resim
Marcus Rashford
Takım:Man. United
Mevki:Sol Kanat
Yaş:23
Boy:1.85
Uyruk:Ingiltere
 • 56
  birkaç senedir en sevdiğim oyuncu. ingiliz ligi özelinde değil tüm futbolcular özelinde. tabi konumuz bu değil. bu sene rashford saha içinde olduğu gibi saha dışında da bir şeyler peşinde. kendisi ingiliz hükümeti ile savaş halinde. savaşı kazanmıştı. aşağıya yabancı dil bilmeyebilecek veya anlayamayabilecek insanları düşünerek olayın ayrıntılarının da anlatıldığı türkçe bir köşe yazısı linki de bırakacağım ancak basitçe olayı özetlemek de lazım.

  -ingiliz hükümeti pandemi sürecinde okullar kapalı olduğu için; çocuklara ücretsiz yemek kuponu veriyor.
  -okulların kapanacağı tarih gelince kuponlar haliyle verilmiyor. kupon uygulaması yaz gelince son buluyor.
  -işçi partisi kararın değişmesi için hükümete baskı yapıyor ama sonuç değişmiyor.
  -çocukluğunda aç uyuduğu günlerin tok uyuduğu günlerden fazla olduğunu söyleyen rashford atağa geçiyor. kampanya başlatıyor. hareketin öncüsü oluyor.
  -sürecin sonunda kazanan oluyor ve yoksul çocuklar için önemli olan yemek kupon hakkını kazanıyor.

  bunun dışında bazı derneklerle iletişime geçip 3 milyon insan için sürekli gıda yardımı içeren bir projeyi yürürlüğe koydu.

  olayı biraz daha uzun anlatan köşe yazısı linki: https://www.birgun.net/...cudan-fazlasi-305522

  şu an ise mücadelesi devam ediyor. rashford yemek mevzusunun tatilleri de kapsaması yani gelecek yıllarda da devam etmesi için uğraşıyor ancak hükümet bunu reddetti. bakalım devamında ne olacak. yine de kendisi çözüm bulmuş durumda. şu an twitter'da anlaştığı ve çocuklara bedava yemek verecek işletme sahiplerinin mesajlarını paylaşıyor. il il semt semt lokasyon vererek yemek verecek işletme mesajları atılıyor. ne diyelim helal olsun.
 • 57
  su siralar ingiltere'nin ve dunyanin gundeminde olan futbolcu. turkiye'de pek yanki bulmamis olabilir ama su an tum kulupler ve taraftarlar kendisine halk kahramani olarak bakiyor. hukumetin kararina karsi bir farkindalik yaratarak cocuklarin yemek haklarini almasini sagladi. yerel belediyeler ve kuruluslar da buna destek veriyor.

  ingiltere'de ozellikle tek basina yasayan annelerin himayesinde olan cocuklar annelerinin yeterince imkani olmadigi icin okulda verilen ogle yemegine muhtac durumda. bu yuzden, bu insiyatif cok onemli. ayrica, muhafazakar partiye de cok ama cok onemli bir mesaj.
 • 58
  modern zamanlar kahramanıdır. futbolculuğu iyidir, kötüdür, başarılıdır tartışılır; ancak çok büyük bir karakterdir, harika bir kalbi vardır.

  bizim hırtlar da "meşazını aldım qardaşım ben davarım sen davar mısın?" diye şov peşinde koşsunlar.

  --- alıntı ---

  marcus rashford. 22 yaşında. manchester united’ın golcü oyuncusu. ama bazı futbolcular asla sadece bir futbolcu değildir. rashford onlardan biri. hikâye şu şekilde gelişti. ingiliz hükümeti, pandemi yüzünden okulların kapalı olduğu süre boyunca, öğrencilere ücretsiz okul yemeği vermek yerine ücretsiz yemek kuponu dağıtmıştı. ancak hükümet, işçi partisi’nin itirazlarına rağmen ücretsiz yemek kuponu uygulamasına okulların tatile girdiği yaz döneminde devam edilmeyeceğini açıkladı.

  bu atağı duyan marcus rashford topu göğsünde şöyle bir yumuşatıp “on sene önce o yoksul öğrencilerden biriydim. aç kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum” deyiverdi. ingiltere milli takımının da oyuncusu olan rashford, derhal bir kampanya başlattı. işe milletvekillerine hitaben bir mektup yazarak başladı. gazetelere yazılar yazdı, önemli kanallara röportajlar verdi. “benim hikâyem” dedi, “ingiltere’deki pek çok aile için çok tanıdık.”

  tam bu noktada rashford’ı, yoksullar için “yardım kampanyası” düzenleyen zengin bir hayırsever sporcudan ayıran şeyler oldu. rashford, tanıdık olan hikâyesini sistem eleştirisi yaptığı cümleleriyle tartışmaya açtı:

  “annem çocuklarını tek başına büyüttü. beş çocuk beraber yaşıyorduk. annem masaya yemek koyabilmek için çok çalışıyordu. asgari ücret alıyordu ama yetmiyordu. geceleri endişeleri yüzünden uyuyamıyordu. ertesi sabah yeniden otobüse binip işe gidiyordu. bu her gün her gün tekrarlanıyordu. ne kadar çalışırsa çalışsın, sistem, bizim gibi ailelerin çocuklarının başarılı olması için inşa edilmemişti.”

  dahası da vardı. hükümete yönelik “sürekli ekonomi ekonomi diyorsunuz ama…” minvalindeki şu çıkışı çok etkileyiciydi: “ingiltere’de siyah ve diğer etnik azınlıklardan olan çocukların yüzde 45’i yoksul. ekonomi için ‘ne gerekiyorsa’ yaklaşımına sahip hükümetten, yoksul çocukları korumak için de aynı anlayışı bekliyorum. ücretsiz yemek kuponu uygulamasının yaz tatilinde iptal edilmesi kararını, gözden geçirin lütfen ve uzatılmasını sağlayın.”

  marcus rashford, öğrenciliğinde devlet tarafından yapılan ücretsiz yemek yardımının kendisine sağladığı katkıyı anlatırken sosyal devlet konusuna dikkat çekti. dayanışmanın önemini hatırlatmak için komşularının ve antrenörlerinin zamanında kendi ailesine yaptıkları temel gıda desteklerini anlattı.

  inat etti. sonuç alana kadar vazgeçmedi. kampanyasıyla kamuoyunu ayağa kaldırdı ve hükümete geri adım attırmayı başardı. “önceden gıda yardımının yazın devam etmeyeceğini söyleyen başbakanlık sözcüsü, “başbakan, pandemi yüzünden çocukların ve ebeveynlerin yaz aylarında beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldıklarını anlıyor” dedi. sonra başbakan boris johnson, “marcus rashford ile konuştum. kampanyadan bugün haberim oldu. sıkıntıda olan ailelere yardım etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

  ve sonunda ingiliz hükümeti, okul çağındaki 1 milyon 300 bin çocuğa yaz aylarında da ücretsiz yemek kuponu vermeye devam edeceklerini açıkladı. işçi partisi lideri keir starmer, rashford’ı tebrik sırasına girenler arasındaydı. rashford’ın baskısıyla hükümetin “u dönüşü” yapmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

  marcus rashford zaferini şu cümlelerle karşıladı: “bir araya geldiğimizde bakın neler yapabiliyoruz.” daha 22 yaşında. tarih onu, öğrencilerin ücretsiz yemek hakkını geri alan futbolcu olarak yazacak. biz socrates’ten beri biliyoruz tabii. bazı futbolcular asla sadece bir futbolcu değildir.

  --- alıntı ---

  https://www.birgun.net/...cudan-fazlasi-305522
 • 61
  kendisinin ingiltere hukumetyle yasadigi problem baya derin aslinda.

  ingiltere tarihinde bizim dogu bati gibi kuzey guney catismasi vardir.
  https://en.wikipedia.org/...uth_divide_(England)

  su aralar merkezi hukumet ile manchester vali/belediye baskani (ayni kisi) arasinda buyuk bir otorite savasi var. merkezi hukumet valinin koronavirus isteklerini yerine getirmek icin belediyeye yardim yerine, direkt olarak kendi sectigi alanlara yardim yapmaya calisiyor. rashford'da manchesterli oldugundan merkezi hukumet manchester'a su an mesafeli davraniyor.