resim
Luís Filipe Hipólito Reis Pedrosa Campos
Görev:Stratejik Danışman
Takım:Celta Vigo
Yaş:57
Uyruk:Portekiz
 • 56
  normalde sportif direktöre karşıyımdır. terraneo, comolli örnekleri ortada. ama luis campos çok başka bir seviye. ne terraneo gibi van persie'leri, nani'leri takıma doldurur, ne de comolli gibi sırf komisyon alabilmek için benzia'ları.
  bu işten para kazanır ama para da kazandırır. sabredilirse çok ciddi bir yapı kurar. bence torrent de bu yapı için mantıklı bir tercih.
  burak elmas yönetimi fatih terim'i kullanmak yerine en baştan böyle bir yapı kursaydı, taraftarlar hem hocaya, hem yönetime destek olurdu.
  campos'un da, torrent'in de en büyük dezavantajı, sallanmakta olan bir yönetim ile çalışacak olmaları.
  bu ikiliye gerekli konfor alanı sağlanırsa, çok değişik şeyler izleyebiliriz. ama daha öncesinde yönetimin hakemler konusunda bir reaksiyon göstermesi gerekiyor.
 • 57
  daha önce çok başarılı yemekler yapmış bir aşçıya çok az malzeme vererek güzel yemekler yapmasını bekleyeceğiz. kendisinin cv'si mükemmel, keşke 30 milyon euro hiç edilmeden önce kendisi getirilseydi. şimdi paramız da yok. kendisinden en büyük beklentim iyi oyuncular alması değil de satması yönünde olacak. çünkü bizim gerçekten satmakla ilgili problemimiz var. wba'yı az kalsın ligde tutacak diagne'yi hiç bir kulübe satamadık, uefa avrupa liginde sürekli haftanın takımına seçilen stoperimize gelen teklif 10 milyon euro. bu örnekleri çoğaltabiliriz.
  kendisi bize iyi paralar kazandırıp o paralarla istediği oyuncuları alabilir. ama önce oyuncu sattırması gerekiyor. bunu yaparsa o zaman 3 yıllık planlama'yı değerlendirebiliriz.
 • 58
  elde belki de 70-80 milyon euro'ya yakın para kazandırabilecek kerem, marcao, nelsson, boey, cica gibi topçular varken,

  riva'da satışlar başladığında kısa vadede 1.5 milyar tl'ye yakın gelir beklendiği düşünüldüğünde, artı stad isim hakkının taze imzalandığını da hesaba katarsak ;

  galatasaray uzun yıllar sonra ilk defa düzlüğe çıkıp, borç alacak dengesini kurabilecek bir kulüp haline gelme şansını yakalamış olabilir. kısa vadede günlük başarılardan ya da 1-2 şampiyonluktan çok daha önemli bir konu bu.

  bu ahvalde futbolun başına kendisi gibi bir adamı getirip bütün ipleri teslim etmek yapılabilecek en doğru hamle. hatta bence bu gibi isimler yönetimlerden bağımsız olmalı. genel kurul karar vermeli. yarın burak elmas yönetimi gidip yeni yönetim gelse de campos'un mevkisi ve görev tanımı sabit kalmalı. kulübün kazanımları ancak bu şekilde çar çur olmaktan kurtarılıp, kendini sürekli yenileyen ve koruyan bir sisteme oturtulabilir.
 • 59
  gelmesinin tek mantıklı açıklaması championship manager 01/02 tarzı bir heyecan istemesidir. hani deriz ya vatandaşı olmasan eğlenceli ülke diye, o hesap... liseliler bilmez; galatasaray rezalet bir kadro ile başlar ve 6+2 yabancı kuralı vardır. kadrodaki çöp yabancılar mbo mpenza robert spehar pavel horvath üçlüsünü elden çıkarıp costanzo, nikiforenko, tsigalko ile başarıdan başarıya koşarsınız.
  (bkz: gençliğimin katilisin)
 • 60
  sene başında yapılanma hakkında insanlar ne düşünüyorsa, başarısız olduğumuz bu sezonda aynı fikri devam ettirmeliler, fatih hoca görevden alındı diye gençleşme projesine sırt dönmek galatasaray’a ihanet olur. yabancı kontenjanının bu denli sıkı olmadığı bir ortamda bugün itibariyle kerem, marcao, berkan, mohammed, cicaldau’yu toplamda 70 milyon gibi rakamlara satabilirsin. galatasaray her ne kadar dibe vurmuşta olsa elindeki oyuncular satılabilecek yaşlarda, satılabilecek kalitedeler. nelsson, boey, taylan,
  morutan gibi isimleri daha saymadım bile takımda yer alan genç oyuncuları ucuz maaşları ve potansiyelleri nedeniyle avrupaya pazarlayabilirsin. zaten bizim yıllardır en büyük sıkıntımız oyuncu satışında kötü oluşumuzdan kaynaklanıyor. campos bağlantıları sebebiyle bu noktada taşın altına elini sokmalı. ayrıca bu isimleri sattıktan sonra yerlerine kaliteli adamlar alıp onları pazarlama çok önemli. bu işi dünyada en iyi yapanlardan birisi de campos, 20-25 milyona mal olan pepe, osimhen, leao üçlüsünden, 200 milyona yakın gelir elde etti. herkes para yok diyor fakat, devre arası veya sezon sonu bu değişim yapılarak takım iskeleti değiştirilebilir. ayrıca zeki çelik, yusuf yazıcı gibi isimleri takip eden bir isim, yani türkiye’ye de hakim. gelmesi halinde başarılı olacaktır. herkesin aklında terrano ve comolli örnekleri var fakat lilie mali yapı olarak bize benzer bir takım. psg, manchester city, liverpool gibi bütçeleri olan bir takım değil, aldığı oyuncuların değerleri belli. potansiyelli futbolcuyu getirip parlatıp satan ve kar eden bir yapıları var. umarım gelir ve gerekli transfer anlamında gerekli hamleler yapılır.
 • 61
  luis campos galatasaray'a sportif direktör olmayacak, bütün mesaisini de harcamayacak satılacak oyuncuların daha yüksek bonservisle satılması için çaba sarf edecek ayrıca transferlerde yol haritası çizecek.

  https://www.youtube.com/watch?v=YdljoFViRjs

  -yakup çınar-

  beklentileri fazla üstte tutmamamız gerekiyor. sanırım ilk amaç oyuncuların yükses bonservisle satılması için uğraş vermek gibi bir durum. biz marcao için 20 milyon euroluk teklif beklerken napoli tadında takımlar maksimum 10 milyon euro teklif ediyolardı bu adam bizim gözümüzdeki bonservislere futbolcuları ulaştırmak için bir nevi referans olacak gibi duruyor.
 • 64
  sportif direktör olarak görev almayacağını düşündüğüm donanımlı isim. böyle bir ülkede, bu ekonomide bu kalibredeki isimleri göreve getiremezsin. hele burak elmas yönetimi bunu hiç yapamaz. kusura bakmayın da bunun olacağına dair inancım sıfır. en fazla danışmanlık hizmeti verir, ara sıra fikir sunar ama tüm mesaisini bize harcamaz. böyle bir durum da hiç yoktan iyidir diyebiliriz sanırım ama ne kadar getirisi olur ya da o önerileri ne derece uygularız emin değilim. bekleyip görelim. umarım ben yanılırım da tam zamanlı bi şekilde sportif direktör olarak kulübümüze imza atar.
 • 66
  normal sartlar altinda turkiye'ye gelmesi kendisi icin kariyer anlaminda buyuk bir adim olacak. bunun esas sebebi turk futbol iklimi olmakla birlikte ayni zamanda galatasaray'in kendisine sunabilecegi maddi imkanlarin da kisitliligi. hal boyle olunca kendisinin turkiye'ye gelme sebebi cok buyuk ihtimalle kendisinin ekibinde yer alan joao sacramento'yu sportif direktor olarak goreve getirmek oldugunu dusunuyorum. cunku bu hamle hem galatasaray icin, hem de kendisi icin tam bir kazan-kazan hamlesi. turkiye pazarindaki etkinligini ve bilgisini arttirmak icin galatasaray gibi networku saglam bir kulube kendi adamini yerlestirmesi orta vadede bu piyasada yapacagi isin hacmini arttiracagi gibi yine orta ve uzun vadede bu topraklarda kesfettigi oyunculari kendi calistigi takimlara goturmek konusunda da muthis avantajli olacaktir kendisi icin. bekleyelim gorelim.