• 11
  makas hep açıktı.

  bana şu anda bir takım gösterin ki kadrosunda roberto carlos, zidane, figo, beckham, ronaldo(şişko olan), casillas gibi üst düzey oyuncuları olsun. biz o takımı yendik. o yüzden fatih hocanın bu söylemi bence çok gereksiz.

  ekonomik olarak fark var elbette bunu kimse inkar edemez ama her şey para mı? biz club brugge bile değiliz. adamlar real madrid deplasmanından puan aldı. biz 6 yedik.

  makas sistem olarak açıldı. futbol her yıl gelişiyor değişiyor. biz ileri gideceğimize geri gidiyoruz. bu ülkede hala yabancı teknik direktör bu ligin dinamiklerini bilmiyor diye tartışılıyor hem de tvlerde spor programlarında.

  makas açık evet ama kafaları değiştirmemiz gerek. futbola bakışı değiştirmemiz gerek. çuvaldızı önce kendimize batırmamız gerek. son 2 yıl şampiyon olmuş galatasarayın bugün her maçını kapalı gişe oynaması lazım. şampiyonlar ligi maçında bile stadı dolduramıyoruz. takım kötü evet ama bu kadro daha iyi oynar. o yüzden sayın hocam bahanelere sığınmayalım. biz oynayalım olmazsa zaten taraftar onu görür.
 • 13
  ilk başlarda hak versem de, şampiyonlar ligi'nde slavia prag, dinamo zagreb, olimpiakos gibi takımları izleyince bahane edilmemesi gerektiğini anladım. o takımlar düşük bütçeleriyle büyüklere kafa tutabiliyorlarsa biz de elimizdeki imkanlarla çok daha iyisini yapabiliriz.

  ancak bunun dışında da tartışmamız gereken şeyler var. makas neden açıldı mesela? avrupa'lı takımlar doğru planlamalarla giderek yükseldiler, biz yanlış üstüne yanlış yaptık?

  2008'li yıllarda atletico madrid'le kafa kafaya eleme oynamadık mı? üstünden neredeyse 10 yıl geçti, adamlar dünyanın en pahalı 8. takımı şu anda.

  çok da uzağa gitmeye gerek yok. bundan daha 4-5 sene önce club brugge'la köy takımı diye dalga geçiyorduk. geçen hafta arenaya geldiler, 90 dakika savunma yaptık adamlara. aynı şekilde fenerbahçe cl ön elemelerinde rb salzburg'u tokatlayıp geçiyordu amk. doğru planlamayla günümüze kadar geldiler. belki de son şampiyon liverpool'u saf dışı bırakacaklar bu sene.

  gelinen nokta inanılmaz.

  yaptıkları büyük bütçe gerektiren şeyler de değil. doğruları yapıyorlar sadece. şimdi diyoruz ya slavia prag'ın 41 milyon € kadro değeri var diye.. 3-4 sene sonra bakarız, bizim kadromuz ne kadar değerlenmiş, onlarınki kaç milyon olmuş.. adamlar ağlamıyor çünkü planları var, transfer politikaları var, yapılanıyorlar.