• 1005
    kendisinin ismini mj ile kıyaslamak için önce kendisinin herkes tarafından, nba tarihinin en iyi ikinci oyuncusu olduğunun kabul edilmesi gerekir. lebron' u severim, hele şimdi bir lakerslı olarak zaten sevmek, desteklemek boynumun borcu. ne var ki mj başka bir seviyeydi.

    basketbol bundan 10 yıl öncekiyle bile aynı değil. her şey çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. eskiden 5 pozisyon varken şimdi net olarak 3' e düştü pozisyon sayısı. uzunlar, atıcılar ve topla oynayanlar. hepsi bu. dahası bir uzunun gerektiğinde atış yapabilmesi isteniyor. hem de laf olsun diye değil, baya baya şutu olsun isteniyor uzunun. daha 5 6 sene öncesinde bile şutu olan bir uzun baya bir lükstü, şimdi neredeyse gereklilik bazı oyun şablonlarında. savunmada herkes değişerek oynuyor vs. vs. yani lebron bu yetenekleriyle mj zamanında olsa ligin anasını ağlatırdı ancak bu doğru bir kıyaslama olmaz bence. oyun yapıları, oyunun oyunculardan beklentileri ve oyunun gerektirdikleri çok farklıydı. mj kendi döneminde oyunun gerektirdiği her şeyi her maç eksiksiz yapmaya yemin etmiş gibi oynardı, bazen yapamazdı; ama sıklıkla da yapardı. adam kariyeri boyunca hiç final kaybetmedi, sadece 2 kez 7. maç oynadı. oyuna etkisine bakarsak da bugün curry' nin, shaq' ın nba basketboluna etkileri lebron' dan fazladır. lebron bunlardan bence çok daha iyi oyuncu, güçlü de bir figür ama oyuna etkiden bahsediyorum burada. curry her yerden şut atılabileceğiyle ilgili bir algı getirdi oyuna. mj de kendi döneminde böyle bir etki yapmıştı işte ve onun etkisi her yerden şut atabilir ya da pota altında bire bir kalırsa durdurulamaz gibi sınırlı etkiler değildi. mj, bu adam yenilmez algısı yarattı, bütün lig bu adamı yenmeye odaklandı ama kimse yenemedi. 97 ve 98 play off finallerinde oynadığı toplam 12 maçın sadece 3 tanesinde 30 sayının altında attı ki 20' nin altına hiç inmedi. evet chicago iyi takımdı ancak jordan' ın olmadığı bir chicago' nun utah karşışından şansı yoktu.

    tabii tüm bu yazdıklarıma karşı lebron'un daha iyi olduğuna ilşkin pek çok argüman geliştirilebilir, zevkle de dinler okurum bunları. mesela bana göre lebron'un cleveland'a dönüp de onları şampiyon yapması gibi destansı bir olay jordan'ın kariyerinde yok. ama lebron bu sene lakers ile çok büyük bir hayal kırıklığı yarattı. mesele play off'a kalmamaları değil, lebron'un kaybetmeyi bu kadar kolay kabullenişi. takas döneminde a. davis karşılığında kuzma, ingram, lonzo gibi gelecekte büyük şeyler beklenen oyunculara çöp muamelesi yapıldı ki ben a. davis için bunların hepsinin verilmesinin doğru olduğunu düşünmekle beraber bu sürecin daha politik sürdürülmesi gerektiği kanısındaydım. bu süreç için lebron'u suçlamıyorum, doğrusunu yaptı hatta bence; ancak sonrasında takım arkadaşlarının güvenini kazanmanın bir yolunu bulmalıydı. sahaya karakter koyarak yapmalıydı bunu. mj'nin takım arkadaşlarıyla arasında genelde hep sorun olduğu söylenir. bencil, agresif bir oyuncuymuş. hatta belki de kötü bir insandı, bilemeyiz ancak sahadaki tavrı sebebiyle takım arkadaşlarının saygısını kazanırdı bu olumsuz özelliklerine rağmen. lebron bu sene bunu kaybetti ve ben buna itiraz ediyorum. hatta ileri gidiyorum, sadece takım arkadaşlarının değil, nba'in saygısını kaybetti lebron bu sene.