• 554
  genç futbolcular hakkında yazarken çok dikkatli olurum ama bu saracci konusunda sıkıntılı hislere sahibim. öncelikle satın alma opsiyonu olmamasına rağmen ısrarla oynatmak istememiz muslera faktöründen mi kaynaklanıyor merak ediyorum. böyle olma ihtimali çok zayıf ama yine de düşünmeden edemiyorum.

  saracci’nin iyi ve kötü özelliklerini yazmak gerekirse;

  -çok kontrolsüz bir futbolcu
  -bire-birde adam geçme özelliği yok
  -topla dripling özelliği zayıf
  -savunmada çok kontrolsüz
  -hava toplarında yok

  iyi yönleri ise,
  -dar alanda çabuk
  -pas özelliği iyi
  -....
  üçüncü bir iyi özellik aradım ama bulamadım. yaşının 22 olması nedeniyle kötü yanlarını zaman içinde geliştirir diye düşünüyorum ama bu kaç yılımızı alır ve bu çocuğun satın alma opsiyonu da yok.

  peki o zaman alman kulübüne adam yetiştirmiş olmuyor muyuz? onun yerine süleyman luş’a şans verip onu yetiştirmemiz daha akıl karı değil mi?

  bazıları alex telles ile kıyaslamışlar ama ben buna katılmıyorum. açın telles hakkında girdiğim entryleri okuyun hakkında daima pozitif yazdım ve ona hep güvendim. satılırken çok ucuza kaptırıldığını da defalarca yazdım ama alex telles ile saracci’nin çok farkı var. eskiler ne der “şap da beyaz şeker de ama birbirleriyle hiç ilgileri yok.” kısacası alex telles şeker ise saracci şaptır ve onun yerine süleyman luş’a şans vermemiz gerekir diye düşünüyorum.

  saracci hakkında bu ikinci yazım ve bizi almanlara adam yetiştirme zorunda bırakacak kadar kaliteli bir futbolcu değil.
 • 555
  keşke luş yarısı kadar performans gösterebilsede oynatabilsek. sarracchi ne kadar eksileri belirgin bir oyuncu olsada futbolcu ama luş maalesef henüz futbolcu diye tanımlayabileceğimiz her anlamda gelişimini belirli bir seviyeye ulaştırabilmiş bir arkadaşımız değil. bende kabul ediyorum saracchi çok matah bir bek değil ama en azından oynadığu mevkiyi öyle yada böyle, ama eksik ama fazla doldurabilen bir isim.
 • 556
  bizim gibi, özellikle kendi liginde hücum oyunu oynamaya çalışan takımlarda iş yapamayacak bektir. bizde bekler, takımın iyi durumda olduğunu düşünerek söylüyorum, daha çok rakip yarı sahada oynuyorlar ve hücum aksiyonlarında çok aktifler. saracchi de aslında hücum aksiyonları yönünden fena değil. ancak maç başına düşük sayıda da olsa bu tip oyuncular defansif olarak da güven vermeliler. nagatomo, ve potansiyel olarak çok geride olsa da carole bile o kadar sırıtmadı takımda, çünkü defansif açıdan nagatomo çok iyiydi, carole ise vasat üstüydü. saracchi'de bu yok maalesef. defansif açıdan çok büyük sıkıntı. hamleleri çok yanlış, erken kart görmeye çok meyilli. sonuçta hücumu iyi dedik ama o kadar da değil, sezonu 4 gol 8 asistle bitirebilecek gibi de durmuyor.

  durumlar böyleyken kiralamanın devam etmesinde ya da bonservisinin alınmasında bir fayda göremiyorum.
 • 559
  mariano için son senelerde gelmiş en iyi sağ bek deniliyor. hatta eboue'den de iyi diyenler var. oyuna katkısı, kariyeri muhakkak daha iyidir fakat hücumcu olmasından mütevellit saracci ile karşılaştırılmasını doğru buluyorum.

  19/20 sezonu 37 maç 5 asist 0 gol
  18/19 sezonu 39 maç 5 asist 0 gol
  17/18 sezonu 28 maç 6 asist 2 gol

  aldığı maaş 2.3 milyon euro, bonuslar hariç.

  saracci ise 12 maç 4 asist 0 gol

  aldığı maaşı 1.350 m euro...

  kalsın mı? kalmasın mı kısmına gelecek olursak bana göre iyi bir türk sol bek bulamayacaksak kalması daha doğru olur. uyuşuk, temposuz futboldan soğudum açıkcası. kazma olmayan, tempolu her oyuncuya okeyim. saracci de bunlardan biri.
 • 561
  galatasaray'ın yetiştirmek için değil, şampiyonluk yolunda direkt katkı almak için oynattığı oyuncu.
  istediğimiz randımanı aldık mı, hayır ama oyuncuyu bonservisiyle alamayacağımız gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir. nasıl onyekuru'yu kiralayıp şampiyonluk yolunda katkı aldıysak, aynı düşünce ile yapılmış bir transfer bu.

  scouting ağı armut toplamayan leipzig bu oyuncuya 12 milyon euro bonservis bayıldı, biz bu paraları versek kazık yedik diye burada sızlanan taraftarlar görürdüm. türkiye liginin seviyesi düşünülünce mantıksız bir hamle değil, neredeyse para vermeden düşük bir maaş ile oyuncuyu oynatıyoruz. 3 dakikalık özetlerde andrew robertson izleyip yorum yapan tayfa üzülecek tabiki.

  ergün penbe, hakan ünsal hatta riera'yı bile sol bek yapmış fatih terim, akademiden süleyman veya başka bir oyuncuyu antrenmana dahi almıyorsa bir bildiği vardır. demek ki oyuncu burada büyütülen kadar potansiyele sahip değil ya da bizim bilmediğimiz bir takım eksiklikleri var ve ya henüz zamanı gelmedi.
  hoca bunca hengamenin içerisinde her genç oyuncuya da saatlerini ayıramaz zaten, yardımcı hocaların tam da bu noktada destek atması lazım. her yardımcı hoca birkaç tane genç oyucuyu hazırlasın bir zahmet.

  ümit davala, git türkiye'yi gez dolaş maçları izle, scoutlar ile konuş 2-3 tane yerli sağ bek bul eğit ve birkaç tanesini takıma kazandır.

  levent şahin, madem olmayan bütçe ile total futbol zorluyorsunuz. alın abdussamed karnuçu var elinizde, busquets çıkarın o çocuktan. atalay var, david silva çıkarın ondan. bartuğ ile ilgilenin ve jorginho çıkarın.

  bana herhangi bir imkan verilsin, hiç gocunmadan gerekirse günümün 20 saatini ayırıp 2-3 senede her mevki için birkaç tane oyuncu eğitirim. futbol basit bir oyun.