• 18
  özellikle bugünkü devrim niteliğindeki kararları görünce aklıma gelen organizasyondur. zamanının kupa 2'siydi. süper kupa finalinde şampiyonlar ligi şampiyonu ile kupa galipleri kupası şampiyonu karşılaşırdı.

  bu turnuvanın kaldırılmasının en büyük zararı, bizdeki türkiye kupası maçlarının ve diğer ülkelerde de muadillerinin prestijini kaybetmesi oldu. özellikle 90'lardaki türkiye kupası maçları gerek kulüpler gerek taraftarlar tarafından çok ciddiye alınırken şu an sadece yedek veya altyapıdaki oyuncuların forma giyme fırsatı yakaladığı maçlar olarak görülmektedir.

  bir de gerek kupa galipleri kupasını gerek şampiyonlar ligi'ni özel kılan nokta; kupayı kazanmış ekiplerin katılım sağlamasıydı. sonrasında şampiyonlar ligi'nde belirli liglere sunulan dörtlü sabit kontenjanlar, turnuvanın ruhuna darbe vurdu.
 • 19
  kaldırılması avrupa süper ligi hikayelerine doğru giden yoldaki ilk ve önemli adımlardan biri olan kupa organizasyonudur.

  bu kupaya, ulusal kupa şampiyonu aynı zamanda lig şampiyonu ise, o kupa1'e katılacağından, diğer finalist katılır ve böylece de kupa şampiyonası aurası bozulmazdı.

  ancak zamanla kupa1'e katılacak takım sayısı "önemli" liglerde arttırıldıkça, ulusal kupa şampiyonlarının da kupa2'ye katılmak yerine kupa1'e katılma ihtimali arttı ve öyle de oldu.

  genelde ulusal kupa finalistleri ligde de bir şekilde kupa1 vizesi aldığından ve ulusal kupada yarı final oynamış takımlardan oluşan kupa galipleri kupası da olamayacağından dolayı, artık "yapılamaz" oldu ve bu organizasyon devlerin aşkına kurban edildi.

  ayrıca gerçekten zor bir kupaydı, sonuçta şampiyon kupa1'e gider diğer takımlar kupa2'yi hedeflerdi. bu her ülke için aynıydı.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!