resim
Marcelo Alberto Bielsa Caldera
Görev:Teknik Direktör
Takım:Leeds
Yaş:66
Uyruk:Arjantin
  • 382
    dünyadaki faal teknik direktörler içinde en saygı duyulması gereken isim. adam ne demode akımların * etkisinde kalıyor, ne de amrikayı yeniden keşfetmeye çalışıyor. kendi yarattığı ortaya koyduğu oyunu rakip kim olursa olsun sahaya yansıtmaya çalışıyor. müthiş bir futbol zekası. leeds united sayesinde küllerinden doğdu önüne gelene epl'de kök söktürüyor. üstelik isim yapmamış oyuncularla.
  • 384
    bildiğim kadarıyla bielsa bir takımın başına geçmeden önce ön sözleşme imzalayıp sezon sonuna kadar o takımı takip ediyor ve analizini yapıyor. sezon başında çalışmaya başlıyor. her ne kadar çok övülsede 2002 dünya kupasında arjantin ile grup aşamasını geçememiş ve turnuvaya veda etmişti. daha sonra athletic bilbao ve marsilya ile çok iyi sezonlar geçirdi. lazio ile 2 günlük sıradışı bir macerası var.

    avrupa'nın en iyi liglerinde ki yöneticilerle çok sorun yaşamasını göz önüne alırsak türkiye kariyeri çok sıkıntılı olur. burada başkanlar takım şampiyon olduktan sonra ben yaptım moduna giriyorlar. örnek ünal aysal-->fatih terim, fikret orman-->şenol güneş, aziz yıldırım-->(aslında başkanın haklılık payı var)