• 31
    türk futbolunda içi boşaltılan kavramlardan. iş o kadar laçkalaştı ki, gündeme gelmek ya da takımına yaranmak isteyen yorumcu maç içinden bir hakem hatası ya da o izlenime yol açacak bir enstantane bulup kural hatası diyor.

    2 yıldır ülkemizde tartışılan konuların hiçbiri kural hatası değildir. hakem hatası ya da pozisyon gereği oluşan durumlardır. kural hatası, kuralın bariz yanlış şekilde uygulanması ve bu yanlışın sonuca etki etmesiyle oluşur.

    tartışılan olaylar o kadar alakasız ki bunlar sebebiyle maç tekrar edilecekse verilen her yanlış penaltı ya da kırmızı kartta maçların tekrar edilmesi gerekir.

    hava atışında topu yanlış takıma verdin, top döndü faul oldu, faul gol oldu. ceza sahasında yapılan faul korner kullanmadan 10 salise önce hareket yapılmasına rağmen penaltı verildi. ya da cisse degaj kullanılırken ceza sahasındaydı. bunlardan kural hatası olmaz arkadaşlar. diyen de ya art niyetlidir ya da kuralları bilmiyordur. kural hatasının tanımına bakarsak hatalı verilen basit bir penaltı bile bunlardan daha fazla kural hatasıdır.

    dolayısıyla bu konuları gündeme getirmek, hele hele savunmak, içi boş bir fanatizm ya da yaranma içgüdüsünden başka bir şey değildir.