• 2398
  transfer detaylarını tam olarak bilmeden eleştirmek haksızlık olsa da, eleştirilerin ağır oluşu mevcut yönetimin yarattığı algıdan kaynaklanıyor. bu konuda hiç de haksız değiliz zira yönetim transfer işini beceremiyor. bu konuda kesinlikle profesyonel yardım almalılar. ama ben maicon transferini mevcut şartlar içinde başarısız görmüyorum.

  eğer yönetim, taraftarların tepkisine anlam veremiyorsa işin en başından ne yaptıklarına bakmalılar. ağır eleştirilerin başlangıç yeri taaa alan douglas borges de carvalho transferine kadar uzanır. diagne, falcao transfer süreci hataları diye devam eder. siz buralarda hayal kırıklığı yaratırsanız. maicon transferi başarılı bir transfer dahi olsa eleştirilir ve bu algıyı kıramazsınız.

  peki maicon transferi gerçekten başarılı bir transfer mi yoksa yine kazık mı yedik. bu konuda kanaate varmamız için önce önümüzde duran gerçekleri idrak etmeliyiz. benim transferi başarılı bulmamın 4 önemli nedeni var.

  ilki maicon, 8 m euro edecek bir oyuncu değildi. biz alırken aşırı pahalı aldık. tepkilerin önemli kısmı buradan kaynaklanıyor. eğer ki maicon'u 4-4.5 m euro fiyata alsaydık, 3 yaş daha almış ve sözleşmesi 1 yıl kalmış adam için yapılan zarar gündemde olmazdı. hatta çok iyi derdik.

  ikincisi öyle sözleşmeler veriyoruz ki adamların gitmek gibi bir düşüncesi olmayabiliyor. bu durumu koz olarak kullanıyorlar. yaşlandıkça sözleşmeleri düşmesi gerekirken ya artıyor ya aynı kalıyor. (30 yaş üstü futbolcular için olmaması gereken sözleşmeler.) bu sözleşmeleri avrupa da zirve takımlar hariç kimsenin karşılayamayacak olması ve sadece arap takımlarına gönderebilme ihtimalimizin kalıyor oluşu.

  bir diğeri maicon'da istenmediğini biliyor, arap kulübü de biliyor, cümle alem biliyor.

  sonuncusu ve en önemlisi paraya olan ihtiyacımız. maddi olarak güçlü olamazsan, adam ne derse razı olursun. öyle satmayalım 1 yıl süründürelim diyerek olmuyor işte. maddi olarak güçlü olsaydık bütün detaylar önemsiz olurdu. en kötü tutarım takımda ihtiyacım oldukça kullanırım dersin. oyuncuyu ancak maddi olarak güçlü isen süründüre bilirsin.

  yabancı kuralı 5. neden olarak sayılabilirdi. bir yıl uzatılınca, bu detay maicon transferi için önemsiz hale geldi.

  peki kulübünde bu kadar iyi oynamış adamı, başka arap kulübü üstünden rest çekerek daha yüksek bedele satamaz mıydık. evet olabilirdi. ama burada maicon'un ne dediği önem kazanır. bize ya al nassr a giderim ya da kalırım dediyse misal, kurtulmak için bedavaya bile verirsin.sene başında biz de falcao'da yaşadık bunu.hatta bizim denayer ve onyekuru'da yaşadığımız avantajı yaşamış bile olabilir arap kulübü. bildiğim kadarıyla maicon maddi manevi orada çok mutlu idi.

  peki fener bu işi nasıl yapıyor. sözleşmesi 1 yıl kalmış sow'u 17 m euro ya satıyor. buna kafa yormaya gerek bile yok fenerin fair play in çevresinden dolandığını hepimiz biliyoruz.

  sonuç olarak transfer sürecinde neler yaşandığını tam olarak bilmediğimiz, bana göre en az zararla elden çıkardığımız bir transferdir. kalsaydı başımız maddi olarak çok ağrıyacaktı.

  bizim için hayırlısı olsun.
 • 2399
  şikecilerin transferinin altında bir şeyler aradıkları futbolcu. insan neresiyle güleceğini şaşırıyor gerçekten. yani şu adamın satışı başlı başına galatasaray'ın transferlerde malum zengin çocuğu gibi el altından para ödeyerek bonservis şişirmediğinin kanıtıdır. belki de malum zengin çocuğu gibi düzenbaz transferlere adımızı karıştırmıyoruz diyedir bu sıkıntıları.
 • 2400
  yonetimin transfer konusunda ne kadar beceriksiz oldugunun bu sezonki gostergesidir. sezonun bası satmanın tek anlamlı sebebi olabilir kaan ı almak onu da alamadılar.
  madem alamayacaktın o zaman maiconu elinde tutar transferin son gunu en kotu kiralardin bundan fazla zarar etmezdin ki
  normalde 3-5 milyon arası piyasası olan bir adamı bu fiyata bu gundne gondermenin bir anlamı olamaz.
  kendi donemlerinden once gelen oyuncularla 2 sene sampiyon oldular bu sene agır patladılar, seneye gorunen cok daha kotu bir senaryo bizi bekliyor.
  fatih terim dahil albayrak ve diger transferden sorumlu yoneticilerin acilen bu isi , isi bilen birilerine bırakması lazım
 • 2401
  kendisinin araplara satışıyla ilgili yapılması gereken politika şuydu;

  arap ligine oyuncu gönderen menejerlere haber salarsın. dersin ki maicon için 5 milyon euro istiyoruz. bu menejerler zaten bütün kulüpleri yoklamaya başlar. oynadığı kulüp veya başka bir kulüp 4.5 bilemedin 4 milyon euroya bu işi bitirir. hatta söylendiği gibi maicon arap liginin en iyi stoperlerinden biriyse hem almak hem de rakibine çomak sokmak isteyen diğer arap kulüpler sayesinde fiyatın artma ihtimali bile vardı.

  yönetime yakın muhabirlerden aldığımız bilgiler ise tam tersi gibi. maicon'un kulübü ihaleyi en düşükten açıp 1.4 milyon euroya işi bitirmiş. biz harekete geçip en baştan fiyat çekmemişiz, bir ücret belirlememişiz yani baştan 4 milyon desen belki 3- 2.5 milyon euro arası bitecek. yönetim sadece ve sadece teklifi beklemiş. öyle olunca da sanki arap kulübü ihaleyi en düşükten açıp çok yükseltmiş gibi bir durum oluşunca artık 1.4 milyon euroya okey denmiş.

  yani buna da şükür diyeceğim ben maicon elde kalır, yeni sezon kampına katılır falan gibi bir ihtimali bile düşünmüştüm bizim yönetimi düşününce olmayacak şey değil bu. neyse olan oldu. maicon çok iz bırakmış sayılmaz ama iyi ayrılmış oldu sonuçta yolu açık olsun.
 • 2402
  hayatta en kaçındığim şeylerden birisi, yarım yamalak bilgi kırıntısıyla, yaşanan bir durum hakkında yorum yapmak. gerek burayı, gerek twitter'da yazilanlari okudum ve hala maicon konusunun detaylarina vakif olamadim. yabanci basini da taradim yine detay yok. eh ben bu kadar debelenip olayın detayına inememişken herkes maşallah mevzuyu çözmüş ayrıca sanki covid sorunu futbol piyasasını da mahvetmemiş gibi bol keseden atıp tutuyor.
  bence kimsenin bilmediği bir şeyler var ve saklanıyor. atıyorum maicon transfer parasının üzeri belhanda ile sağlanacaktır vs gibi. ya da maicon anlatılan meblalara degil daha üstte bir rakama gitti ama elimizde "biz de bu fiyatlardayiz kardeş, bu işin oluru bu" diyecegimiz bir strateji ve hedef oyuncu var. bilemiyorum. yorum da yapmiyorum o yüzden.
  ya da anca bu paraya satilabildi maicon. herkes türkiye ligi'nin ne kadar kötü halde olduğunu turk parasinin değersizleştiğini gayet iyi biliyor.

  keşke bilmedigi konuda susan başkaları da olsa. rodop efendi'nin bullshit twit gazıyla galatasaray markasına giydirmek de tuhaf bir taraftarlik refleksiymis.
 • 2403
  sanki covid-19 bütün dünya ekonomilerini alt üst etmemiş gibi hakkında "bilmem kim bilmem ne kadar önce şu paraya satılmış. biz maicon'u nasıl bu paraya satarız?" denen eski futbolcumuz. "ben bir simülasyonun içinde mi yaşıyorum yoksa?" diye düşünüyorum bazen.

  benim yaşadığım evrende bütün dünya kulüplerinin başkanları "covid-19 yüzünden artık yüksek meblağlı transferler beklemeyin bir süre" diyor. diğer arkadaşların evreninde sanırım 2020 tertemiz geçiyor.
 • 2404
  bizim gibi sürekli atak oynamaya çalışan, defansı neredeyse orta sahaya çıkaran takımlar için uygun oyuncu değildi, ancak geride bekleyen, savunmayı kalabalık tutup kontra arayan takımlar için biçilmiş kaftandı. örneğin aykut*, lucescu takımlarında efsane olurdu. bunun dışında tam bir alfa karakterdi. bu özellik ister yerli olsun ister yabancı benim transferde baktığım özelliklerden birisidir. bize uymadı ancak asla sözlükte bahsedildiği gibi kötü oyuncu değildi.

  işin mali yönüne gelirsek fatih hocamız geldiğinden beri her transfer dönemi kiralık yollanmış adamın takımda istenmediğini bilmeyen yoktur. kendisini isteyen takım(lar) için dünyadaki son futbolcu değildir, başka alternatiflere yönelirler olur biter. sende elinde kaldığı için hem ffp kıskacında hemde gelirlerin dip yaptığı salgın döneminde şişirilmiş kontratını paşa paşa öderdin. yıllık ücreti düşük olsa oynamasa da alternatif olarak kulübede beklesin denilebilirdi. luyindama-marcao ikilisinin toplam maaşı maicon'dan daha düşük. burada kulakları çınlatılacak birisi varsa mustafa cengiz yönetimi değil dursun özbek- cenk ergün süper ikilisidir.

  son olarak yolu açık olsun, darısı bir diğer sevr antlaşması imzaladığımız belhanda ve feghouli efendilere...
 • 2405
  --- alıntı ---
  • 34 yaşındaki tosic --> 5 milyon euro
  • 34 yaşındaki da costa --> 4,5 milyon euro
  • 31 yaşındaki maicon --> 1,4 milyon euro

  araplardan ilk transfer kazığını 29 gol atan gomis'i 6.5 milyon €'ya satarak biz yemiştik. şimdi de maicon'u 1.4 milyon €' ya satarak ikinci kazığı yedik...

  adamlar bildiğin taktik yapmış. maicon'un arabistan'da sözleşmesi bitince "sen atla uçağa türkiye'ye git, iki de tweet at ben geldim galatasaray diye" demişler. "sansınlar ki biz çokta istekli değiliz senin bonservisini almaya. hem yıllık maliyetin fazla, hem beğenilmiyorsun. muhtemelen eyvah elimizde kaldı diyecekler."

  takım henüz toplanmamış, yani maicon türkiye'ye gelmese olur. tatildeyiz, gitsin memleketi brezilya'ya. ancak bir plan var, türkiye'ye gelmesi lazım, galatasaray yönetimini tutuşturması lazım elimizde kalacak diye.

  istedikleri oldu. bizim yönetim tutuştu. sonra araplar gelip "çok istemiyoruz aslında ama 1.4 milyon veririz satarsınız" dediler. tabi bizimkiler define bulmuş gibi sevindiler, anında okuttular arap liginin en iyi stoperini 3 kuruş paraya...

  bu çok çok kötü bir transfer yönetimidir. maalesef bu konuda yönetim sınıfta kalmıştır.

  --- alıntı ---

  (bkz: 2020-2021 sezonu yaz transfer dönemi)