• 79
    yıllarca bütün büyük avrupa liglerini besleyen lig. avrupa futbolunun lokomotif takımlarının kadrolarında en az bir tane bu ligden çıkma futbolcu görebiliriz. bu ligde bulunan takımlar, bir imkan olsa da ellerindeki futbolcuları tutabilecek şansa sahip olsalar, avrupa kupalarına dönem dönem ambargo koyabilirler.

    mutlaka istisnalar vardır ama şöyle bir düşündüğümde, bu ligden ülkemize gelip de başarısız olmuş bir futbolcu hatırlamıyorum. herhangi bir mevkiye transfer yapmak için ilk bakılması gereken lig bence burasıdır. özellikle defansif orta saha, merkez orta saha, kanat ve santrafor mevkileri için futbolcu fabrikası gibidir.
  • 80
    son 2 yıldır bu ligi izlemekten büyük keyif alıyorum. la liga veya premier lig'de önemli maç yoksa, tercihim hep fransa lig 1 oluyor. türk takımları için uygun maliyetle yabancı futbolcular bulanabiliyor. ayrıca oyuncular çok kolay uyum sağlayabiliyor, çünkü sertlik olarak bize çok benziyor. galatasaray özelinde bakacak olursak; bizim için büyük bir fırsat kapısı ama çok az değerlendiriyoruz. hem de çok iyi bağlantılarımız olmasına rağmen...
    ayrıca (bkz: ligue 2)