• 1
  profesyonel iş hayatında işveren ve işçinin birbirlerine karşı sorumluluklarını ve haklarını düzenleyen iş kanununun futbol dünyasına evrilmesine yarayacak maddesi.

  örnek veriyorum ticaret ile uğraşıyorsunuz. firmanızda beş adet satış danışmanınız var. hedeflediğiniz aylık satış biriminin 100k olduğunu ve satış danışmanlarınızın 20k satış yaparak hedef tutturmasını planlıyorsunuz. ay sonu raporlamalar geldiğinde; danışmanların sırayla 30k, 26k, 24k, 15k, 5k'lık satışlar yaptığını fark ediyorsunuz. ikinci, üçüncü ve devam eden aylarda da değişen bir durum olmuyor. ilk dört arasında belli oranlarda dağılım değişkenlik gösterirken, sonuncu sıradaki satış danışmanınız hiçbir ay hedefininin %50'lik kısmını dahi tutturamıyor.

  yukarıdaki durumda olan bir işveren veya satış müdürü ne yapar? satış hedeflerinin altında kalan danışmanının tazminatını öder ve çıkışını verir. peki bu durumdan kulüpler neden faydalanamıyor?

  örnek veriyorum, x takımının başkanısınız ve sezona şampiyonluk parolasıyla hızlı bir giriş yaptınız. haftalar ilerlerdikçe goller, puanlar ard arda geliyor fakat son düzlüğe girilirken forvetiniz sakatlanıyor. diğer forvetiniz ise kırmızı kart cezalısı olduğu için son 3 maçta forma giyecek durumda değil. sezon boyunca beş maçta sonradan oyuna giren, at gibi sağlıklı ama isteksiz, vurdumduymaz forvetinizi motive etmeye başlıyorsunuz.
  forvet : başkan bana bakma, ben sakatım ayağım agrıyor.
  başkan: oğlum son üç hafta, sık dişini oyna, bak mr'ların da geldi hiçbir şeyin yok.
  forvet : başkan valla ben sakatım, üç yıldır yatıyorum zaten takımda, iki yılım daha kaldı yata yata geçer bu mapus damı.
  başkan: oğlum sen manyak mısın, sen futbolcusun neden hapishane edebiyatı yapıyorsun bana ruh hastası mısın sen?
  forvet: başkanım özgür değilim, çıplak koşmama izin vermiyorsunuz tesiste, marihuana yaktırmıyorsunuz soyunma odasında. bak sıkıntıdan uzun saçlarımı kestim, psikolojim bozuk diyerek maça çıkmıyor.

  şimdi siz yukarıdaki konuşmayı hayal ürünü sanıyorsunuz ama bu yaşanlar tarık çamdal, tolga ciğerci ve luis pedro cavanda'nın olası bir galatasaray forvetinde ruh bulmuş hali. üçü birleşse bir tane adam yapmıyor gerçi onu da arda turan'a sormak lazım.

  özet geçmem gerekirse; uefa ve fifa futbolcu-kulüp anlaşmazlıklarında her daim futbolcunun yanında oluyor. bunun önüne geçmek için futbolcular ile imzalanan sözleşmelere cayma hakkının eklenmesi elzem hale geldi. bunun da istismara yönelik olmaması için;
  - aynı mevkide oynadığı takım arkadaşlarının forma giydiği maçların ortalamasının yüzde 20'sinden az oynayan futbolcunun
  - sakatlık sebebi ile takımının bir sezon içerisinde oynadığı maçların yüzde 20'sinden az oynayan futbolcunun sözleşmeşlerinin yıl sonu kulüp tarafından yıllık maaşlarının belli bir oranını ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi son derece haklı olur.
  reel bir örnekle, bu sezon oynadığımız 45 maçın sadece 4 tanesinde forma giyen tarık çamdal'ın 2018-2019 yılı maaşı olan 1.5 milyon euro'nun %20'lik kısmını ödeyerek sözleşmesini karşılıklı olarak feshediyoruz. (rakamlar farazi olarak verilmiştir)

  kulüplerin sözleşme fesih hakkıyla oyuncunun motivasyon ve performansını arttırmakla kalmaz; futbolcu transferinden rant sağlayan yönetici ve menajerleri de haksız kazançlarından mahrum edersiniz. en yakın zamanda kulüplerin de ortak akıl ile hareket edip futbolculara sözleşme fesih hakkının bulunduğu kontratlar imzalatmaları dileğiyle.
 • 2
  futbolcularla yapılan sözleşmeye konulacak bir madde ile pek kolaylıkla yapılabilecek hadisedir.
  sözleşmede dersin ki: "madde 1: futbolcu sezon boyunca oynanan resmi maçların en az yüzde 10'unda oynamadığı takdirde kulübün sezon sonunda futbolcunun sözleşmesini tazminatsız olarak tek taraflı olarak fesih etme hakkı vardır. bu durum sakatlık sebebiyle oluşmuş ise kulüp dilediği takdirde yıllık sözleşme bedelinin yüzde 25'ini ödeyerek sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkına sahiptir.
  madde 2: kulüp futbolcuya taahhüt ettiği ücreti sözleşmede belirtilen sürede en az 2 defa ödemediği takdirde futbolcunun sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı vardır. "