• 520
  https://twitter.com/.../1306855245251829760

  bugün 47 yaşına basan eski forvetimiz. doğum günün kutlu olsun. galatasaray'a cem uzan sponsorluğunda getirilmiş ve helikopter ile florya'ya inmişti yanlış hatırlamıyorsam.

  bu topraklara gelmiş en iyi bitiricilerden biridir kendisi. porto'da hızlı gelen şuta poposunu uzatıp kıçıyla gol attığını hatırlarım. erzurumspor'a bir maçta 5 gol atmıştır. keza bir bursapor deplasmanında yerden 5 cm yüksekte seken topu arka direkte yere yatıp kafasıyla içeri itmişliği vardır. bir gençlerbirliği deplasmanında ise hagi ile rolleri değişip hagi'nin gelen uzun topu kafayla kendisine indirmesi devamında ceza sahasının hemen dışında seken topu harika bir hagi vuruşu ile uzak köşeye göndermiştir. real madrid maçlarında attığı goller ise cabası. kendisi real madrid'in kocası... öhömmm.. milan'a, rangers'a, monaco'ya, beşiktaşa, fenere, st.gallen'e attığı golleri dün gibi hatırlıyorum.

  kendisi ile ilgili ilginç bir bilgi de, jardel sanırım zamanında boks yapmış bir sporcu. vucüt yapısı anlamında bel üstü bel altından biraz uzun gibi. bu da onu yürüyüp koşarken dengesiz ve ağır gibi gösterse de bu özelliği sayesinde belden güç alarak yaptığı kafa vuruşlarında normal bir insandan çok daha hızlı ve sert kafa vurma yetisine sahipti. real'e, st gallen e ve aşağıdaki linkte diğer takımlara attığı kafa gollerinde bunu net bir şekilde görebilirsiniz.

  doğum günün kutlu olsun real'in belalısı, süper kupamızın kıymetlisi. keşke doyabilseydik sana biraz daha.

  süüüüper maaaario jardell jardell !!

  https://www.youtube.com/watch?v=0YHPTD9kjO0

  ek olarak videoyu izlerseniz en azından 13:05 e mutlaka bir bakın. kapalının 7 mart 2001 galatasaray milan maçı'nda jardel'in golünden sonraki o hali görülmeye değer. ben de numaralıda beni galatasaray'lı yapan rahmetli dayımla canlı tanıklık etmiştim bu maça.
 • 521
  jardel için hep söylenen bir şey vardı; ''mücadele etmiyor, koşmuyor.'' hatta bir benzeri diagne için de denebilir. ben de buna karşılık şöyle cevap veriyordum; koşmaktan kasıt topun peşinden koşmak, rakibe pres yapmaksa kesinlikle doğru, jardel bunlarla ilgilenmiyor. ama sahada dikiliyor sözüne katılmam mümkün değil. bu kadar fazla sayıda gol atan bir adamı, hiçbir rakip savunma öyle boş bırakmaz asla. jardel o boşluğu bulabilmek için sürekli mücadele ediyor, sürekli hareket ediyordu.

  şu videonun 3. dakikasının başlarında 2.10'da falan gallen maçında attığı 2. gol var ki bence harika bir gol, o golden önce ceza sahasında sabit falan durmuyor, baya stoperle pozisyon alma mücadelesine giriyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=0YHPTD9kjO0
 • 523
  komple bir santrafor değildi. ancak bu gözlerin görmüş oldugu en iyi safkan golcüydü. gözünü kapatsa gol atacak cinstendi. sol ayak, sağ ayak, kafa, kalça, voleyle her türlü golü atıyordu. ancak bunun dışında birebirde çalım, top sürme, duvar olma özellikleri çok zayıftı. eşiyle yaşadığı sorunlar olmasa galatasaray'da uzun yıllar forma giyebilirdi. sezonun açılış maçını da 5 gol ile açmıştır.*
 • 524
  bugün de ne kutlu günmüş arkadaş. hem el fenomeno’nun hem de super mario’nun doğum günüymüş. bin aydan daha hayırlı gün desem kimse itiraz edemez sanırım ):

  iyi ki doğdun super mario. bizde çok kısa sürede oynadın ama ağzımda bıraktığın tat halen aklımda. işte böyle her sene böyle milana da böyle dediğimiz milan maçında attığın golden önce yaptığın deparla yorulup gol sevincini yaşayamamanla hatırlayacağım seni ):