• 175
  kendisi hakkında uğur karakullukçu şöyle konuştu:

  “mesela burası bir italyan kanalı olsun, benim adım da giovanni. roma’lı bir yorumcu olayım. cengiz ünder diye biri alınıyor. hem de adını hiç duymadığım başakşehir diye bir kulüpten. oraya da alt ligden gelmiş altınordu’dan. onlar şu kadar ucuza almışken bize bu paraya satıyorlar. neden bu kadar para veriyoruz mu diyeceğim? italyanlar böyle mi demiştir? cengiz şu an 73,5 milyon euro.”

  nokta.
 • 177
  yanılmıyorsam ilk defa bu oyuncu için verilen bonservis bedeli ve kontrat detayları açıklanmadı. kendisini izlediğini söyleyen ve bilgisine güvendiğim bir abimin söylediğine göre iyi bir futbolcuymuş fakat hava toplarında biraz sıkıntılıymış. videolardan* da izlediğim üzere hayli hızlı, ayağına hakim ve kuvvetli bir hamle stoperi. ihtiyacımız tam anlamıyla bu tip bir oyuncu mu bilmiyorum ama hocanın kafasındaki plan ozan ve marcao'yla oynamak ise oyunu rakip sahaya yıkmak istiyor diye düşünüyorum. iki hamle stoperiyle beraber defans hattı orta saha çizgisine kadar dayanacak ve takım olarak rakibi ileride karşılayacağız. bir kaç maçını izlemeden önce tam anlamıyla yorum yapamam fakat genç yaşı, modern futbola uygun teknik ve fiziksel özellikleriyle iyi bir transfer olarak gözüküyor. fakat eğer ödediğimiz bonservis bedeli söylendiği gibi 3.5 milyon avroysa finansal kapasitemiz düşününüldüğünde biraz fazla vermişiz.

  tanım: yeni transferimiz, brezilyalı stoper.
 • 178
  bir futbolcunun başarısı kendi çalışkanlığı, disiplini ve kalitesi dışındaki bazı değişkenlere de bağlıdır. nedir peki bunlar?

  - mevkisinin ihtiyaçlarını karşılama: bu durum fizik, teknik ve mental anlamda geliştirilebilir gibi görünür. ancak burada önemli olan oynadığı takımda o mevkinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığıdır. örnek olarak bizim takımı düşünelim. takımda hali hazırda 4 stoper var: serdar, ozan, maicon ve ahmet. serdar'ın kadro dışı kalmış olması durumu değiştirmiyor. bu oyuncuların hepsi hamleli stoperler. yani top rakibin ayağındayken oynuyorlar. pozisyon alan, bekleyen, savunmayı toparlayan, lider özellikli oyuncular değiller. bizim takımın ihtiyacı böyle bir stoperdir. marcao böyle bir stoper izlenimi vermiyor.

  - oynadığı takım: aslında bu durum yukarıdaki değişkenle paralellik gösterebilir. ancak bunun yanında oynadığı takımın sistemi, ligdeki hiyerarşik pozisyonu, bu pozisyona bağlı olarak mevcut durumu gibi faktörler de futbolcunun başarısını etkiler.

  - beklenti: en pisi de budur. teknik ekibin beklentileri daha optimaldir. ancak taraftar beklentisi bir futbolcunun başarısını çok etkiler. bizim gibi takımlarda genellikle olumsuz yönde etkiler. zira beklenti büyüktür.

  daha başka değişkenler de eklenebilir. bu açıdan bakıldığında, marcao, bizim ihtiyacımız olan stoper gibi durmamaktadır. zira kendisi de diğer stoperlerimiz gibi hamleli bir oyuncu. genç ve tecrübesi düşük. hata yapmaya müsait. özellikle geniş alanda oynayan bizim takımda daha çok hata yapabilir.

  şampiyonluğa oynadığımız, pek iyi gitmeyen bir dönemdeyiz. takımda ciddi eksiklikler var. ancak sattığımız bonservis bedeline oyuncu alabiliyoruz. zamanımız kısıtlı ve takımda en çok para edebilecek as kanat hücumcumuzu satarak hepi topu 8 milyon € kalmış elimize. zaten forvet yokken bir de takımın üçüncü forveti kadro dışı bırakılmış. şimdi bu şartlar altında marcao'ya 3,5 milyon € bonservis vermek ne kadar doğru? acelesi olan bir oyuncu mu? fırsat transferi mi? göreceğiz.

  bir üst paragrafta anlattıklarım oyuncudan beklentiyi de etkileyecek elbette. herkes çıkıp takır takır oynamasını bekleyecek. hakkıdır da insanların. ben de bu kadar sıkışık durumda, elimizdekilerden çok da artısı olmadığını gördüğüm bir oyuncuya 3,5 milyon € bonservis veriyorsak, onun çıkıp oynamasını bekliyorum. bunun sabırla ilgisi yok. bu takımın çok ama çok acil ihtiyaçları var. bunlar giderilmemiş. 8 gün sonra lig maçına çıkacağız. transfer dönemi 4 hafta, 1 haftası geçmiş. sezon başı tecrübemiz daha çok taze. sonuçları ise oldukça acı olmuş. bu şartlarda marcao transferine öncelik vermek ciddi ve bence gereksiz bir risktir. ne olacaktı yani? son haftayı beklesek elden mi kaçacaktı marcao? alacak paramız mı olmayacaktı? alternatif mi bulamayacaktık?

  neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. umarım oyuncu harika bir başlangıç yapar ve takımın defansif arızalarına çözüm olur. böylece hem takımımız fayda sağlar hem de bizler mutlu oluruz. ama aksi bir durumda bu hamle hocadan yönetime kadar ciddi tepkilere yol açar. açmalıdır.
 • 180
  levent tüzemen’in başını çektiği baazı gazetecilerin çamur attığı oyuncumuz. hakkında çıkan 6 ay önce 300 bin euroya rize’ye teklif edilmesi normaldir çünku geçen sezon rio ave’de zaten adam akıllı forma bulamamış. abisi de ölünce motivasyonunu kaybetmiş. sezon sonu chaves’e gelmiş. chaves’de her maç oynamış ve güzel istatistikler yapmış. mesela ozan kabak’a sezon başında kim para verirdi. ilk yarıda çıkardığı güzel performansla fiyatını katladı. kaldı ki sezon ortasında oyuncu aldınmı ederinin 2 kat fiyat istemeleri normaldir.
 • 182
  bu bonservisinin neye göre belirlendiğini ve ödendiğini merak ettiğim brezilyalı savunma oyuncusu.

  sezon başında, gomis'i yok pahasına satıp, emre akbaba için benzer bir bonservis ödenmişti, 4 milyon euro civarı, ve gomisin yeri doldurulmamıştı, şimdi de eren derdiyok da gönderilip, yerine yine bir forvet alınmadan, chaves takımındaki bir stoper oyuncusuna 3.8 milyon euro bonservis verildi, ve hala bir forvet gelmiş değil, bu işin bir mantığı varsa arkadaşların açıklamalarını isterim. ancak bu para kendisi için çok yüksek bir bonservis gibi gözüküyor.

  sen elindeki serdar, ozan, maiconu yollamak isteyip, hala yollayamayıp, portekiz ligi sonuncusunun stoperine 4 milyon ödüyorsun, hoşuma giden bir iş değil.. umarım ben yanılırım, kendisi süper bir performans sergileyip galatasaray efsanesine dönüşür..