• 371
  fatih hoca bunu söylerken çok haklıydı ama yine de birileri çıktı hödö hödö diye çemkirdi.

  bugün epl öyle bir seviyede ki artık aston villa (babacar) atl madrid elinden rahatça topçu alıyor, orta sahasında coutinho falan oynuyor. everton delle alli, richarlison falan oynuyor. leeds united sırf bek oyuncusuna rahatça 20 milyon euro verip alıyor. top six takımlarını konuşmaya bile gerek yok.

  fransaya dönüyorsun zaten psg ayrı seviyede. psg bu halini gören marsilyası lyonu artık sadece bir oyuncuya rahatça 20-30 milyon euro verip alabiliyor. çünkü o seviyeye yaklaşabilmesi lazım. en basiti lille geliyor yusuf yazısıya 17 milyon euro yatırım rahatça yapabiliyor.

  ispanyaya dönüyorsun top three hariç sevilla betis villareal falan avrupa liglerinde en tepeye oynuyor kupalar kazanıyor. sen sevillaya banega almaya gidiyorsun onlar elinden fernandoyu alıp senin istediğin tandemi kuruyor. neden çünkü oyuncu oralarda oynamayı daha cazip görüyor.

  italya keza aynı şekilde minimum 35-40 milyon euro bonservis harcıyor takımlar.

  biz bir sezon 25 harcadık onu da 5 yıla böldük diye sürekli bıdı bıdı bıdı konuşulup duruyor. artık seviyelerin ne olduğunun farkında mısınız? adamların orta sıra takımı bir oyuncuya rahatça 20 verirken sen komple kurduğun takıma 25 verdiğin için 365 gün konuşuluyor.

  liginde yayıncı yok hakemler berbat siyaseten zaten bitik haldesin ekonomi olarak çarklar dönmüyor ama biz kendimizi dev aynasında görüyoruz. bizim bu yıl zorlu rakiplere karşı o gruptan lider çıkıp bir seviyeye gelmemiz çok zor bir durumun sonucudur.

  yukarıda bir yazar arkadaşımız şunu demiş feyenoord ve rangers maaş bütçesi az ve final oynadı diye. eyvallah ama feyenoord konferans liginde marsilya ve roma maçları en ciddi rakipleriydi. birinde turu geçti diğer rakibine kupayı verdi.
  glasgow 2012 de 4.lige düşürüldüğünden itibaren 10 yıllık doğru yapılanmayla bunu başardı.
  şampiyon frankfurt ligi 11. bitirdi. avrupa liginde gitti kazandı. kaç taraftarı sezon başından beri bu takım çöp hocası çöp demiştir veya kulüp başkanı neden kovmamıştır.

  biz ilk yapılanma senemizde herkesi çöp ilan edip hocamızı gönderdiğimiz için yarı yolda nefesimiz kesildi bile bu ülkede bu taraftar ve yönetim anlayışıyla nasıl akıllı hareket edebilirsiniz.

  bu fark 2-3 yıl içerisinde en az x2-3 daha açılacak. türk takımları avrupa kupalarına gidebilmek için artık 4-5 ön eleme oynayacak duruma düşeceğiz.
  makas bizim ülkemiz için kapanmayacak seviyede açılmıştır hepimize geçmiş olsun.
 • 372
  frankfurt'un barca'yi eleyerek finale çıkıp eufa kupasını kazanması gibi bir gerçek varken anlamsız olan ifade.

  galatasaray, kendi kadrosundan daha degerli bir arsenal'in elinden uefa, madrid'in elinden süper kupa aldı. yapılabiliyor demek ki.

  tamamiyle yanlış olduğunu düşünmemekle birlikte, cok büyük bir avuntu içerdiğini de söylemeliyim. psg, real, barça'yi yenemedin makas var. ligde 13. olurken makas var mi? diger 12 takım bizden kaliteli ayaklara mi sahipler? buna da yanıt hazır, "hakem, siyaset, tff, mhk, cart curt.."

  bahanelerden yalnızca biri. kötüydüm, kötüydük, rakip daha iyiydi demek yok. hep bir bahane.
 • 373
  hem doğru hem de yanlış argüman. ekonomik açıdan arada korkunç bir fark var. avrupa'nın orta alt sınıf takımları bile çok rahat bir şekilde bizim toplam harcadığımız bonservisi tek oyuncuya verebiliyor. bu yüzden elimizdeki parayı doğru kullanmaktan başka çare yok. altyapıyı işler hale getirmekten başka çare yok. bu olur mu yapabilir miyiz diye sorarsanız açıkçası pek umudum yok. bizim tarihimizde en çok para harcadığımız 17-18 sezonunda sol bek eksik başladık sezona. düşünün yani hem bonservis hem maaş olarak tarihi seviyede paralar çıktık ama sol bek yoktu takımda gittik devre arasında kiraladık. elimizde olanı da değerlendirme konusunda aciziz. izler dururuz rangers'ı, frankurt'u...