• 404
    nam-ı diğer gerçek ronaldo. gavurlar ise fenomen ronaldo diyerek portekizli isimdaşından ayırıyor.

    tamamen şahsi görüşüm olmakla birlikte, kendisi benim gördüğüm en yetenekli oyuncudur. kariyerinin zirvesi de kısa sürmesine rağmen bir sürü başarıyla doludur. bugün ismi pele, maradona, messi, cristiano ronaldo ile anılmıyor, bir iki tık geride kalıyorsa bunun sebebi tamamen sakatlıklardan dolayı erozyona uğramış olan zirve performansının süresidir.

    topla olan ilişkisi 90 neslinin büyük ihtimalle en sevdiği oyuncu olan ronaldinho'dan da daha iyiydi barça ve inter zamanlarında. zaten daha yeni nesil kendisini "ayı ronaldo" olarak hatırlar ama kendisi her zaman denildiği gibi "ayı" değildi. incecik, balerin gibi zarif bir adamdı. şimşek gibi bir hızı ve bir o kadar hızlı ayakları vardı. 98 dünya kupasında maalesef sakatlık/hastalık ile boğuştuğu için gerçek performansını gösteremedi. fransızların o dönem ronaldo'dan korktuğu kadar hiç bir takım hiç bir oyuncudan korkmadı. kendisi tam anlamıyla "game changer"dır.

    9 ronaldo yazan 2002 brezilya forması da 2000 yılında uefa kupasını kazandığımız beyaz formadan sonra aldığım ikinci formadır. pazar malıydı ancak benim için çok değerliydi. bugün kendisini benim gibi öven bir sürü insan görüyoruz. ama bir o kadar kendisinin ne derece bir oyuncu olduğunu bilmeyen, izlemeyen insanlar tarafından dalgaya alındındığını görmek, beni gerçekten üzüyor.