• 157
  bence makas hep açıktı; ki burada fatih terim'in söz ettiği sanırım oyuncu kalitesi ya da takım bütçesi. uefa kupasını aldığımızdaki arsenal ve süper kupayı elinden aldığımız real madrid'in kadroları da kağıt üzerinde fersah fersah üzerimizdeydi. bizde yaş almış hagi ve popescu'yu ancak arsenal ve real madrid seviyesinde düşünebilirdik (tekrar söylüyorum 'kağıt üzerinde'). oysa iki takımdan bir çırpıda bergkamp'ları, henry'leri, roberto carlos, casillas'ları sayabiliriz. peki ne yaptı terim'in galatasaray'ı? yıldan yıla gelişerek, belirli bir oyun planı oluşturup, buna uygun oyuncular alıp iyi antrenman yaparak, oynayarak, bu makası kırdı. kimse şu an çık bayern'in elinden kupayı al demiyor; ancak be mübarek, şu başakşehir (bkz: 28 ekim 2020 başakşehir paris saint-germain maçı) kadar oynayacak bir galatasaray'ı da mı kesiyor bu makas?
 • 158
  tamamen geyik olan durumdur. makas zaten açıktı ki.bugün olan bir şey değil. yalnız şu vardı ki, eskiden bizim futbolcuları ülke içinde çalıştırabilen, antrene edebilen hocalar vardı. şimdi ça-lış-tı-rıl-mı-yor-lar. bu kadar basit. 96-2000 senesi galatasaray'ı çok çalışıyorlardı ve hep birlikte geliştiler futbolcular da yıllar içinde. aynı şekilde 2011-12 galatasaray'ına bakın. o maçları açın izleyin. bugünkü galatasaray, o günlerdeki galatasaray'ın yüzde kaçı? bence %5'i ancak. hayır abartmıyorum. ben olanı dosdoğru söylüyorum. maalesef makas açıldı, kapandı, tur bindirdi gibi söylemler; her zaman geyiktir. sen çalışıyor musun kardeşim, işini layıkıyla yapıyor musun, yaptığın işin hakkını veriyor musun? gerisi hikaye, gerisi lafü-güzaf.

  edit: sen son 40 avrupa kupası maçında 5 galibiyet alamıyorsan * ki, bunların hepsi avrupa'nın ilk 10 sırasındaki büyük kulüplerde değil. küçüklü büyüklü takımlarla toplamda 40 maç yapacaksın, bunun 5'ini kazanamayacaksın. sonra da bunun nedeni ''makasın açılması'' olacak. buna inanıyor musunuz?
 • 159
  makas sadece oyuncular için değil teknik adamlar için de açıldı.

  avrupa'da oynanan futbolun dili ortak, her takım savunma yaparken önde baskı ile alan daraltıyor, pas arası yapıyor; hücumda hızlı pas yapıyor, defans arkasına adam sarkıtıyor vs.

  bizim galatasaray futbol takımı da güya futbol adı altında romantik taraftarları eğlendiriyor işte, halbuki futbolla uzaktan yakından alakası yok sahadaki kör döğüşünün.

  evet makas açıldı, belki ekonomik durumumuz elvermediği için iyi futbolcuları alamayabiliriz ama en azından ayak tenisi dışında takıma başka şeyler de çalıştıran çağdaş teknik adamları ekibiyle birlikte getirebiliriz diye umuyorum.

  oyuncu makasını kapatamıyoruz bari teknik ekip makasını kapatalım.
  (bkz: fatih terim/#3003173)