• 2204
  26 ocak 2020 konyaspor galatasaray maçında hızlı hücuma çıkarken sağdan ters kanada, ömer bayram veya saracchi'nin koşu yoluna iki kez uzun pas, bir de ilk yarıda feghouli'nin önüne bir ara pas attı ki maçı izlerken yanımdaki arkadaşıma dönüp "bu pası linnes atamazdı, işte bu yüzden hoca hala ondan vazgeçmek istemiyor" dedim. bu da gayet doğal çünkü linnes ve mariano oyun karakterleri olarak başka dünyaların insanları ama iyi bir mariano, hocanın futbol dünyasının insanı.

  sezonun geri kalanında forma rekabetinde yalnız olmadığını bilmesi ve takımın, maça hükmetme yetisinin artması performansını yukarıya çekeceğinin hayalini kurdurtuyor.

  kısacası son bir iş kaldı mariano, son bir iş...
 • 2206
  eğer bir son dakika sürpriziyle ayrılmazsa, 2 şubat 2020 galatasaray kayserispor maçında da ilk 11 başlayacağını düşündüğüm futbolcumuz. saracchi'nin mevkisinde de linnes oynar. mariano geçen maçta olduğu gibi bu maçta da iyi oynarsa bir anda tekrar 11'in değişmez ismi olur ve umarım ilk yarıdaki kötü oyununu sürdürmeyip, üç sezonda üç şampiyonluk yaşayıp galatasarayımızdan güzel anılarla ayrılır.
 • 2208
  haftada 1 maç oynadığında çok daha iyi olduğu açık. fiziksel olarak daha fazlasını kaldıramıyor belli olduğu üzere.

  linnes veya şener'e tercih edilmesinin sebebi onlara kıyasla ayağının çok daha temiz olması ve oyun sıkıştığında sağ bekten de oyun kurabilmesi.

  tabii ki bizim beklentimiz çizgiye inip saracchi gibi bindirmeler yapması ama diğer kanatta saracchi veya benzeri atletik oyuncular olduğunda hoca bir bekini daha yumuşak ayaklı ve oyun kurabilen cinsten seçer genelde.

  eboue-riera(hakan balta)
  capone-ergün(hakan ünsal'da hepsi vardı)
  ciğeri sağlam nagatomo (saracchi)-mariano

  gibi.
 • 2209
  26 ocak 2020 konyaspor galatasaray maçı'ndaki iyi oyununu doğrudan fatih terim ile ilişkilendirmeliyiz naçizane görüşüme göre. oyun kurgusu , savunmadan çıkarken oyuncuların alan yerleşimi dikkate alındığında , hocanın özellikle lemina’nın geçmiş pozisyonları üzerine de kafa yorduğunu çözümledim. lemina maç boyu 2 stoper arasına girmedi misal. ahmet sola doğru açılırken donk’un merkezde kaldığı ve lemina’nın sağ çizgide kaldığı bir çok sekans var. bu yerleşimde mariano nerede? terminolojiye “half space” olarak giren, benim “ iç koridor “ diye adlandırdığım yerde, ki en önemli direkt paslarını da iç koridordan attığına dikkat ettim. mariano’nun pas kalitesi ve tekniği ile fatih terim konya’nın ikili dörtlü ( two banks of four ) bloğunu ekstra orta saha oyuncusu ile aşmayı planlamış ve başarılı olmuş. böylelikle seri üzerinde kurulan baskıyı da boşa çıkartmış ve alanda bir fazla oyuncu ile bulunmuş. çizgide sürekli git gel ile uğraşmayan mariano da çoğu bölümde enerjisini korumuş.
 • 2211
  linnes'in önünde olan sağ bek. teklif gelmemesi durumunda, hocanın sene sonuna kadar tutacağını düşünüyorum. sene sonu kesinlikle kontrat yenilenmemeli orası ayrı bir durum.

  feghouli ile mariano'nun olduğu kanat, şampiyonlar liginde her maçta delik deşik olur. çünkü ikisi de hantal oyuncular, o tempo için yetersizler. ligimizde ya da daha düşük seviyede oynanan bir maç için bu durum engel teşkil etmez. çünkü top genelde bizde oluyor. bu iki oyuncu da kadrodaki diğer oyunculara göre topu daha iyi kullanabiliyorlar.
 • 2213
  ayağıbdaki topu minimum 5 kez rakibe nişanladığı, defansif katkısının zaten olmadığı 26 ocak 2020 konyaspor galatasaray maçında bana göre iyi oynamamış olsa da bir kez ters kanada uzun pas attığı bir de asist yaptığı için kendi sınırlarının ötesine geçmiş ve iyi oynadı kabul edilmiş. eyvallah. iyi oynadığını kabul edelim. bununla birlikte son bir yılda oynadığı ikinci iyi * maç. adı geçen maçta linnes yerine sol bekte şener tercih edildiğine göre terim'in linnes'i istemediği açık. mariano tercihinde ısrarcı olacağı kesin gibi. inşallah pişmanlığımız büyük olmaz.
 • 2216
  sezonun ilk yarısında yoğun maç temposunda üç günde bir maç oynaması ve önündeki feghouili'den minimum yardım alması yüzünden kötü bir performans gösteren oyuncu. yaşı sebebi ile şampiyonlar ligi için artık zayıf halkadır fakat ligiminiz kat kat üstündedir. kariyerinde yıllarca sevilla olan adam, bizim taraftarın yeni günah keçisi oldu. temposu dışında linnes'ten geride kalan tek özelliği yok. hele puan kaybı lüksümüzün çok az olduğu dolayısı ile kalan 15 haftanın en az 12sinde topun bizde olduğu maçlar oynayacağımızdan yaratıcılığı ve oyun zekası bizim için çok önemli. umarım taraftar belhanda'ya yaptığını yapmaz ve kendisinden maksimum verimi alırız. yoksa rakibe çarptırma ustası, eyt'li diye komik olmayan manasız lafları ile yeni transfer yapamadığımız ortamda elimizdeki en iyi sağ beki iyice bitirecekler.
 • 2217
  temposunu, mücadele gücünü iyice yitirmiş sağ bekimiz.

  bizim ihtiyacımız, hatta bence modern futbolda her takımın ihtiyacı, "mariano tipi" oyunculardır. zaten geçtiğimiz senelerde de mariano'yu linnes'in önüne koyan da bu ihtiyaçtır.

  bizim ihtiyacımız olan şu anki mariano değil ama net olarak mariano'nun daha dinamik daha tempolu ve pek tabi ki daha genç olanıdır. orta sahaların kalabalıklaştığı, stoperlerin de öne çıkmasıyla iyice daralan sahada nefes alabileceğiniz, oyun kurabileceğiniz en müsait yerler 2 beklerin kullandığı alanlar oluyor. eğer bekleriniz bu ihtiyaçlara karşılık veremeyen tiptelerse, yani ayağına hakim değilse, oyun görüşü yoksa, pas oyununa yatkın değilse o zaman yandığınızın resmidir. linnes malesef bu tipte bir oyuncu değil. işin kötüsü artık mariano da değil çünkü yeterli gücü ve dinamizmi yok.

  şunı kabul etmek gerekir ki linnes iyi bir rotasyon oyuncusu olabilir ama asıl ihtiyacımız mariano tipinde bir oyuncudur. onu da nasıl bulacağız, orası muamma.
 • 2218
  kosmayan ve kosamayan sag bek. dunya uzerinde hic bir takimda boyle bir sey goremezsiniz.

  ofansif orta sahan kosmayabilir, forvetin kosmayabilir, defansif orta sahan kosmayabilir, hatta ve hatta kanat oyuncun bile kosmayabilir ama bek oyuncusu dedigin ko-sa-cak arkadas. hala gelmis yok oynadigimiz kurguda iyimis de, bilmemneymis de. karsinda 90 dakika savunma yapan rakip olursa o sag bekte ben de oynarim.

  kosmayan bek oyuncusu. ucmayan kus gibi bir sey yani.