• 199
  fatih hocamız kullandıktan sonra dilimizden düşmeyen, ne zaman bir türk takımı avrupa takımı ile oynasa insanların önemli bir kısmının kullandığı kalıp.

  işten ve akademik hayattan geriye kalan sürede kendimce bir araştırma yapmaya karar verdim bu konuyla ilgili.

  araştırmamın amacı: istatistikler ile "avrupa takımları ile aramızda makas açıldı" kavramının ne kadar doğru olduğunu görebilmek.

  araştırmanın methodu: 2010-11 sezonundan başlayarak 2019-20 sezonunun sonuna kadar şampiyonlar ligi maçlarını incelemek.

  buna göre kritik noktalar şunlar:

  1- grup aşamasından itibaren oynanmış maçlar incelenecek.
  2- 5 büyük ligin* diğer lig takımlarıyla maçları incelenek.
  3- büyük lig takımlarının, diğer liglerin takımlarına karşı oynadığı maç sayısı ve kazandığı maç sayısı hesaplanıp yüzdelik olarak çevirilecek. yani maçın berabere bitmesi ile küçük lig takımının kazanması arasında bir fark yok. büyük lig takımları kaç maçın kaçını kazanabilmiş hesabı yapılacak.
  4- 2010/11'den 2014/15'e kadar olan bölüm "geçmiş" adı altında kendi içinde, 2015/16'dan 2019/20'ye olan bölüm "mevcut" adı altında kendi içinde hesaplanacak. "mevcut" ile "geçmiş" kıyaslanıp aradaki değişim oranı gösterilecek. makas açılmış mı açılmamış belirlenecek.

  malumunuz 10 sezonun maçlarını incelemek zaman alacak. sadece grup aşamalarında 96 maç oynanıyor. bu da 10 yılda sadece 960 grup maçı demek.

  şu an için 2010/11, 2011/12 ve 2019/20 sezonlarını bitirdim. bir fragman olması için tabloyu paylaşıyorum.

  https://gss.gs/rA8.jpeg

  henüz topyekün bir sonuca varmak çok verimli olmayacaktır. özellikle de "mevcut" bölümünden sadece tek sezonu incelemişken.

  bunlar bir kenara tabloya dönüp baktığımızda büyük liglerin ispanya haricinde küçük liglere karşı başarılarını arttırdıklarını görüyoruz. fransa ise şimdilik sabit. italyanlar şu an için artışta zirvede.

  bakalım kalan yılları da ekleyince ortaya nasıl bir sonuç çıkacak? en kısa sürede kalan 7 sezonun da verilerini istatistiksel olarak dönüştürüp sizlerin hizmetine sunacağım.

  şimdilik mevcut tablo ile ön fikir edinmekle yetineceğiz. tam sürüm ile en kısa zamanda görüşmek üzere.