• 194
  transferine sevindiğim 22 yaşındaki stoper. bu hafta içi türkiye kupası maçları var mesela. ligden bir oyuncu da alabilirdik. eğer kulübü son kez türkiye kupası'ndaki karşılaşmada oynasın öyle gelsin demişte olabilirdi. bunda hiçbir şey yok sonuçta. ha tamam oynar gelir burada tetkikleri yapılmadan, sağlık kontrolünden sağlam çıkmadan sözleşme imzalaması mümkün değil ki, bu neyin acelesi böyle? son maçta sakatlanırsa transfer düşer bu kadar basit. ha kampa yetişsin vs. deniyorsa adam zaten pazartesi geliyor ve şu anda pazar gününe girdik bile. 1 gün için mi? ne oluyor kardeşim ne bu tantana.
  https://resmim.net/f/vfrnLw.jpg *
 • 195
  galatasaray seviyesinde olmayan oyuncu. yazık ki galatasaray seviyesindeki stoperlerin ya yaşı 34'den (+yüksek maaş), ya da bonservisi 12 milyon euro'dan başlar oldu bu ara. yeni misyonumuz artık, eķsikleri olan ancak gelişime müsaitse ve geliştirilebilirse hem verim alabileceğimiz hem de kârlı bir fiyatla satabileceğimiz oyuncular arayıp bulmak (ve bunları çoğaltmak).

  zaman zaman maç içinde saçmaladığı, kızdırdığı belki oyundan alındığı zamanlar olacaktır. toleranslı yaklaşılmalı, destek elden bırakılmamalıdır. linnes güzel örnek; garibanın bir sopa yemediği kalmıştı saha ortasında riekerink'ten ama sonuç ortada. keza garry rodrigues de.

  sözün özü; yunus, atalay, ismail (bizi yedek kaleci masrafından kurtardı), marcao, ozan, belki yeni alınacak genç forvet, vs. bunlar hem belki uzun yıllar bize hizmet edecek hem de belki galatasaray'ın ekonomik refaha kavuşmasına yardım edecek oyuncular. desteğimize çok ihtiyaçları olacak. bir bitki bile kolay yetişmiyor; ışığını, suyunu, gübrelerini eksik etmeyelim bu gençlerin.
 • 196
  transferi resmi sitemizden açıklandıktan sonra ne sebeple olursa olsun kulübüyle maça çıkacak olması rezalettir. kimse kusura bakmasın, bu kadar paraların döndüğü ve bu kadar ciddiye alınan bir ortamda şu romantikliğin gereği yok, savunulacak bir şey de yok.

  hadi diyelim sakatlandı ve parayı düşürerek aldık, veya ciddi sakatlık geçirdi ve de komple transferi iptal ettik. bu durumda kaybımız yok mu sizce? öyle veya böyle stopere ihtiyacımız var, bu transferi iptal ettiğimizde hemen hazır mı sizce b planında alacağımız diğer stoper? hiç sanmıyorum, yine olan bize olacak. şu riske girmenin mantığını kimse açıklayamaz, çok büyük fiyaskodur, başlarım ricaya minnete.

  bir tek biz yapıyoruz şöyle işleri zaten. başkaları bizim gözümüzün yaşına bakmıyor. bıktım yemin ederim şu iş bilmezlikten, zar zor oyuncu alabiliyor zaten kazma yöneticilerimiz, elimizdeki adamları yalan dolan paralara zor satıyoruz. interin kadro dışı bıraktığı nagatomoyu satarken bile, herifler yerine solbek almadan bırakmadılar, keza juve asamoahda sırf bu yüzden oyuncuyu bırakmadı. ama biz stoper ve forvet sorunu olmasına rağmen, elimizdekileri bile satıp kadro dışı bırakıp sonra oyuncu bakıyoruz. millet 2 isteyeceğine bu mecburiyetimizi bildiğimizden 4 istiyor, çıkıp paşalar “transfer zor bi süreç, taraftar sabretsin” diyor. zorlaştıran sizin bu mallıklarınız, başka bir şey değil...
 • 197
  sözüm ona galatasaray futbolcusu olduktan sonra başka takımın formasıyla maça çıkması konusu inşallah değildir ama büyük ihtimalle sahtecilikle alakalı bir konu. cengiz yönetimi 9 ocak 2019 divan kurulu toplantısı sırasında bu transferi erkenden açıklamak zorunda hissetmiştir. transferleri bitirme noktasındaki beceriksizlikleri karşısında gelebilecek olası tepkileri daha aza indirgemek ve toplantıda eli boş görünmemek adına yapılan bir hamle var burada. chavez ve galatasaray aş arasında imzalanan (ya da henüz imzalanmayan?) futbolcu satış sözleşmesi tarihi ile kap'a yapılan açıklamada geçerli olan tarihler arasında umarım farklılıklar yoktur.
 • 200
  yanlış hatırlamıyorsam adrian ilie valencia ile anlaştıktan sonra galatasaray ile ilk yarının son maçına çıkmış ve öyle gitmişti. gol de attı diye hatırlıyorum. oyuncunun bugün orada oynamasinda bir sorun yok hata kap bildiriminin erken yapilmasinda. görüşmeler devam ediyor dersin, bugün 12 gibi anlaştık diye açıklama yaparsın olur biter.
 • 202
  kendisinin bizimle anlaşıp kulübüyle maça çıkmasından daha saçma bir teori üretilmedi şu ana kadar. düşünsenize adamın parasını ödeyip transfer etmişiz, adam haftasonuna başka takımla maça çıkıyor. modern dünyanın neresinde var böyle alışveriş. yapılan hamle son derece amatörce ve acemicedir. galatasaray yönetiminin yeni kepazeliğidir. bu durum konuşulurken hiç abartılmamıştır hatta bence yeterince tepki bile konuşmamıştır. benzer durum arayanlar geçen sezon badou'nun biz şampiyonluk yolundayken ve hatta kendisi bizim sözleşmeli futbolcumuzken stoke city ile görüşmeye gitmek için maça çıkmadığını hatırlasınlar. çünkü badou sakatlanabilirdi ve profesyone bir premier lig takımı bu riski almaz. modern dünyada da bu işler böyle yapılır.
 • 203
  bu oyuncunun bizden kaç para alacağının açıklanmaması çok çok büyük bir rezalettir.

  galatasaray 2010'dan beri kap'a bildirdiği her oyuncunun maaşını kamuoyuyla paylaştı. ancak mevcut yönetim marcao ve emre taşdemir transferlerinin maaşlarını açıklamıyor. neden korkuyorlar, şeffaflık prensibine ne oldu, bu saçmalık nedir bilen beri gelsin.
 • 204
  dünyada bir sürü örneği olan basit bir transfer anlaşmasına özne olan futbolcu. mesela liverpool geçen sezon* devre arasında 60 milyon euro bonservis ödeyerek naby keita'yı sezon sonunda takıma katılmak üzere transfer etti. gelecek tarihlerde gerçekleşmek üzere transferler sıklıkla yapılıyor yani dünya futbolunda, siz bilmiyorsunuz sadece.

  20 maç için böyle bir anlaşma kimsenin garibine gitmezken 5 gün için ortalık yıkılıyorsa bunun tek sebebi insanların sinirden objektif düşünme yeteneğini kaybetmesidir. yine forvetsizlik başa vurmuş çatacak yer lazım işte, sigarayı bırakanların kendini yemeğe vurması gibi bir durum.

  ha kendisinin transferiyle ilgili illa skandal yaratacaksak o da daha önce de belirtildiği gibi bonservis bedelinin ve sözleşme detaylarının açıklanmamasıdır. bunlar transfer tamamlandıktan sonra da açıklanmazsa o zaman bordo klavyelerimize sarılırız zaten.
 • 209
  gelmeden önce paylaşılan videolar olsun, bugün oynanan 13 ocak 2019 gd chaves cd tondela maçı olsun şunu gördüm. çok riskli penaltı kullanmaktadır. o kadar laubali bir atış olamaz. gol atması için iki ihtimal var. birincisi topu kaleci ile farklı köşelere yollaması, ikincisi şansın yanında olması. özellikle oyuncuyu bekleyen kalecilere karşı kullanacağı penaltı çok riskli. penaltılarını kalenin ortası ile (sağ-sol) köşesi arasına ve orta yükseklikten veya yerden atıyor.
  http://gss.gs/JyM.jpg (paint terk)

  kullandığı penaltı atışlarına örnek gösterecek olursak;
  https://twitter.com/...511627716841472?s=21
  https://youtu.be/ZEzvX2oDkW4?t=126 (burada aç ile açarsanız gerekli dakikadan başlamıyor. penaltı atışı yaptığı dakika 2:06)
 • 211
  gelen her transferi kötülemek amacıyla yazmıyorum ancak verilen 3.5 milyon € para doğruysa bu bedel etmeyecek topçu.

  (bkz: 13 ocak 2019 chaves vs tondela )
  oynadıkları tondela maçında takımın kendisinden mi yoksa bireysel performansı hep mi böyle bilmiyorum ancak çok sıradan bir oyuncu gibi geldi bana.

  bizim sıkıntımız hava toplarında iyi bir stoperdi. marcao ise gerek benim izlediğim gerekse portekizli yorumcuların dediğine göre zayıf yönü olarak hava toplarını gösteriyorlar. hızı desen o da ortalama. ben anlamadım bu transferi tek sevindirici tarafı düşük maaşının olmasıdır. olası bir satma durumumuzda kolayca elden çıkarılabilecek bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.
 • 213
  kendisini youtube videolarında beğenmiştim. ancak 90 dakika bir görmek lazım dedim. bugün oynanan karşılaşmada* izleme fırsatı buldum. hakkında birkaç şey karalamak istiyorum.

  öncelikle oyuncu 3-5 dakikalık youtube videolarındaki oyuncunun tıpatıp aynısı. neden böyle söyledim? çünkü kısa videolardaki haliyle, 90 dakikalık hali bir olmayabiliyor. ama marcao hakkında kafanızda bir şeyler oluşması için o kısa videoları izlemeniz yeterli.

  stil olarak felipe melo'nun kopyası. fizik olarak sadece biraz daha uzun, kalıplı ve sol ayaklı versiyonu. hava topuna çıkışları bile aynı.

  pozitif yanlarından bahsedecek olursam, en beğendiğim özelliği orta sahaya kadar çıkıp rakiplerini döndürmeden ilk müdahaleyi yapması. bunda genellikle başarılı oldu. zaten başarılı da olmak lazım çünkü riskli bir hamle, kart görme ihtimaliniz yüksek.

  diğer bir pozitif yanı, topa müdahale edemese bile, rakiplerini bozduğu için etkili şut atmalarını önlemiş oluyor. ikili mücadelelerde genellikle topu kazanıyor. birebirlerde kolay kolay çalım yemiyor. agresif ve sindiren bir görüntüsü var.

  üçüncü bir özelliği, takım kaptanı olmasından mütevellit, arkadaşlarına komutlar vermesi. sorumluluk almayı seven, lider bir görüntüsü var.

  olumsuz olarak, kafa toplarına darbeli vuramadığını gördüm. tüm toplara çıkıyor, vuruyor, vuramasa bile rakibini bozuyor, ama bazen sektirebiliyor. bunun dışında birkaç pozisyonda topu ıskaladı. umuyorum son maçın vermiş olduğu rehavettir. bugün ilk kez penaltı kaçırmış ancak penaltı atış stili de oldukça riskli. ya değiştirmesi lazım, ya da atmaması lazım.

  maçı izlerken bu arkadaşın 96 haziran doğumlu olduğu aklıma geldi. hem tip olarak, hem oyun anlayışı olarak 28-29 gibi duruyor. halbuki 22 yaş stoper bölgesi için genç sayılacak bir yaş. dünyanın en iyi stoperleri bile 25'inden sonra eşik atlıyor. tabii bunun için gelişim lazım. gelişir mi gelişmez mi onu zaman gösterecek.

  benim gördüğüm kadarıyla, takımını sahiplenen, kararlı, hırslı ve agresif bir oyuncu. genç bir oyuncu olduğunu düşünürsek, daha iyi seviyelere gelebilir. ben kesinlikle faydalanacağımızı ve aldığımız fiyatın üzerinde bir fiyata satacağımızı düşünüyorum.

  son olarak, chaves gibi küçük ve ruhsuz taraftarı olan bir takımı bu kadar sahiplenen, kaptan olan bir oyuncunun, ali sami yen'deki ilk maçla birlikte çok sevileceğini öngörüyorum.