• 395
  https://www.transfermarkt.com.tr/...transfers/verein/399

  championship'ten premier lige çıktığı 2020-2021 sezonu başında 106.78 milyon euroluk oyuncu transfer edip, 0 liralık satış yapmış teknik adam. (aynı dönemde biz 3.79m euroluk oyuncu satıp, 3.48m euroluk harcama yapmışız.)

  https://twitter.com/...256302575079432?s=19

  ha şu açıklamasına bakarsan çakıl taşlarıyla oyuncu transfer edip, hasan ali kaldırım, ismail köybaşı, olcay şahan ile feda sezonunda premier ligde tarih yazdığını falan sanırsın. her sene 100m pound harcarken, içinde bulunduğun düzen avrupa kupalarında 1 milyar euroluk kadrolarla, eli mahkum takımların içinden geçerken romantizm yapılmıyor ama ibre size bi döndü mü herkes sosyalist "her şey para olmuş amk" mode on. beyim çarkın göbeğine oturmuş, 50de 1i bütçeyle ayakta durmaya çalışan bana oradan zenginlik, fakirlik algısı sıkıyor, vay anam ne güzel dünya.

  herkes meğer kaldırımda oturup semt takımı izliyormuş onu görmüş olduk bu süreçte. keşke romantizmini lige yeni katılan takımının hesabına, diğer 207 ülkenin şampiyonuna verilmeyen 100m pound sayılırken yapsaydın kral.
 • 396
  kazandığı para üzerinden doğru yorum yapılmayan teknik direktör. eger cidden kazandığı paranin haksızlık olduğunu düşünüyorsanız cidden yanlış yerden başlıyorsunuz. bugün jeff bezos'un kişisel serveti 197,8 milyar dolar. birde bu işin bilinen kısmı ve bu paranın çoğunu insanları sömürerek kazandı. simdi diyeceksiniz ki bu adam senelik milyonlarca dolar yardım yapıyor. bende diyorum ki o insanları yardıma muhtaç eden gene kendilerinin kurduğu sistem. bugun amazon, wallmart gibi büyük firmaların kendi kadrosunda çalışan işçi sayısı çok azdır. hepsi part time işçi olarak kayıtlı ve bu yüzden ne sendikalaşabiliyorlar ne de haklarını arama şansları var.

  ben bielsa'nin kimseyi sömürdugune şahit olmadım. bugün teknik direktör maaşları aylık 10 bin lira olsa tarihte daha önce de olduğu gibi gene futbol devam eder. şikayet ettiğiniz sistemin sorumlusu bielsa değil.
 • 398
  https://twitter.com/.../1384256302575079432

  böyle hoş bir açıklama yapmış güzel insan.

  söyledikleriyle ne alakası var bilmiyorum fakat aldığı maaş ve kulübünün harcadığı paralar üzerinden eleştirilmiş. sanıyorum açıklamalarının dikkate alınması için mevcut futbolda piyasa buyken asgari ücrete çalışması ya da liginde bulunan diğer takımlar milyon sterlinler harcarken bonservisi elinde oyuncu kovalaması gerekiyordu.

  sovyetlerde lenin sonrası genel sekreterliğe stalin geldiğinde ortaya sürdüğü yeni politikalara parti içinden sert muhalefetler gelmiş, stalin'in yaptıklarının sosyalist ekonomi politikalarıyla örtüşmediği eleştirileri yapılmış. stalin ise kapitalist dünyada bazı tavizler vermeden bir yerlere gelemeyeceğini bildiği için eleştirilere kulak asmadan bildiği yoldan gitmiş ve berlin'e bayrağı diken de, tarlada öküz süren halkı 20 sene içinde uzaya çıkaran da kendisi olmuş. stalin o dönem silah çevirdiği kapitalist dünyaya tamamen sırtını dönseydi rus halkı tarlaları değil öküzle insan gücüyle sürmeye devam ederdi.

  içinde yaşadığın dünyada hayatta kalmak için adapte olmak zorundasın, fakat bu düzene adapte olmak demek dişlinin parçası olmak demek değil. ses çıkarmak erdemdir, cesaret ise bulaşıcı, umarım bielsa'nın bu tepkisi diğer teknik direktörlere de ilham kaynağı olur.
 • 399
  https://twitter.com/...256302575079432?s=19

  şu açıklamayı yapması için bazılarına göre sıfır transfer yapıp 24 kişilik kadrosunun leeds altyapısından oyuncularla doldurması gerekiyormuş.... onu öğrenmiş olduk!

  şu bir adamın açıklamasına bakıp, aldığı maaşın 3 milyon, yok takımın bilmem ne kadar para harcamış diyerek eleştirmek komik. komik olmanın dışında birazda üzücü... adam konu hakkındaki fikrini belirtiyor. 106 milyon euro'yu kimseye sormadan mı harcamış? gelir gider dengesinde, leeds dediğimiz takımın aldığı ayak bastı parası ne kadar? epl ne ödedi? aldığından fazlasını mı harcamış?

  bir şeyi savunurken daha az saçmalansa güzel olur di mi?
 • 400
  avrupa süper ligi ile bielsa'nın leeds'le astronomik transferler yapıyor olması arasındaki nüanslardan biri, leeds'in lig sisteminde belli bir başarı elde edip premier league'e katılmaya hak kazanması sonucu orada olması. leeds şimdi hak ettiği bir başarının ödülünü alıyor da, iki sene başarısız olsa ve küme düşse 100 küsür milyon euro transfer bütçesini rüyasında görür bir daha. 20 sene önce bizimle "ezeli rekabet" uyduracak statüdeydi bu adamlar, sonra nerede olduklarını unuttuk.

  bielsa'nın maaşına veya kulübünün mali durumuna bakıp "tencere dibin kara" demek yerine, leeds gibi takımların eriştiğine benzer bir mali cennetin birkaç oligark tarafından parsellenip statüko haline gelmesini eleştirmek daha doğru olur diye düşünüyorum. futbolda gelir eşitliği aramaya gerek yok bu saatten sonra.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!