• 685
  --- alıntı ---
  marcao’nun yapılan mr tetkiklerinin ardından sağ kasık adalesinde orta düzeyde zorlanma ve kanama tespit edildi.
  --- alıntı ---
  kendisi hakkında bu bilgi var. acaba kaç hafta takımdan eksik olur veya çok önemli olmayan bir durum mu? bilgisi olan yazarlar aydınlatırsa sevinirim.

  kaideyi taciz eden istisna bilgilendirdi. ''geçen sene benzer bir durumu donk yaşamıştı bir hafta sürdü sakatlığı.''
  bir mesaj daha aldım kaideyi taciz eden istisna'dan 1 haftadan daha fazla da sürebilirmiş.
 • 686
  yapılan mr tetkiklerinin ardından sağ kasık adalesinde orta düzeyde zorlanma ve kanama tespit edilen futbolcumuz. orta düzeyde zorlanma ve kanamanın dönüşü minimum 10 gün diye biliyorum. dün akşam hoca kendisinin fedakarlığından bahsetti, ne yapıp edip beşiktaş maçında sahada olacaktır. konyaspor maçında ise luyindama-donk ikilisini izleyeceğiz.

  --- alıntı ---

  hasar gören kasların büyüklüğüne göre kasık zorlanmaları 3 dereceye ayrılır;

  1. derece kasık zorlanması hafif olarak sınıflandırılır ve sporcular tarafından kasıkta gerginlik şeklinde tanımlanır. kas yapısını ani uzatan bir zorlanma olduğunda kaslar refleks olarak kısalarak kendilerini korumaya alırlar ve kasılı olarak kalabilirler. bu durumda kas yapısı bir zarar görmez ve kasık spazmı olarak isimlendirilir. eğer yüklenme bu koruyucu mekanizmayı aşarsa kas yapısında hasar oluşabilir. birinci derece zorlanmada kaslarda belirgin bir yaralanma yoktur. kas liflerinin çok azı zorlanmıştır ve bazı durumlarda sporcular bunu maç veya antrenman sırasında fark etmeyebilirler. sporcular fonksiyonlarını tam olarak devam ettirebilirler.

  2. derece kas zorlanması orta olarak sınıflandırılır ve ilgili kasın yarıya yakını hasar görmüş olur. buna paralel olarak kas içinde kanama belirgin olur, ağrı belirginleşir ve sporcunun fonksiyonları belli düzeyde engellenir. hasar gören kasların her iki ucunda sağlam kalan kas yapılarında kas spazmı oluşur.

  3. derece kas zorlanmasında şiddetli olarak sınıflandırılır ve ilgili kasın tamamına yakını hasar görmüştür. sporcunun fonksiyonları ileri derecede kısıtlanmış olur. ağrı, şişlik ve renk değişikliği daha belirgindir. bu düzeydeki yaralanmada hasar gören kasların her iki ucunda sağlam kalan kas yapılarında yine kas spazmı görülür.

  yaralanma sonrası ilk tedavi istirahat, soğuk uygulama ve bandajlamadır. bu şekilde yaralanmanın büyümesi ve enflamasyon azaltılır. devamında kalça hareket açıklığını genişletmek ve kas zayıflamasını önlemek için fizyoterapi programına geçilir. bu sırada belli aşamalardan geçerek kas kuvvetini, esnekliğini ve dayanaklığını arttırmaya yönelik egzersizler yapılır. diğer tarafa göre kuvvetin en az %80’ ine ulaşılması, kalçanın dışa hareketinin ağrısız ve tam olması, fonksiyonel aktivitelerde ağrının olmaması ve bu yaralanma için ağrı kesici ilaç kullanma ihtiyacının kalmaması durumunda sporcu spora dönebilir.

  ortalama spora dönüş 1. derece yaralanmada 7-10 gün, 2. derece yaralanmada 2-4 hafta ve 3. derece yaralanmada 6-8 haftayı bulur.

  --- alıntı ---
 • 687
  --- alıntı ---

  sakatlandığında sezonu kapatma gibi bir iddia ortaya atılmıştı. marcao'nun çekilen mr'ı sonrasında sezonu kapatma gibi bir durumunun söz konusu olmadığı, tedavisine hemen başlanan brezilyalı stoperin ise konyaspor deplasmanına yetiştirilmeye çalışılacağı, beşiktaş derbisinde ise sahada olacağı belirtildi.

  spor toto süper lig'de beşiktaş ile oynanacak derbiye yetişecek olan marcao'nun atiker konya'daki durumuna tedavi seyri ve fatih terim karar verecek .

  --- alıntı ---

  https://www.futbolarena.com/...s-haberleri-369338h/

  çok korkulacak bir durumu yok anlaşılan. riske girilmeyerek konyaspor maçında* sahada olmaz ama beşiktaş'a* karşı oynar.