• 2
  çok mümkün olmayan bir durum. biz ve sıvas'ı geçtim ki bizim puan farkımız sadece 3, sivas'ınki 4 orada başakşehir var. adamlar liderle aynı puandalar. şöyle kuvvetli bir puan farkı olsa belki böyle tescil edilebilirdi. ersun yanal'ın şampiyon olduğu veya play-offlu dönemdeki biz gibi bir durumda böyle bir şey daha makul.

  bu arada nba yapabilirse bir iki maç daha oynatıp 82 maç olmadan play-offa girmeyi planlıyor. galiba litvanya basketbol ligi şuan ki durumu tescil etti. yani dünya üzerinde yapılmayacak bir durum değil ama şuan kimse kimseye bunu anlatamaz.

  bu yüzden bizim 1 daha da iyisi 1.5 aya ihtiyacımız var. (milli takım zart zurt aralarını saymıyorum.) bu kadar insanın emeği varken ligin iptalini de kimse istemez. oyuncular (ve kiralık oyuncuların orijinal takımları.) topluca bir güzellik yapmazlarsa haziranda sözleşmeleri bitiyor. haliyle nisanın son haftasından başlarsak haftada 2 maçtan 1 ayda lig biter. kupa için de 2 maç kaldı. o maçları da bir araya sıkıştırdık mı tamam.

  bu noktada şöyle bir problem olabilir. uefa "tamam tehlike geçti, ben kupalarımı oynatıyorum." derse bu planda başakşehirin avrupa maçlarına yer yok.
 • 3
  coronavirus nedeniyle süper lig'in ertelenmesi sonrası cemil usta sezonunun akıbetine dair ortaya çıkan senaryolardan biri. programın sarkarak/sıkıştırılarak ligin devamı ve playoff gibi seçeneklerin ardından son çare gibidir. covid-19 salgını ve tehdidinin temmuz-ağustos dönemine kadar devam edip kontrol altına alınması ve takvime ufak bir sarkmayla 2020-2021 sezonunun başlatılması durumu ortaya çıkarsa gündeme gelecektir muhtemelen. ağustos başında hayat normale dönüp eylül ortası-ekim gibi liglerin/organizasyonların başlamasına karar verilirse ligin havada kalmaması için bu şekilde bir karar belki düşünülebilir.

  bu noktada da ödüle ve kupaya ilişkin farklı bir durum ortaya konacaktır. belki de sıralamanın kabul edilmesi ancak şampiyonluğun sayılmaması gibi bir karar çıkabilecektir. ancak her ne kadar konum gereği ligin üst tarafını düşünsek de ligin alt tarafındaki takımlar için de dramatik bir çözüm olacaktır bu. zira ligden düştüğü anda batmasa bile batmış kadar olacak çok takımlar var. bu yüzden pek de tercih edilen bir çözüm önerisi olmayacaktır.

  sezonun kalan 8 haftalık programını 4 haftada oynamak mümkündür ve kuvvetle muhtemel federasyon bu 4 haftalık boşluğu, tabi ki sağlık faktörünü düşünerek, sonuna kadar zorlayacaktır. eğer ki 2-3 hafta gibi bir boşluk mümkün olabilirse playoff tarzı bir karar çıkacaktır. ancak ve ancak geçmiş sezonu bi şekilde bağlayın, doğrudan yeni sezona geçelim gibi bir zaman durumu olursa ki tüm bu 3 ihtimal de uefa'nın alacağı karara bağlı olacaktır, belki gündeme gelebilir.

  ancak bu durumda da kimsenin öyle kupa hayali falan kurmaması gerekiyor.
 • 8
  bunu daha once de yazdim burada bir iki kere: en temiz cozum play-off.

  3 tane mac. ilk 3 takimi veya ilk 4 takimi alin. tek mac uzerinden ankara'da seyircisiz oynatin. olsun bitsin. 3 tane seyircisiz maci herhalde becerebiliriz.

  3 takim mi aldin? oynat basak - trabzon, trabzon - galatasaray, galatasaray - basak.
  4 takim mi? tek mac uzerinden yari final ve final.

  yoksa topcunu 3 ay antrenman gormemis haliyle oynatirsin temmuzda... belki...

  edit: uefa ve ligden dusme icin de yapilabilir ayni sekilde ama ligden dusmeyi kaldirmak cok daha direk bir yol. uefa siralamasi da belli zaten. yapilabilecegini dusunuyorum.
 • 9
  eger mevcut durum haziran'da duzelmez ise uefa onumuzdeki sezon takvimini sikistirmak yerine, sifirdan baslamayi tercih edebilir. eger boyle bir sey gerceklesirse de mecburen ligler oldugu gibi tescil edilecektir.

  yalniz, tescil edilirken yapilmasi gereken sadece avrupa kupalarina gidecek takimlarin mevcut siralamaya gore belirlenmesidir. yoksa 8 hafta gibi sonuca etki edecek kadar kismi oynanmamis ligde ne bir takimin sampiyon ilan edilmesi ne de son uc takimin kume dusurulurmesi hakkaniyetli olur.
 • 13
  lüzumsuz ve anlamsız beyan..

  bu salgın durumu yalnız ülke olarak bizim başımıza gelmedi. bütün avrupa bununla paralel olarak uğraşıyor. en sonunda liglerin nasıl devam ettirileceği ve kimlerin avrupa kupalarına gideceğini uefa olarak belirleyecekler. sen kafana göre türkiye için formül belirleyemezsin.

  ligler böyle tescil edilirse, büyük bir gelir kaybı olur. bütün kulüpler zor duruma düşer.
  avrupa’da sporda başarı hak etme temellidir.
  daha bunun bahsi, sponsoru var.

  bjk olarak alıştılar cenk korayla maşa başı şampiyonluğa, gene ya tutarsa diye deniyorlar. nasıl kendimize haksız olarak şampiyonluk yazdırdıysak, haksızca galatasarayı önleriz diyorlar. bu trabzonluların akıllıları trabzonu , vasatları ( demirören, fiko, çebi..) beşiktaşı yönetiyor.

  onlarda haklı gerçi bir bakıma, gene yardım kampanyası düzenleyecekler, onun için yalandan bir umut lazım.