• 848
  yaşı genç, ayağı düzgün, sol ayaklı, sol stoper.

  delirmiş futbol piyasasında biraz kendini gösterse çok iyi rakamlara baş altı takımlara gideceğini görmek için kâhin/scout olmaya gerek yok. inşallah bizde hakkı ile uzun süre topunu oynar.

  not : halihazırda yüksek miktarda bonservis ile satılıp yerine gary cahill konacağı dedikodusu dahi dolaşıyor.
 • 854
  iyi bir şampiyonlar ligi serüveninden sonra hayli yüksek miktarlara satılabilecek futbolcudur.
  yarım sezonluk ozan kabak performansı 11 milyon avroya transfer olmasını sağladı. bunu göz önüne alırsak 2020 yaz transfer dönemi için alıcıları şimdiden sıraya girebilir.
  ozan' dan artıları ise sol stoper olması*, oyun kurma ve pas yeteneği oldukça yüksek ve lider stoper özellikleri barındırıyor. yaşı da henüz 23, bence önü epey açık.
 • 857
  çok değil, devre arasında dahi kendisini en az 40 milyon euroya satabiliriz. kendisi brezilya milli takımının gelecekteki stoperidir ve solaktır. solak ve bu derece iyi bir stoper bugün avrupa'da en az 50 milyon euro ediyor. dolayısıyla bizim geleceğimiz bu tip transferlerde artık. o yüzden de istemiyorum falcao ve o tür hamleleri. başka türlüsüyle borç içinden çıkamayız.
 • 858
  satılıp yerine gary cahill'in alınacağı yalandır herhalde. yok mu başka 49 yaşında biri, onu yazsalardı bari. fatih hoca'nın böyle bir düşüncesi olduğunu hiç sanmam. yani elbette her oyuncu zorda kalınca satılabilir iyi teklif getirirse; ancak takımın geriden oyun kuran genç adamını gönderip oyun kuramayan 34 yaşındaki adamla yeri doldurulmaz.
 • 860
  15 milyon euro'yu elimizin tersiyle ittiysek çok iyi yapmışız. çünkü bu adam daha 23 yaşında. her şey kötü gitti diyelim ve marcao hiç gelişmedi, hatta biraz da geri gitti. o pasör özelliği ile 5 6 milyon euro'ya yine çok rahat alıcısı çıkar. ancak olur da gelişirse, brezilya milli takımına falan girerse elimizin tersiyle ittiğimiz o teklifin 2 katını almak işten bile olmaz bence. bir stoper için 23 yaş çok erken bir yaş.

  kendini geliştirmesinden kastım şu; bir oyuncu 23 yaşından sonra olmadığı bir şeye dönüşemez. kendisinde hiç olmayan bir şeyi öyle çalışarak falan edinemez. yani ben kendisinden hava toplarında çok etkili olmasını, daha yükseğe sıçramasını falan beklemiyorum. beklediğim şey şu; olumlu özelliklerini daha fazla öne çıkaracak, olumsuz özellikleri tecrübesiyle ve olumlu özelliklerinin katkısıyla daha az önemli hale getirecek. bir oyuncunun gelişmesi budur. yoksa menajerlik oyunu gibi yanına iki tane koç vererek solak bir oyuncuyu 23 yaşından sonra iki ayaklı bir oyuncu yapamazsınız. binde bir belki olur bu. marcao'nun özelliği ne? topla iyi çıkar, serttir, ağır değildir, mücadelecidir, cesurdur, ayağı çok iyidir, solaktır... eksik yanları ne? zamanlama hataları olabilir, hava toplarında çok üstün değildir, kolay kart görebilir vs. vs. o zaman hava topuna çıkarken vücudunu daha iyi kullanacak, tecrübe kazandıkça, pozisyon bilgisi, mekaniği geliştikçe daha az zamanlama hatası yapacak; takım alıştıkça, arkadaşlarını tanıdıkça topla daha çok çıkacak vs. vs. ben kendisinin 20 milyon euro üzerini rahatça görebilecek bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. ama bu hem kendisine hem de takıma bağlı. takım başarılı olursa o da sivrilir ve mental olarak da büyür. takım başarısız olursa o da mental olarak kötüye gider.
 • 861
  20-30-40 milyonlar havada ucusuyor. yavas. evet basarili performans sergiledi, evet ozan'i 6 aylik performansiyla bile 11'e sattik, evet piyasa cildirdi. ama dunya kupasi finalisti hirvatistanin as stoperi vida'nin da 40 milyonlara satildigini (!), ama kimsenin adam akilli girisimde bulunmadigini hatirlatirim. demek degil ki satilamaz, ama cok hizli yukselmeye basladik sanki.

  ben acil dara girilmedikce uzun yillar bizimle kalmasi taraftariyim. uzun zaman sonra luyindama marcao gibi huzurla mac izleten stoper tandemine hasretiz. hazir muslera gibi bir canavar da topu daha birakmamisken keyfini çıkaralım. gunun birinde 40-50 milyonlar konusulur o zaman olur da daha bir durun.
 • 863
  sol ayaklı,topu oyuna sokabilen,brezilyalı ve saymama gerek olmayan bir sürü özelliği olan stoperimiz. geldiği söylenen teklifler üzerinden değerlendirme yapmaya gelmedim. merak ettiğim başka bir şey. bir tür formülü yok mudur bir futbolcunun ederinin hesaplanması için. elbette her futbolcu kendi takımı için farklı değerde, başka bir takım için başka bir değerdedir. yine de galatasaray ölçeğinde bir takım marcao gibi bir futbolcusunu ne kadara satmalıdır minimum? bunun hesabını yüzde -,+ 10 yapabilmek gerekiyor bence.
  ben gönlümden geçeni söyleyim. 20 net, sonraki satıştan minimum 10 yüzde ve ederi 2-3 milyon kadar olacak bonuslara bırakmak mantıklı geliyor bana. elbette yerine alacak bir oyuncu listesinin var olduğunu düşünerek bunu söylüyorum.

  zaten en önemlisi de bu değil mi? sattığımız anda harekete geçebilip diğer alternatiflere yönebilmemiz gerekmez mi?
 • 864
  bizde oynadığı oyunun aynısını porto'da oynasaydı şu an muhtemelen minimum 40-45 milyon euro'ya transfer yapardı. fakat biz porto değiliz, yani porto'nun o oyuncuyu parlatıp satan kulüp etiketi bizde yok. o yüzden çok fazla hayallere dalmamak gerektiğini düşünmekle birlikte şampiyonlar ligi vitrininde göstereceği performans sonrası değerini en az 2'ye katlayacağını düşünüyorum.

  tıpkı cenk tosun örneğinde olduğu gibi. cenk everton'a 23 milyon euro'ya gittiyse bundaki tek sebep şampiyonlar ligi'nde attığı gollerdir. o yüzden biz de marcao'yu bu sene göstereceği performans sonrası 20-25 milyon euro bandında bir rakama satabiliriz. sonraki satıştan pay koyarsak da tadından yenmez.

  sonuç olarak çok güven veriyor, takımın hem maddi hem manevi anlamda geleceği. kendisini takıma kazandıranlara bir kez daha teşekkür ediyorum.
 • 865
  15 milyon euro teklif edilmiş biz red etmişiz hala 8-1o anca eder deniyor ya. şaka gibi. tamam futboldan futbolcudan anlamak zorunda değilsiniz ama bari ahkam kesmeyin.

  bana kalsa hayatta satmam. ne marcaoyu ne de luyindamayı. 10 sene arkalarında sağlam bir kaleci ve önlerinde sağlam bir ön liberoyla bizi ilk 2'ye sokarlar ligde. her sene macera arayıp ya tutarsa demektense, 6 ayda tutmuş olanla 10 sene daha devam ederim.

  illa satılacaksa ön tarafta adam çok.
 • 866
  acaba şöyle bir şey yapabilir miyiz ?
  15 milyon euroya satsak, sonraki satıştan yüzde yirmi pay koysak, bir sene de bizde kiralık kalsa. hem diagneyi satamazsak transfer bütçesi oluşturmuş oluruz kendimize. hem bu sene şampiyonlar liginde oynadıktan sonra bakarsınız sattığımız kulüpte oynamadan direk büyük takımlara transfer yapar. hem önümüzdeki sene transfer döneminde de bir miktar gelir kazanmış oluruz. bu sene de diagneyi şampiyonlar liginde parlatırsak seneye de onu satar bonservis geliri elde ederiz.
 • 867
  şampiyonlar ligi'nde oynamadan satılmaması gereken potansiyelli futbolcu. ozan kabak bile 2 maç oynadı hemen kaptılar çocuğu bir de 11m euro para kazandık. bu adam brezilyalı, top tekniği çok iyi, hızlı, güçlü, solak bir stoper. baş altı takımların havada kapacağı bir profili ve potansiyeli var. cl'de boy gösterdikten sonra ozan'dan çok daha fazla paralara satarız.