• 113
  aşırı yetenekli ama bir o kadar da sorunlu oyuncu.

  lebron ile birlikte cleveland'a şampiyonluğu getirdikten sonra seviyesini düşürerek mutsuz olduğunu belli etmiş ve takasını istemişti. boston'a gittikten sonra bile sürekli lebron'a laf attı. daha fazla dikkat çekme ihtiyacı duymasından olsa gerek orada da sırf gündem de kalmak için saçma sapan cümleler sarf ediyordu. mesela dünya düzdür dedi ve uzun süre gündemde kaldı. e tabi bu sırada boston celtics'in havasını da bir güzel bozdu. kendini o kadar çok üstün görüyordu ki, mağlup olunan bir maçtan sonra takım arkadaşlarını medya önünde ağır bir şekilde eleştirdi. hatta celtics'in veteran oyuncuları da tartışmaya girmiş ve kyrie'yi topa tutmuştu. neyse işte burada da tutunamayan kyrie, brooklyn nets'e gitti. her zaman ki gibi iyi giden birkaç aydan sonra, burada da sorunlar yaşadı. mesela eski koçları kenny ile sorunlar yaşadı. sonrasında gelen steve nash'a laf attı. tabi bu sürede takım arkadaşlarıyla da arasını bozmak isteyen kyrie, kimseyle konuşmadı. e tabi yeteri kadar dikkat çekemeyen bu adam, bir maç öncesi kızılderililerin ritüeline uymak için tütsü yaktı. takip eden aylardan sonra da ailevi sebeplerini öne katarak maçlara çıkmadı. en son ise aşı olmamakta diretti ve yine kampa katılmadı.

  bakalım ilerleyen haftalarda dikkat çekmenin seviyesini nereye taşıyacak?
 • 114
  özgürlüğün tanımından yola çıkarak aşı karşıtı duruşu, yaşadığımız bu zaman dilimi içinde, hür bir irade ile verilmiş olsa da ne yazık ki bilimsel olarak insanlığa zararlı bir tutumdur. ancak bir şeylerin sorgulanması hemen kabul görmesinden daha yeğdir benim gözümde. bugün yapılanların doğruluğunu gelecek belirleyecek dolayısı ile düşünceler konusunda sakin kalmak makul olabilir.

  aşının covid-19 ve diğer enfeksiyonlara karşı oluşturduğu iyi etkilere her gün şahitim. aşı kaçınılacak bir şey değil.bazı istemediğimiz etkileri olduğu doğru, ancak çok nadir görülüyor. ayrıca günlük hayattaki bir çok yiyecek/içecek aşıdan daha ölümcül olabilir veya daha çok sağlık kaybına sebep oluyor olabilir.

  bu konuda; aşı izni verenlerin ve aşı üretenlerim daha kapsamlı, bilgilendirici ve şeffaf olması gerekiyor. özellikle pandemi gibi hızlı şekilde çözülmesi gereken, insanlığın (insan değil) yaşamını tehdit eden durumları fırsat olarak görüp bundan faydalanma durumunun önüne geçilmesi gerekiyor. insanların endişelendirecek tüm durumlar ayrıntılı açıklanmalı.

  kyrie’ye muhalif tavrı ve araştırıp elde ettiğin bilgiler ışığında(umarım ki öyledir) düşüncesini korkmadan paylaşması sebebiyle destekliyorum. ancak bu düşüncelerin aşı olmasına, günümüz doğrularını uygulamasına engel teşkil etmediğini düşünüyorum. zira aşılara güvensizlik konusuna yeteri kadar dikkat çekti.
 • 116
  3 doz aşısını severek olmuş birisi olarak, kendisine haksızlık edildiğini düşündüğüm oyuncu.

  * aşı covid'in yayılmasını engelliyor mu? hayır.
  * aşılıyken covid'e maruz kalırsanız, hastalanmasanız bile hastalığı yayıyor musunuz? evet.
  * aşı olmayanlar, aşı olanlara risk teşkil ediyor mu? aşılılardan daha fazla risk teşkil etmiyorlar. hatta nadir de olsa, aşılı insanlar virüse maruz kalmış olsa bile hasta görünmediği için semptoımsuz bir şekilde gezerken hastalığı yayabiliyorlar.

  ben şahsen aşı olmayan insanlarla aynı ortamda olmakda bir sakınca görmüyorum. 3. bir kişi gelip, bana ve ona virüs geçirirse olan muhtemelen ona olaca, bana değil. e peki neden bu baskılar insanlara?

  amerikada 10 yıldır aşılar üzerine çalışan ve covid aşısına testler uygulayan en yakın arkadaşım aşı olmayanları "sadece kendilerini" riske atan insanlar olarak görüyor ve insanların zorlanmasını saçma buluyorken, aşısızların en büyük kötülüğü sadece ve sadece kendilerineyken, bu baskı neden?

  gören de aşı, virüsün bulaşmasını / yayılmasını engelliyor sanacak. hayır arkadaşlar, aşı sadece "kaparsanız ölmemeniz için" dizayn edilmiş bir mekanizma.
 • 117
  baskasinin ozgurlugunun basladigi yerde seninki biter diye ogretilir okullarda. bu arkadas asi olmak istemeyebilir, hasta olsa tedavi almak da istemeyebilir hic sorun degil. sorun hasta olursa eger maskesiz oynanan maclar sirasinda cevresine bulastirabilme ihtimalidir. takiminin tutumunu sonuna kadar destekliyorum. evinden cikmayacaksa istedigi kadar asi olmayabilir. ama toplum icine maskesiz cikiyorsa o asiyi olmak zorunda. uymak istemiyorsa da takimi istedigi yaptirimi yapmakta ozgur.
 • 118
  deney sıvısını olmak istemediği için kadro dışı bırakılan oyuncu. aşı diyemiyorum çünkü hala resmi bir onayı yok. olmak istememesi tamamen kendi kararıdır. saygı duyulmalıdır. zaten olan da olmayan da bulaştırıyor? madem bu sıvıyı olanlar hafif atlatıyor, korkmaya da gerek yok? ağır atlatacaksa o kendi sorunu?

  düzeltme: aşı sayılabilmesi için belirtilen aşamaları geçmeden, acil kullanım onayı ile piyasaya sürülmüş sıvılar.
 • 119
  kendisine nba'den veya takımından aşı olması konusunda hiç bir baskı yapılmıyor. nba oyuncular dışındaki tüm personele aşıyı zorunlu tutsa da oyunculara bunu zorunlu tutmadı. bunun sebebi de oyuncular sendikasının her ne kadar aşıya karşı bir tutum göstermese de bunun zorunlu tutulmasına karşı tutumu.

  ancak eyaletlerin kendine has kuralları, yasaları var. san fransisco ve new york eyaletlerindeki yasalara göre aşı olmayan insanlar spor tesislerine giremez. hangi amaçla giremeyeceklerinden bağımsız direkt bu tesislere girmeleri yasaklanmış durumda. haliyle bu yasanın olduğu hiç bir eyalette maça çıkamaz ve hatta spor salonuna gidemez. deplasman takımları bu kuraldan muaf tutulmuşlar. bunun gerekçesi de şehirdeki bir şirkette çalışmamaları. brooklyn nets bunun önüne geçmek istiyorsa hem antrenman tesisini eyalet dışına almak hem de eyalet dışındaki bir salonda maçlarını yapmak zorunda. bunu tercih etmemek takımın hakkı.

  peki bu durumun kyrie'ye olan maliyeti ne? nba'de sözleşmeler normal sezondaki maç sayısı baz alınarak yapılıyor (bunun bize de gelmesini çok isterim). oyuncu sakatlık, takımın kararı gibi spora dair sebepler dışında yani kendi keyfi kararları sebebiyle maç kaçırırsa o kaçırdığı maçın ücretini alamaz. hani bazı kavgalar sonrası nba komik bir para cezası ve maç cezası veriyor ya onun sebebi bu aslında. belli bir miktarın üzerindeki para cezalarına oyuncular sendikası itiraz ediyor. bu meblağ da baya düşük. o yüzden çok küçük para cezası artı 4 5 maç oynamama cezası veriyorlar ki oyuncu maddi olarak zarar görsün. burada kyrie maçlarının yarısını kaçıracak demek. yani parasının yarısını alamayacak. diğer yarısında da oynatılmazsa bu (eğer yanılmıyorsam) takımın kararı olduğu için parasını alabilir galiba ancak içerideki maçları kendi kararının yasalar nezdindeki karşılığının sonucunda kaçıracağı için alamayacak. bu da nba'in zorlaması değil. yaptıkları anlaşmanın bir sonucu.

  nba burada ne yapabilirdi? nba belki de daha doğrusu takımlar bu sebepten oynamayacak oyuncuların maaşlarını vereceklerini söyleyebilirlerdi (zannediyorum dini sebeplerden aşı olmadığını kanıtlayabiliyorsan -ki kolay ikna olmaya teşne değiller haklı olarak- burada bir istisna var). ancak bunu neden yapsın kurum ve takımlar. bunu yaparlarsa bir lütuf olarak yaparlar. birisi bir lütufta bulunuyorsa teşekkür edilir ancak yapmazsa da kızılamaz.

  haliyle kyrie'nin şuan karşı durduğu kurum nba değil new york yasaları.
 • 120
  aşı karşıtı olması ya da dünya düzdür demesi beni ilgilendirmiyor bunlar kendi seçimleri/fikirleri ama ilgi çekmek adına kariyerimde oynadığım en iyi oyuncu kevin durant dersen orada dur derler adama.

  yine de cleveland'a o efsanevi şampiyonluğu getirme yolunda yardımcı olduğu için kendisi benim için ayrı bir yere sahip. o yüzden mazur görüyorum.