 2019-2020 transfer döneminin son gününde geldi ve yaklaşık 6 aydır takımla antrenmana çıkmadığı bilgisi var. sezon başladıktan sonra geldiği için de, oyuncuya yükleme değil, sadece oyuncuları maçlara hazırlamak için antrenman yaptırıldı. bu da fiziken görüntüden bağımsız olarak lemina'yı zorladı. herhalde dünya'nın en sağlam oyuncusu bile olsa ve 6 ay takımla idmanlara çıkmasa ve direkt maç temposuna girse onun da uyruğunda sıkıntı çıkar. ya da çıkma ihtimali vardır.

  ayrıca lemina'nın kas grubu incelenip, her oyuncuya farklı yükleme yapılacak şekilde bir program uygulanırsa sezonda sakatlanmadan oynayabileceğini düşünüyorum.

  yukarıda da dediğim gibi, kendisi kronik sakat değildir. herhangi bir oyuncunun sakatlanmayacağını kimse garanti edemez. mesela andone. bize gelmeden sürekli oynayan bir oyuncuydu. bizde de gayet güçlü bir görüntü çiziyordu. aynı sezonda aynı yerden iki tane çok kötü sakatlık geçirdi. şimdi andone'ye kronik sakat demek haksızlık olur.

  eğer gelecekse 4 gün içinde takıma katılması gereken oyuncu. transferin son günü gelecekse gelmesin. sadece lemina değil, eğer takımında antrenmanlara çıkmamış, yaz kampına katılmamış hiç bir oyuncu transferin son günü gelmesin.
 • 1600
  tamam iyi hoş futbolcu fakat oynamayan senede 25 maç göremeyen futbolcu isterse ronaldo olsun ne ifade eder? hele ki merkez ortasaha oyuncusu, kanat falan olsa hadi neyse. biz sistemimizi ona uygun yapıp nasıl yola çıkalım? aynısı falcao için de geçerli. oynamayan herhangi bi sebeple sık sakatlanan adama güvenip takım iskeleti kurulmaz.