resim
Mario Götze
Takım:PSV Eindhoven
Mevki:On Numara
Yaş:29
Boy:1.76
Uyruk:Almanya
 • 174
  kariyeri veya kalitesine kimselerin laf söylemediği, büyük oranda da söylemeyeceği oyuncu.

  kendisindeki sıkıntı da sakatlık sorunudur.

  daha dün akşam, 22 ekim 2020 psv granada maçında da ilk yarının ardından ağrı hissettiği için devre arasında kenara alındı. ciddi bir şeyi yok ama şimdilik.

  2019-20 sezonunda, başta lemina ve falcao olmak üzere sakatlık sorunlarından çok çeken galatasaray'ın uzak durması gereken profilde bir adamdı. öyle de oldu nitekim.
 • 175
  sakat futbolcu. adam sakat. sahaya çıkabilse iyi topçu da adam çıkamıyor. sakatlık bahane değilse lemina'yi alsaydik o zaman. sağlıklı bir lemina sağlıklı bir gotze'den daha cok is yapar bizim ligde. ama gel gelelim önce oynayabilmesi lazim. ahlar vahlar cekmeye gerek yok arkasindan. gelmediği (ki almak istesek de yönetimin alabileceği mechul) hayirli olmuştur psv'de 20 gol de atsa alinacak risk değildir.
 • 176
  bizden yıllık en az 3 milyon euro istemiştir ama muhtemelen psv takımında yıllık net 1 milyon euro alıyordur. aslında zurnanın zırt dediği yer de tam burası.
  orada 1 alan adama sen burada 3 verdiğin anda bütün hesap şaşıyor. sen de 1 hadi 1,5 teklif edeceksin... gelirse gelir, gelmezse kendisi bilir. misal falcao transferi, senelik 5 alıyor 7 alıyor tartışmalarını bir kenara koyuyorum.
  bir fiyat ve sözleşme süresi belirleyeceksin, mesela "sana yıllık net 3,5 m euro ve 2 yıllık sözleşme verebilirim, kabul edebiliyorsan buyur gel" diyeceksin.
  babel'i alırken vereceğin maksimum rakam 1,5 m euro olacak.
  bu fiyatları verecek ve çıkıp taraftara anlatacaksın. biz bunu teklif ettik, fazlası bizim politikamızı aşar diyeceksin. popülizm peşine düşersen kaybedersin.
  yani bir duruşun ve stratejin olacak. bunlar olduktan sonra gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.
 • 178
  iyi ki kendisi için "hayır, istemeyiz" nidaları atılmıştır. sözlük olarak bu adamın gelmemesi için herhangi bir başarımız olduysa gurur duyarım. her gün tekrar tekrar aynı şeyleri yazıyor taraftarlarımız, neden 30 yaşın üzeri maliyetli ve bir daha kendisinden bonservis getirisi kazanamayacağımız oyuncuları neden almamamız gerektiğini. tekrar kafa patlatıp, okunmayacak şeyleri yazarak vakit kaybetmeye gerek yok. yalnızca şunu diyeyim, bu tarz adamlar profil olarak uzak durmamız gereken isimler. götze özelinde sakatlığı varmış, yokmuş, başarılıymış, başarısızmış önemli değil. bu saatten sonra 28 yaşında 7.5 milyon euro'ya bir sneijder de almamamız lazım, 35 yaşında çin'den gelen drogba da. bu iki isim geldikleri zaman fırsat transferi olarak görüldüler, çünkü o dönemin şartları ve mali durumumuz elveriyordu. o dönem ben de istemiştim bu iki ismi, hepimiz gibi. fakat o dönem ile bugünün vaziyeti çok farklı. döviz görece ucuz, galatasaray takımı tıkır tıkır top oynuyor ve şampiyonlar ligi'nde maddi ve sportif başarılara yürüyordu. ayrıca bu bolluk esnasında saha dışında bir marka yüzü olarak yıldız bir isme de ihtiyaç duyuyordu. işte drogba ve sneijder bütün bu kriterleri sağlayabiliyordu.

  bugüne gelelim. en az 6-7 sene (ki bence çok daha uzun bir müddet ama hadi bu kadar diyeyim) 30 yaş ve üzeri özellikle ismi olan yabancı oyuncu transferinden mümkün mertebe kaçınmamız lazım. hatta bana kalsa 25 yaş üzeri oyuncu transferini yasaklarım bu kulübe. mesela 2021 ocak ayında bir kural getiririm, 01.01.1996 ve öncesi doğumlu bir futbolcuysanız buraya giremezsiniz diye.

  oyuncuya psv'de başarılar, inşallah dortmund'da, bayern'de yaptıklarından daha başarılı bir kariyeri olur. bu durum da galatasaray'a gelip gelmemesi konusunda bir pişmanlık veya iyi ki dedirtme durumunu değiştirmemeli.