• 341
  (bkz: covid-19/#3004681)

  entry'sinde bahsettiği o editör arkadaş kendisine "komplo teorileri ile geliyorsun, hani belge" şeklinde bir cümle kurmadı. loewenherz'in o editör arkadaşa geçerli kaynak diyerek sunduğu internet sitesi güvenilirliği soru işaretli bir oluşum ( https://off-guardian.org/ ) olunca o editör arkadaş da kendisine, "komplo kaynaklarının hastalığı deneyimleyen insanlardan, resmi bilimsel kuruşlardan ve işinin ehli bilim insanlarından daha güvenilir olmadığını" ifade etti.

  ısrarla manipülatif entry girmeye devam eden bir yazarımız, bunu niye yapıyor anlamıyorum. olayın ciddiyetini anlamamış ve/veya olayın ciddiyetine inanmamış olabilir, bu kısım maske takıp çevresindeki insanlara saygı duyduğunu gösterdiği sürece beni ilgilendirmez; ancak ortada bariz deneyimler var iken ısrarla durumu küçümser bir dille insanları yumuşamaya teşvik etmek, bu dili kullanmak çok yanlış.

  who'nun resmi sitesinden paylaşılan veriler: https://covid19.who.int/

  bu veriler dışında kalan her şey tahminden ibaret olmakla birlikte resmi bir geçerliliği yok. who 760 milyon diyor, koch enstitüsü 380 milyon diyor, başka bir high-trust bilim kuruluşu 500 diyor, diğeri 250 diyor vs. bir netlik söz konusu olmadığı gibi çok farklı ve diferansı çok fazla olan öngörüler söz konusu.

  defalarca yazdım, yine yazıyorum; covid-19'un risk grupları dışında (!) yüksek fataliteye ve mortaliteye sahip bir hastalık olmadığı başından beri belli, esas sorun(lar) bambaşka:

  - çok agresif bir virüs, influenza gibi değil.
  - sağlık sektörüne acil olmayan ameliyatları erteletecek kadar yük bindiriyor, influenza gibi değil.
  - iyileştikten sonra dahi vücutta tahribat bırakabiliyor, influenza gibi değil.
  - 2., 3. ve/veya üstü kez yakalanmanız durumunda yoğun bakımlık olmanız olası, influenza gibi değil.
  - viral yüke bağımlılığı çok fazla, influenza gibi değil...

  peki ben bu entry'i, rumuz altını niye girdim? birincisi, bilinçli şekilde yapılan keyfi ve yanlış yönlendirmeye tahammülüm yok. ikincisi, daniel tozser'le doktor sagbirakmayan'ın konuyla yakından uzaktan alakalarının olmadığının bilinmesini isterim. son olarak da şunu ekleyip bitireyim;

  mart ayından beri gecemizi gündüzümüze katıyoruz be arkadaş, bir şeyler biliyorumdur herhalde? :(