• 1895
  fatih terim'in ustalık eseri olmaya doğru hızla ilerliyor. gelişimi muazzam ki hocanın onun üzerine titrediğini hepimiz hissediyoruz. çoğu oyuncuyla hoca yakından ilgilenir ama defans ve ön libero adamın uzmanlık alanı.

  dilerim sözleşmesi uzatılır ve buradan da çok iyi bir takıma iyi bir bonservisle gittiğini görürüz.

  bir stopere nazaran tertemiz bir sol ayağı ve iyi bir oyun görüşü var, geldiği haline göre hava topunda da, pozisyon almasında da gelişmeler var. hala dengesiz ve kontrolsüz müdahaleleri var ama azaldı. kendisindeki gelişimi mutlulukla izliyorum.

  yalnız sözleşmesi 2022 haziran'da bitecek. bu adamın ve partneri luyindama'nın sözleşmelerinin acilen uzatılması gerekiyor. 2021 yazında 2020 yazında belhanda konusunda yaşadığımız sıkıntı yaşanırsa bugün 12 m euro teklife satmadigimiz adamı elimizden çok daha az bir bonservisle göndermek zorunda kalabilir veya sözleşme uzatmazsa da sonraki yıl bedava elimizden kaçırabiliriz.

  oyuncu bugün aidiyet hissediyor diye düşünüp olayı ağırdan almamak lazım. yarın menajeri kanına girer, bir büyük kulüp iyi para teklif eder, aklı da bizden kayarsa son senesinde verim de alamadan elimizden kaçırırız. demin de dediğim gibi * luyindama için de bu söylediklerim geçerli.

  en geç 2021 ocak'ta sözleşme uzatılsın, kaçan balık büyük olmasın. sonuçta alt yapımızdan çıkan ozan kabak bile 6 ayda geldiği yer ile gitmek istedi, mustafa kapı sözleşme imzalamadı.

  lig başlamış, avrupa ligi hesapları yaparken şu anda satılmasın, satilacaksa da değerini bulsun. öyle 12-13'e falan vermeyelim. bu kadar hedef maç varken satmak, kupaları satmak olur, dikkatli olalım.

  hocanın bu işi hallettirmesini ve bunu düşündüğünü umut ediyorum.
 • 1899
  valla benim diyen ayağı iyi stoper marcao kadar hat kıran pas sayısına ulaşamıyor bir maçta. cidden felaket anlaşma olur 15 milyona bırakılması. kimse bana türkiye ligi falan demesin. ben çok beğenirim hak ettiğini de düşünüyorum da daha dün vedat 20'ye gitti türkiye liginden. marcao'nun vadettikleri ondan da fazla. umarım bu transfer dönemi gitmez. giderse de en az 20ye gider.
 • 1901
  net 20 milyon euro aşağısına vermek bir çuval inciri mahveder. lig başlamış avrupa ligi ön elemeleri başlamış hali hazırda 3 tane iyi stoperin var var; luyindama, donk ve marcao şu an form ve oyun yapısına uygunluk açısından en önemlisi marcao gibi duruyor. as stoperinin biri olan luyindama ise 8 ay hiç top oynamamışken eldeki 1. stoperi sezon başlamışken satmak tam bir kumar.

  ozan kabak transferinde olduğu gibi satış sonrası alınacak adamlar önceden belliyse tamam satılsın ama yok akşam pazarından topçu alacaksak hiç satılmasın. tüm transfer sezonu boyunca orta saha diye diye bağırdık o bölgeye bile emre akbaba'nın iyileştiğini üzerine 1 de transfer yapacağımızı düşünecek olursak geniş bir kadromuz olur. ama marcao'yu sattıktan sonra tüm puzzle dağılır tekrar tamamlamak belki aylar belki yıllar sürer.
 • 1902
  satılması halinde oyun planımıza uygun, bu kalibrede bir defans oyuncusu bulmamız ve yerini doldurup defans tandeminde uyumu yakalamasını beklememiz, ligler başlamışken zor görünüyor. üstüne üstlük bu takımın şu durumda bile yedek bir stopere, yedek bir sol beke, iki net orta sahaya, bir adet kanat oyuncusuna ihtiyacı var. yönetim eğer ederinden düşük bir fiyata kendisini gönderirse, yeni transferlerin çok ince elenip sık dokunmuş, takıma direkt katkı verecek ve uyum sorunu yaşamadan takıma oturacak isimlerden oluşması şart. bu potansiyele sahip bir oyuncunun sözleşmesi yenilenip, maaşına zam yapıp, sezon sonunda daha yüksek bir bedelle satılması daha olası ve mantıklı gibi geliyor bana açıkçası. içimizde kalan ukdelerden birisi olmasını istemem.
 • 1907
  15 milyon euro değer biçmek bu yaşta, bu özelliklere sahip oyuncu için kerizliktir. galatasaray yönetimi zaten oyuncu satamıyor bir de böyle rezil satış yaparsa asla ama asla iflah olamaz. bu adamı 15'e bırakmak nedir ya şaka mı bu?

  15'e satılamayacak kadar kaliteli topçu.

  daha da fenası bu yönetimin 15'i alıp marcao ayarında topçu getirip üstüne kar edeceğimizi zanneden taraftarlar. sezon başlamışken as adamı satmak nedir abi? sözleşmesini uzat 25'e çıkış maddesi koy öderlerse gitsin, ödemezlerse de hiç sıkıntı değil. sene sonu zaten iyi bir performanstan sonra daha da güzel paralara gidecek adam.
 • 1908
  1 sene futbol oynayarak sörloth* 30m euro, ki bu bedel anlaşmanın karmaşıklığından oldu. trabzon tek başına oyuncunun sahibi olsa 40 alırdı bence. yine 1 sene oynayarak muriqi *18m euro , yine 1 sene oynarak elif elmaz * bu bedellerle ayrıldı bu ligden.

  marcao için 15 isteyeceğiz öyle mi? marcao dünyanın en iyi stoperi değil, ama pas ile oyun kurma ve topla çıkma becerisi olarak çok yukarılarda. marcao dan bi tane daha 15 m euroya su an alabilir miyiz? hele ki bu sene harika başlamışken. eğer onu satacaksak öyle bir teklif gelmeli ki dumur olalım. bütçemizi allak bullak etsin gelen teklif. çünkü bütün dünyada takımlar kadrolarını kurdular ve kadrolarında ki hiçbir as oyuncularını bu paralara alamayız. biz marcao'yu 15 e satıp o paraya hazır 4 tane oyuncu alamayız, 1 stoper 2 orta saha olmak üzere 3 tane bile alamayız. geç kalınmış bir satış bu, sözleşme yenilenip, seneye yazın net olarak satılması herkes için daha hayırlı olur. oyuncuya da bu plan anlatılırsa kendisi de onay verecektir.

  hem bu sene yeni sözleşmesi ile daha fazla para kazanacak ve motivasyonu yüksek olacak, hem de sene sonu transfer yapacağını bilerek iyi oynamaya devam edecek. burada hapis olmadığını anlatmış oluruz yeni sözleşmede hatta 25m euro da çıkış maddesi koyulabilir. daha fazlası oyuncuyu korkutacaktır.

  geç kalınmış bir satış olduğu için karşı olduğum bir satıştır. ve bu saatte satılacaksa minimum 25m euro getirmelidir onu almak isteyen takım.
 • 1910
  dünyada ender bulunan ve son zamanlarda bolca tercih edilen tipte bir stoperdir. bunun yanında oyun planımız bir makineyse marcao o makineyi çalıştıran temel dişlilerden biridir. eğer lig başlamış durumdayken kendisini 15 milyon euro gibi komik bir bedel ile satarsak ve önceden bir alternatif belirlememişsek şampiyonluğa mal olabilir. bence galatasaray ilk teklif olan 10 milyonu gülerek reddetmeliydi ki sadece 2-3 milyon arttırarak karşımıza tekrar çıkmasınlar. marcao 24 yaşında ve buna rağmen baya tecrübelendi, müthiş oyun kuruyor, dikine isabetli pasları ile takımın yaratacağı pozisyonun temelini atıyor, fiziksel olarak hep zinde, performansı stabil, sakatlık konusunda hiçbir sıkıntısı yok, gelişime çok açık ve her gün gelişiyor, üstelik teknik kapasitesinin yanında sol ayaklı bir stoper. bu özellikler hakikaten bugünün şartlarında çok özel ve güzel. millet maguire'ye 80 milyon veriyor, marcao cidden 13-15 milyonluk bir oyuncu mu? ben asla kabul edemem, fatih hocamız da kabul etmez ama yönetim parayı gördüğü gibi atlayabilir bu transfere, zira ozan kabak meselesi de hala yaradır.
 • 1911
  hakkında 15 milyon € istendiği söylenen stoperimiz. lig başlamışken, oyunu başlattığımız pasör stoperi satmak mı? ne 15’i ne 20’si arkadaşlar, bu adamı satmak şampiyonluk şansımızı yarı yarıya düşürür. yerine adam bulacaksın da onun pazarlığını yapacaksın da takıma alışacak da ölme eşeğim ölme. bazılarınız abarttığımı düşünecek belki ama bu saatten sonra 35 40 milyon € altına satılmamalıdır. o parayı da veren olmaz, misler gibi bu sezonda oynar. gelecek sene sezon başı en kötü 10 milyon € bedel biçer yine satarsın. gidin bakın avrupada hangi şampiyonluk yarışı veren takım sistemin kilit oyuncularından birini lig başlamışken 15 milyon € bedelle satıyor?
 • 1912
  oyuncuya gelen teklifler 20m ve üstünde olmadıkça bırakılmaması gereken stoper. oyuncu satışı yapmak çok değerli fakat biz 20-21 sezonunu şampiyon tamamlasak bile kötü kulüp puanımız yüzünden yine 4. torba takımı olacağız. aynı zamanda cl katılımı içinde ön eleme söz konusu. diyelim ki katıldık bu sefer grupta yine 3. olmayı hedefleyip, uefa biletine oynayacağız. zaten mevcut kadronun alternatifleri ve mali yapı doğrultusunda gelecek sezonlar içinde uefa avrupa ligi hedefi, mini sevilla taktiği uygulamak en doğrusu. uefa avrupa liginde arka arkaya son 32-çeyrek final ve üstü yapmadan bu durum düzelmeyecek.

  arkada emin bayram var elbet fakat rotasyon/dinlenme maçlarında oynamak varken sezon yükünü emin/donk ve stoper saymadığım ahmet çalık'a bırakmak riskli. olumsuz performansında emin'in kariyerine erkenden mani olmaya gerek yok.

  şimdi 12-13m'e dikine oynayan, görece hızlı bir stoper giderse bu sezon hem lig hem avrupa'da üst turlara oynamak hayal. tüm bunları riske atacaksak madden tatmin edici olmalı. kendi beklentimle, gelecek olan 20m bile gelecek sezonlardaki 3. torba şansımızdan değerli değil.

  kadroda babel ve belhanda gibi sözleşme/performans kamburları varken stoper hattına çözüm üretmek için sadece 15 günümüz var ki zaten orta saha alternatifi dar, bir de başımıza stoper transferi çıkmasın. tekrar cris faciası yaşamak istemiyorum. gidecekse babel, belhanda haberi duyalım artık zaten para edeceğini bildiğimiz oyuncuları akşam pazarında satar gibi göndermek hele hele şu kısıtlı sürede bayağı bir garip olur. destekçisi olduğum yönetim, hocayı artık eksik kadroyla sezona başlatma geleneğinden vazgeçer umarım.
 • 1914
  net söylüyorum, kendisini satan şampiyonluğu satmış olur. bugün 19 eylül arkadaşlar, lig başladı. net soruyorum; yarın satsak başakşehir, split, fener ve olası rangers maçlarını kimle oynayacağız? adam oynadığımız oyunun en mühim parçası. sol kanadı, saracchi’yi, emre’yi oynatan; taylan’ın daha önde top almasını sağlayan bu adam. luyindama hazır değil, saracchi sıklıkla önde yakalanıyor; onların da arkasını topluyor. dahası diagne’de olduğu gibi parayı alır almaz başlayacak millet avcunu ovuşturmaya, bilecek eli mecbur kullanacağını parayı. yahu para yokken, galatasaray diyince dilini yutan koulibaly için 3 milyon istedi adamlar, bu dar sürede stopere ne kadar parayla kimi alacağız da tandem oluşturacağız. şimdi 20’ye vereceğimize temmuzda verseydik 15’e; en azında ağız tadıyla birçok mevkiyi doldurup kamp yapardık. ben uzun süre sonra güzel futbol izleme olasılığımızın ve birkaç sene kullanabileceğimiz tertemiz bir oyuncu omurgasının elimizden yitip gitmesini istemiyorum. umarım kalırsın marcao.
 • 1915
  ben de kendisinin satılmaması görüşündeyim; ama kendisinden para gelmeden orta sahayı nasıl alacağız? mesela marcao gitse yerine tecrübeli bir stoper veya 3-4 milyona scout transferi, idrissa, sigurdsson ve hauge gelse fena olmaz mı?

  ben marcao'nun oyun kalitemizdeki etkisini %50 olarak görüyorum; ama oyun kalitemiz b seviye. a seviyeye çıkmak için muhakkak 2 orta saha gerek. bu iş taylan, belhanda ile falan olmaz.
 • 1916
  https://twitter.com/.../1307062032542375936

  eğer 15 istiyorsak 13 veren takım 15 verip alır.

  marcao bu sol ayak ve pas becerisiyle net 20 m euro, şu an brezilya menajer milli takımı (menajerler oyuncularını pazarlamak için milli takıma saçma sapan oyuncu çağırdıkları için menajer milli takımı diyorum) marcao 2-3 maç milli takımda oynasa kemiksiz 30 verip alan bir takım çıkar ama heralde bağlantıları zayıf olduğu için milli takım yapamadı henüz. eğer roma 20 ye alsa üstüne milli takıma gitse 40-50 ye satarlar sonraki sezon.

  neyse konuyu dağıtmadan devam edeyim.

  sıkıntı ve ikilem şu transfer döneminin kapanmasına 14-15 gün var önümüzde diyelim ki hajduk maçını geçtik ve muhtemel glasgow rangersla eşleştik , başakşehir maçında oynar muhtemelen. fenerbahçe ve glasgow maçları için marcao çok çok önemli bir faktör çünkü hem orta sahasız hem bir stoperimiz eksik çıkacağız (hajduk maçını donk oynasa bile rahat geçeceğimizi düşünüyorum). 15 milyon euro bence az bir para istemişiz 20 isteyip sonrasında 18 e çekilebilirdi. diyelim roma 18 geldi verdi bu parayla çok net 4 transfer yaparız üstüne tellesten ozan kabaktan 2-3 gelirse 20 milyon euro yapar totalde bu para bize ilaç olur ama işte zamanlama çok yanlış.

  bence yönetim bu sefer hoca istemeden bir adım atmayacak (ozan kabak mevzusunda karşı karşıya kalınmıştı). hoca isterse marcao gidecek ve diğer bölgelere takviyeler yapılacak, istemezse kalacak son gün pazarından ne bulursak alıp getirip sezonu böyle geçireceğiz.
 • 1917
  eğer ki dedikoduları doğru farz edersek şu zamanda 15'i geçtim, 25'e gönderilmesi bile saçmalık olan stoperimiz. satılacaksa da "sonraki transfer döneminin başında gelin" diyeceksin.
  diyelim ki şu anda satacaksın, yerine ya -çok yüksek ihtimalle- adam alamayacaksın ya akşam pazarından çarık çürük getireceksin veyahut eğer varsa listende olan alternatifine 5 verip alabilecekken, transfer döneminin sonu olduğu için, ligler çoktan başladığı için 10 isteyecekler ve kazıklanacaksın. kaldı ki en iyi ihtimalle alternatifi olsa ve onu -hadi kazığını yemeye razı olup- tutup getirsen de alışmasıydı, adaptasyonuydu derken ilk yarıyı ve dolayısıyla da sezonu yine çöpe atmış olacaksın, ne anlamı kaldı paranın? yahu sezon çöpe gider sezon.
  o zaman da sorarız kendi kendimize, eee ağam biz boku niye yedik?
 • 1918
  marcao asla satılmamalı bu sezon. luyindama ile muhteşem bir uyum sağlanmış. uefa kupasında başarı olası. roma’nın teklifi 13 m euro imiş 15 olsa ne yazar. şu anda marcao’nun değeri en az 20 m euro.

  bu teklif bence yakaladığımız stoper uyumunu bozmak için fenerbahçe kaynaklı. aldıkları iki stoperde fıs çıkınca tıpkı rodrigues’de uyguladıkları formülü uyguluyor ve bizim stoper tandemimizi de bozmak istiyorlar. bu nedenle biz 25 m euro istesek de ali koç o parayı ödeyecek. ya ödeyecek ya da şampiyon olmamızı ağlayarak izleyip sene sonu seçiminde de bay-bay diyecek.

  yönetime sesleniyorum; sakın ha marcao’yu 25 m euro’dan aşağı satmayın. bence değeri 20 m euro ama ali koç 25’i de ödeyecek. yeter ki biraz inatçı olun.