resim
Marcos do Nascimento Teixeira
Takım:Sevilla
Mevki:Stoper
Yaş:26
Boy:1.85
Uyruk:Brezilya
 • 4354
  ligimizin kalitesinden duyulan güvensizlik ortamında 11-12 milyon euro bedellerle alınmaya çalışılan futbolcu. siz bizim istediğimiz rakamlara çıkın. bir iki sene içinde 25 milyon euro üzeri talip çıkmazsa aradaki farkı ben vereceğim.

  (bkz: marcao korumalı mevduat hesabı)

  ben bu adama güveniyorum. 25 üzerine çıkamazsa da karta on bin ay taksit yaptırır bin bin öderim artık amk ne yapayım. ben 400. taksit gelmeden ahirete intikal ederim gibi duruyor zaten. içinizden biri de kalan taksitler adına sevilla' dan helallik alsın, vasiyetimdir.

  öteki tarafa gittiğimde pizjuan stadında 45.000 kişi ellerinde meşaleler ile beni karşılarsa da vasiyetimi s.klemediğiniz için kulaklarınızı çınlatır, musallat olur, kapıları çarpar, bardakları oynatırım. bilginiz olsun.
  ruhum aksidir...
 • 4355
  sevilla'ya gitmek isteyen futbolcu. daha önce farklı bașlıklara da yazmıștım, beklentileri gerçekçi tutmak lazım. türkiye liginden en yüksek bedelle transfer yapan cenk tosun 22,5m euroya gitti. stopere göre daha çok para eden bir mevki santrafor, oyuncunun ab vatandașlığı da var ve transfer olmadan önce 2 sezon üst üste avrupa ligi, șampiyonlar ligi ve ligde iyi performans sergiledi. ayrıca cenk'in de türkiye liginden giden vedat, ndiaye, yusuf yazıcı, ozan kabak, cengiz ünder gibi isimlerin de șu ana kadar net olarak tutunamaması olumsuz referans. sevilla'nın bir stoper için ödediği maksimum bonservis 25m euro. o gün 21 yașında olan jules kounde için ödediler o bonservisi. o jules kounde de bugün 60-70m euro bonservis bekledikleri bir futbolcu.

  marcao'ya herhangi bir premier lig kulübü talip olsa belki bizim taraftarın beklentiler gerçekçi olurdu fakat bugün yapılabilecek șey sevilla ile pazarlık masasına oturup alınabilecek en iyi teklifi almak. 4m euro bedelle transfer edilmiș 3 buçuk yıl düșük maaș ile oynamıș ve verim vermiș futbolcuyu 14m euro + bonuslara satmak da kabul edilebilir bir șey. özellikle pandemi sonrası piyasada 20m euro üstü transfer bedelleri ya dünya yıldızlarına ya da 21-22 yașında futbolculara veriliyor.
 • 4356
  geçen sezon uefa avrupa ligi'nde en iyi 11'e girmiş 26 yaşındaki bir stoperin ederi çok daha fazla ama, lamı-cimi yok, türkiye liginin değersizliğinden dolayı bahsedilen rakamlara gitmek durumunda...

  marcao aynı oyunu oynarken lyon veya benfica gibi takımların formasını giyiyor olsa bugün bonservisi için 35-40 milyon avrolar konuşuluyor olacaktı. galatasaray ise +15 ve bonuslu bir teklife evet demek zorunda kalacak. ama yine de marcao örnek olmalı. onun gibi kalitesi olan genç futbolcular alınıp işlenmeli. marcao da giderse her zaman örnek model olarak hatırlanacak.
 • 4358
  türkiye'nin sömürge ülkesine dönüştüğünü yüzümüze çarpmış oyuncu. adamlar 7 milyondan kapı açti üstelik 29 yaşındaki stoperlerini 30'a satmisken.

  sömürge ülkelerine bunu yaparsınız. en değerli maden ve kaynaklarini ellerinden alır, karşılığında çöp verirsiniz. kendileri sınırları korumak için gerekirse göçmen kurşunlar ama bize para verirler daha çok alalım diye...
 • 4359
  afedersiniz de marcao'nun maaşı da iyileştirme yapmaya uygun iken bu adamı kim min jae'den daha düşük bonservise göndermek peşkeştir. daha gönderilmeden abdülkerim'i almalar falan bırakınız. eğer bu adamı sevilla'ya peşkeş çekecekseniz bugüne kadar yaptığınız yardımlar yanında söner gider. daha bunun rivası floryası var beyler aklınızı başınıza alın. doğru dürüst bir menajer ile düzgün bir satış yapın. 2021-2022 sezonu avrupa liginin en iyi ortalaması ile karmasına girmiş oyuncuyu düzgün bir bedel ile satamıyorsanız niye geldiniz bu pozisyona.
 • 4360
  net 15m € bonservis + 2m € başarı bonusu + sonraki satış karından %10 pay gibi bir teklifle gönderebilirsek ederine gitmiş olur. galatasaray muhabirlerinin aktardıklarına göre sevilla şu anda 12m € net bonservis + 3m € başarı bonusu ile masada. biraz daha pazarlıkla teklif ilk söylediğim gibi olursa veya yakın bir şey olursa gidecektir.

  gerçekçi olmakta fayda var. kaç yılda bir +10m € bonservisle futbolcu satıyoruz? bunu avrupa takımları da biliyor, ligimizin değersiz olduğunu da biliyorlar. evet fenerbahçe daha yüksek bonservis bedelleriyle futbolcu satabiliyor ancak adamların başkanının dünya üzerinde oturamayacağı bir masa yok, herhangi bir x kişiye tek bir telefonla ulaşabilecek bir isim. hem futbolcularının reklamını daha iyi yapıyorlar, hem de bu bağlantılar sayesinde daha yüksek bonservis gelirleri gösterebiliyorlar. beşiktaş'a gelirsek cenk tosun dışında bir örnek yok ancak o da hayvani bir şampiyonlar ligi performansından sonra devre arasında forvet ihtiyacı bulunan everton'a 22m €'ya gitti, başka örnekleri yok. trabzonspor'da ise yine yusuf yazıcı'dan başka bir örnek yok, o da 22 yaşındayken 17,5m € ile transfer yapmıştı. abdülkadir ömür için de 30m € gibi bedeller havada uçuşuyordu, ellerinde kaldı, satamadılar. 15m € ve üzeri gelirleri devre arasında sıkışmış premier lig takımlarından beklemek daha gerçekçi, badou ndiaye gibi, çok güzel kazıkladık orada mesela. örneğin dünya kupası gördükten sonra ocak 2023'de victor nelsson'dan +20m € bonservis geliri beklemek gerçekçi, hem pasaportu hem yaşı dolayısıyla. hatta danimarka milli takımı finallere ulaşabilirse premier lig'den nelsson'un 24m €'luk serbest kalma bedelini ödeyecek kulüpler rahatlıkla çıkacaktır.

  alex telles örneğini de inceleyebiliriz. 21 yaşındayken brezilya'dan wonderkid olarak getirdik, 6,15m € bonservis verdik, zaman zaman iyi performanslar gösterse de hiç beklediğimiz çıkışı yapamamıştı. 2015 yazında inter'e 1,3m € kiralama bedeliyle bir sezonluğuna kiraladığımızda galatasaray kariyeri 60 maç 2 gol 4 asist gibi istatistiklerle sonlanmıştı. kiralama dönemi bittikten sonra direkt olarak porto'ya 7,35m € bonservis ile satmıştık. o gün bu bonservis düşük bulunmuştu, bugün satsak taraftar yangın çıkarır hain var diye.

  telles kendini porto'da buldu, potansiyelini göstermeye başladı. brezilya milli takımına kadar yükseldi, 2020 yazında porto'dan ayrıldığında ise 195 maçta 26 gol 57 asist yapmış olan 27 yaşında brezilya milli sol bekti. bu istatistikler gerçekten çok iyiydi, bir çok orta saha bu istatistiklere ulaşamıyor. tekrar ediyorum, 195 maç 26 gol 57 asist, brezilya milli, sol bek, yaş 27. ve en önemlisi de satan kulüp porto, alan kulüp ise dünya devi manchester united. 15m € bonservis ile gitti. aynı istatistiklerle biz 15m €'ya manchester united'a satmış olsak neler olurdu siz düşünün. satan yönetim mali ibrasızlık yaşardı büyük ihtimalle.

  özetle demem o ki 15m € marcao'nun ederidir, avrupa performansının yanında ligde de şampiyon olsak o zaman 20m € seviyelerini zorlayabilirdi, uefa avrupa ligi yerine şampiyonlar ligi'nde gruptan çıkmış olsak ve bu performansını orada elit takımlara karşı göstermiş olsa 25-30m € arası bonservisleri konuşabilirdik belki. ancak mevcut durumda, marcao da ayrılmak istiyorken 15m € + bizim için iyi bir bonservis geliri olacaktır. sevilla'da başarılı bir sezon geçirip milli takıma seçildiği anda +30m € edecektir zaten, ancak bizim ligimizden bir futbolcunun bu bonservis bedellerine çıkması için daha uzun zaman var. bu arada fenerbahçe gider kim min-jae'den 20m € bonservis geliri elde ederse de kimse şaşırmasın, yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı bu gerçekleşebilir ancak normal şartlarda marcao'dan daha fazla bonservis geliri getirecek bir futbolcu olmadığından eminim.
 • 4361
  11-12 milyon €'ların konuşulması tek kelime ile terbiyesizliktir. bu fiyatlara satan yönetim de terbiyesizin önde gidenidir ve yüce divanda yargılanmalıdır.

  benfica ya da porto da oynasa 50 milyon € edecek olan bu adamın, elbette o takımlarla kıyaslayamam her açıdan dolayı ama 15 milyon €+bonuslar+sonraki satıştan %15-20 pay gibi bir rakamın altında gitmesini asla kabul etmem.
 • 4362
  eğer bu adamı o servet çetin tarzı ilk insan stili ile oynayan ve futbolcuları ile değil daha çok cep telefonları ile meşhur olan ülkenin vatandaşı kim min denilen adamdan da ucuza pazarlarsak hakikaten bunu yapan yönetim kendini galatasaray lisesi’nin genel kurul salonu balkonundan aşağı atsın.
  yahu bu çocuk zaten daha iyi futbolcu o ayrı da, bir de brezilyalı be arkadaş, kore’den topçu mu çıkar? hani bizim ilgin ederi goygoyu var ya, işte onun pasaport versiyonu da var, aynı yetenekte bile olsalar brezilyalı futbolcu ile koreli bir olmaz, koreli’ye güven olmaz. şu şartlarda bile bizden iyi satış yaparsa fb’ye oyuncu satma konusunda artık saygı duymamız gerekir.
 • 4363
  fenerbahçenin oyuncu alış-satışlarında yaptığı katakullileri bilmiyormuş gibi kim min jae satışını marcao satışına referans almak bence saçma olur. sonuçta fener 25e sattık diyip parayı sağ cebinden alıp sol cebine koymayı çok seviyor.
  onların 12+3 önerdiği, bizim 20 istediğimiz yazıldı. 15-17m euro gibi ücrete satılabilir bence marcao. ama mutlaka sonraki satışa %10 koydurmalıyız. zira bir sonraki basamakta 30-40ları bulabilir marcao.
 • 4364
  elbette marcao ile abdülkerim kıyasında marcao'nun daha önde olduğu su götürmez bir gerçek ve bu durum taraftarımızı endişeye sevk etmiş durumda. yalnız atlanılan bir nokta var. marcao'da bize transfer olmadan bu kadar iyi bir stoper değildi ve bizimle birlikte gelişti. abdülkerim için bir yıllık topçu diyenler yanılıyor. ilhan palut konya'nın başına geçtikten sonra neredeyse düzenli, istikrarlı ve üstüne koyarak oynamaya devam ediyor. bence oyuncudan verim alma konusunda başarılı bir antrenör olan okan buruk ile de abdülkerim'in gelişimi devam edecektir.

  günümüz döviz kurunu* düşündüğümüz vakit 15+bonus şeklinde satılmasını kabul ettiğim futbolcu. sonuçta dünyanın her yerinde döviz girdisine ne kadar çok ihtiyacımız olduğu görülüyor.
 • 4365
  kendisi konusunda tok satıcıyı oynamamız gereken futbolcu. 16 milyon euro dan bir kuruş aşağı satılmasına gönlüm razı değil. o da dolar kuru bu kadar yüksek olduğu için. yoksa kendisi 17 milyon euroya satılan ndiaye'den daha değerli bir futbolcudur. sevilla 12 mi veriyor kalkın masadan. kerem'i falan satarız. ne bileyim mert müldür'ü alırız bir kontenjan kazanırız oradan. gerek yok marcao'yu 12'ye satmaya.
 • 4366
  kimsenin tanımadığı takip etmediği liginde oynayan bir futbolcuya çıkıp 30-40 milyon vermezler. marcao sende oynadığı futbolun aynısını porto’da oynasa o paraları eder çünkü senin liginle portekiz liginin, senin takımınla porto’nun kalitesi bir değil.

  haaland molde’ye 1, salzburg’a 8, dortmund’a 20, man city’e 60 milyon euroya gitti. city bilmiyormuydu molde’den bu oyuncuyu 8 ‘e almayı, aynı oyunu kaliteli liglerde de gösterirse oyuncunun değeri katlanır.

  ligimizin kalitesi gün geçtikçe düşüyor, o yüzden marcao’ya 12-15 aralığından daha fazla teklif geleceğini düşünmüyorum.
 • 4370
  kendisinin kalitesindeki bir futbolcunun 20 m.€ altındaki satışı karşı taraf için bedava sayılacak bir alışveriş olur. tabiiki farklı liglerde oynasa burada çok uçuk rakamlar konuşuluyor olabilirdi ama maalesef. bizim ligimizden dışarıya maksimum satış bedeli 20-25 m. euro civarı olur. birde fatih hocanın görev aldığı süreçteki tespitleri de çok yerinde; almayı becerebiliyoruz ama satmayı beceremiyoruz diyordu hoca. umarım elimizdeki değerleri satmamız gerekirse değerini bulup satabiliriz benim yeni yönetimden en önemli beklentilerimden biri bu.
 • 4371
  gitmesinde herhangi bir sakınca görmediğim futbolcu.

  vereceğini verdi, maksimum kapasiteye ulaştı. bence gitmesinin, maksimum bonservis getirisinin tam zamanı. ayrıca yeri kolayca dolacaktır. belki ayakları bu kadar düzgün stoper nadirdir ama stoper dünya futbolunda en rahat bulunabilecek mevki. adı zamanında bizimle anılan fb stoper tandeminin transferlerindeki maliyetleri ve mevcut piyasa fiyatları malum. elbet yenileri bulunur, herkesin yeri dolar.
 • 4372
  sözcü gazetesine göre zenit'in 15, sevilla'nın 12 milyon euro teklif ettiği oyuncu. 15-17 arası bi fiyata gidecek gibi duruyor, hayırlısı olsun diyelim. lig sonuncusu takımdan aldığımız oyuncuyu parlatıp kalburüstü takımlara göndereceğiz, bu şartlarda 15 milyon euro da güzel para. bize yaşattığın her şey için teşekkürler aslan parçası umarım başarılarla dolu bi kariyerin olur.
App Store'dan indirin Google Play'den alın