• 13
  2018-2019 sezonuyla başlayalım. kendisi sezona ilk on bir oyuncusu olarak düşünülerek başladı. hatta sezon başında fenerbahçe'yi eleyen benfica'da iki maçta da ilk on birde oynamıştı. kendisini zaten tam maç olarak 180 dakika izledim, o 180 dakika da bu maçlar. onun dışında özetlerde her hafta izlediğim bir futbolcuydu. yani özetlerle maçları toplasanız kendisini 200-220 dakika falan izlemişimdir.

  kendisi ilk 11 oyuncusu olarak başlayıp bir sakatlık yaşadı. o sakatlıktan sonra da sezonun devamında ligde kendisinin oynadığını görmedim. üstelik kariyerinde iki tane büyük sakatlık var. birini benfica'da yaşamıştı, onu hatırlıyorum. diğerini de kontrol ettim, partizan'da yaşamış. neredeyse birer yıl süren sakatlıklar bunlar.

  fejsa nasıl bir oyuncu? bana göre türkiye ligi için fayda etmeyecek türde oyunculardan. düz, savunmada mahir, geçişte pasörlük özelliği bulunmayan, bununla birlikte top takımdayken pas opsiyonu olmak için boşa gitmeyen, top süremeyen, hücumu inanılmaz kısıtlı birisi. sağlıklıyken fiziken iyidir ama iki büyük sakatlık, bir orta büyüklükte sakatlık yaşayan 30'larında bir oyuncudan bahsediyoruz.

  fenerbahçe tuhaf şekilde bir ön libero daha alırsa, garip bir iş yapmış olacak. ön libero gerekliliğini geçiyorum, bana kalsa ya üçlü savunma ya da 4-4-2 ile yayılırım ancak diyelim üçlü kurguda bir ön libero istiyor ersun yanal. ki mantıklı, kendisi büyük ihtimalle yine beklerini adeta açık gibi kullanıp geride iki stoper bir ön liberoyla bekleyecek önümüzdeki sezon. bol bol faul yapacaklar topun rakibe geçtiği ilk beş saniyede. burada fejsa faydalı olur mu? kendisinden hücum olarak hiçbir şey beklemeyeceklerse olabilir ancak düz orta saha görmekten bunalan fenerbahçe taraftarı kendisini 5-10 hafta içinde asabilir.

  hücum yönü sıfıra yakın, sakatlık problemi yaşayan, genç olmayan bir oyuncudan bahsediyoruz. korkutucu bir transfer olmayacaktır.

  bu arada böyle yazdım ama elit bir savunmacı da değildir. mehmet topal çok daha iyi ilk hamlecidir, fernando çok daha iyi bir denge savunmacısı ve kısa pasördür. hele atiba kendisinden çok daha iyi bir alan savunmacısıdır. jailson'a göre defansif meziyetleri daha kuvvetidir ancak bu bir ölçü olabilir mi emin değilim.

  hem sakatlanmazsa, hem portekiz'den sonra türkiye kendisine kolay gelirse ki geleceğini sanmıyorum, hem kendine iyi bakarsa, hem yeni bir maceraya atılıyorum mantığıyla gelirse savunma yönünden parlayabilir. ancak ben bu ihtimali düşük görüyorum.