• 1174
  vitrin maçına çıkacak olan oyuncumuz. (bkz: 1 ekim psg galatasaray maçı)nda organize atak yapma şansımızın maç öncesinde çok az olduğunu biliyorduk ve nitekim öyle oldu. ancak bu maçta, defansif meziyetlerine göre çok daha iyi olan sol ayağını gösterme fırsatı bulacaktır.

  20-30 metreye atacağı yerden isabetli ve sert paslar bir çok takımın dikkatini çekebilir. (bkz: 22 ekim 2019 galatasaray real madrid maçı) nda orta sahada oldukça baskı yiyeceğimizden en çok topla buluşan oyuncu kendisi olabilir. pas isabet yüzdesi 80 lerin üzerinde olursa maçın bize döneceğini ve sürpriz bir şekilde bu maçın yıldızı olacağını hissediyorum.
 • 1175
  size capone desem, muhtemelen tarihimizin en iyi sağ beklerinden biri dersiniz. peki, capone sağ bek olabiliyorsa marcao neden olamasın? bence gayet olabilir, en azından denenebilir.

  stoperde sürekli kademe hataları yapan bir oyuncu bu konuda gelişim kat etmiyorsa, ya üçlü savunmada bu hataları minimuma indirilir ya da tekniği yeterliyse sol bek olarak denenir.

  marcao, gelişim kaydederse ve defolarını minimuma indirebilirse dünyanın her takımında forma bulabilecek üst düzey bir stoper olabilir ama üst düzey bir stoper-bek de olabilir. (azpilicueta, abidal, capone gibi)

  ben de kariyerine stoper olarak devam etmesinden yanayım ama takımımızdaki bekler oldukça formsuz ve savunma aksıyor. takımın en istikrarlı oyuncularından biri olan donk'u ise kullanım dışı bırakıyorsunuz. hepsini bir arada kullanmak için marcao'yu sol bekte denemek iyi bir çözüm bence.

  ayrıca, marcao'nun repertuvarına sol bek pozisyonunu da ekleyerek daha çok yönlü bir oyuncu haline gelmesi, cv'sine önemli bir artı katar.
 • 1176
  stoper de hata yapan adam bek pozisyonunda kralını yapar. bunu anlamak çok zor olmamalı.
  marcao fiziksel olarak bir istisna değil. bunun için markaj yaparken daha aktif olmalı ve topla,hücümcu arasına sık girmeli. stabile defansdan aktif defansa geçmeli. evet riski var ama sadece bu şekilde iyileşebilir yoksa şu an ki fiziksel durumu ile forvetlerin arkasında bekleyerek üst seviye performans gösteremez. bu arada maç sırasında bazen korkak oluyor. bu onun en tedirgin özelliği ve hata yapmaya başlıyor. daha sert, daha sorumluluk almalıdır.
 • 1177
  canavar gibi sol bek oynama potansiyeli olan oyuncudur. evet biraz defansif kalabilir. ancak bu takımda riera sol bek oynadı. o zamanlar da insanlar "riera için sol bek oynar diyenler rererörö" diyorlardı.

  tutmayabilir de elbette. ama bu durum denenmemesi anlamına gelmez. beklerden stoper, stoperlerden bek olduğu çokça görülmüştür. yaşı da genç marcao'nun, daha 23 yaşında. hem sol bek performansı gösterebilirse milli takıma bir alternatif olma şansı bile olabilir.

  dediğim gibi denemek lazım. tabii futbolcunun da rızası şart. ancak bir kaç maçta iyi performans gösterirse futbolcunun da iştahı artabilir.

  gerçekten capone çok güzel bir örnek kendisi için. zira capone de bu takıma stoper olarak gelmişti. uefa kupası'nı kaldırdığımızda ise bir sağ bekti.
 • 1180
  hakan balta'nın sol bek oynadığı takımda, ivanoviç'in chelsea gibi bir takımda sağ bek oynadığı dünyada çok rahat sol bek oynayabilecek futbolcu. 3 ay önce bu takımın orta sahasında ömer bayram oynayacak dense kimse inanmazdı ama bugün madrid maçına* 11 çıksa itiraz eden olmaz.

  edit: stoper oyuncusu arkaya adam kaçırırsa rakip kaleciyle karşı karşıya kalır. bek pozisyonundaki adam bunu yaparsa en azından kademesine girecek bir stoper olur. olay arkaya adam kaçırmaksa marcao stoper değil bek oynasın zaten.*