• 16
  son yillarda giderek "tartismali pozisyon özetleri"ne döndü. herhangi bir süper lig maçinin özetini izleyeyeyim diyorum, ortalama dört dakikalik sürenin yarisi saçma sapan fauller, sari kartlar, bariz ofsaytlar vs ile dolu. sonra maç yorumlarini okuyorum, belli ki bariz pozisyonlar var ama dandik faul görüntülerine kurban edilmis ve montaj sonrasi makaslanmis. izledigim maçlarda da aynisi, kritik anlari saçma sapan hakem kararlarina kurban edip montajda tercih etmiyorlar. dünyada sürekli olarak "bakin benim malim ne kadar tartismali", "gördünüz mü benim ligim ne kadar kötü" zihniyetinde özet yayimlayan tek yayinci bizdedir herhalde. bunda kârdan ziyade siyasi amaçlarla girilmis bir ihalenin ve sonrasinda da is bilmez personel istihdam etmenin payi var. tesekkürler bein sports, biz yine sorarlarsa "çoh para verdiler çoh katkida bulundular" deriz.
 • 17
  küçük bir çocukken pazar akşamlarını iple çekerdim maç özetleri için.

  eğer maçları radyodan dinlememişsem, gollerin nasıl ve kaçıncı dakikada olduğunu da bilmezdim doğal olarak. işte burda da devreye trt spikerleri girerdi. resmen spoiler verirlerdi. bütün özet boyunca dakika söylemeyen spikerler, golün olduğu atak başlangıcında dakikayı söylerlerdi, biz de anlardık bu atak gol olacak diye. çok nadiren ters manyel yapan spiker de çıkardı. dakikayı söyler ama gol olmazdı. öyle mal gibi kalırdım tv başında.
 • 19
  havuz sistemi öncesi, her kanal stadyuma kendi kamerasını ve muhabirlerini sokar, kendi özetlerini kendisi çekerdi. haber konusunda ise daha geniş bir yelpaze olurdu. havuz sistemine geçilince bu işler ihaleyi alan show tv grubuna kaldı.
  maraton jeneriğiyle başlayan bir hafta sonu akşamı, uzunca bir özetle devam ederdi. maçı izlemiş kadar olurdunuz. üzerinden şansal'la erman tek tek pozisyon analizi yapar, sizi iyice maçın içine sokardı. tek derdiniz, o sıralarda diğer kanallarda yayımlanmakta olan şahane pazar veya bizimkiler'i izleyememek olurdu. bütün kanalların ayrı ayrı kameralarını stadın içine soktuğu dönemi aramazdınız. maraton ve dönemin show tv'si spor programları konusunda gerçekten iyi bir durumdaydı.

  zaman geçti, bu düzen de bozuldu. maç özetlerini geniş şekilde sunma hakkını önce trt aldı. haklarını yemeyelim, ilk başlarda özellikle kerem öncel ve erdoğan arıkan'la iyi programlar da yaptılar ama ersin düzen gelince programdaki kalite düştü. aynı dönemlerde ligtv'de program yapan erman hoca da aziz yıldırım baskısıyla kovuldu. ligtv'nin de yolladığı özetler de kısalınca maç özetleri ve spor programları çöplüğe dönüştü.
 • 20
  türkiye süper ligi özelinde konuşursak bein sports türkiye youtube hesabında neden yayınlanmadığına anlam veremediğim özetlerdir. bein sports usa maç sonunda anında yayınlıyor özetleri: https://www.youtube.com/...97G2DkWMUsVoNdykYLqR

  premier league, la liga, serie a’dan vs. bahsetmeme sanırım gerek yok. bein sports tr hesabında geçtiğimiz yıllara ait özetler * mevcut fakat içinde bulunduğumuz sezonun özetlerinin olmaması cidden rezalet yahu...