• 1
  1889'da kurulan ve merkezi zeist olan, hollanda'da futboldan sorumlu federasyon.

  tanımı geçtikten sonra değinmek istediğim konuya geleyim. ingiltere futbol federasyonu'nun teknik direktör seçiminde girdiği krizleri,
  her telden teknik direktörü denemeleri ve zaman zaman travmatik etkiler bırakan cinnetleri(örneğin souhtgate tercihi) biliyorsunuz. acaba sorun nerede?
  her tarzı denenmiş teknik direktör makamında mı yoksa ne arzuladığını bilmeyen üst akıl-federasyonlarda mı?

  ingiltere'nin tercih ettiği capello, roy hodgson, sam allardyce ve gareth southgate yolu ne kadar yanlış ve saçmaysa milenyumdan sonra daimi başarısız milli takımların federasyonlarının yolları da saçma. mesela hollanda milli takımını ele alalım:

  1992'den itibaren, sırasıyla

  dick advocaat

  guus hiddink

  frank rijkaard

  louis van gaal

  dick advocaat

  marco van basten

  bert van marwijk

  louis van gaal

  guus hiddink

  danny blind

  dick advocaat

  11 kere teknik direktör seçmişler ve bunların 3 tanesi dick advocaat, 2 tanesi guus hiddink, 2 tanesi van gaal olmuş.
  mantık nerede?

  başarısız olmuşlar ki göndermişsiniz, aradan 5 sene geçmeden yine başa getirip denenmişi denemişsiniz! einstein'ın kulakları çınlasın.
  advocaat ile hiddink'in temel felsefeleri arasında aman aman bir fark yoktur. sadece hiddink az daha ilerici bir adamken advocaat sağlamcı familyaya girer.
  rijkaard denemesinden sonra van gaal getiriliyor ki yine çok benzer felsefeler var ortada.
  van gaal'den sonra advocaat'ı tekrar deniyorlar ve şiraze asıl burada kayıyor. contanın yandığı yer burası.

  gerisi zaten saçmalıklar silsilesi. danny blind olayı efsane ama haklarını yemeyelim, futbol tarihinin en abes en rezil tercihleri listesine kafadan girebilecek
  saçmalıkta ve mantıksızlıkta bir karar. eh bir de blind'in oğluna geçtiği iltimaslar falan düşünülünce hollandalılar sıyırtmıştır zannedersem artık.

  şimdi de advocaat'ı tercih ettiler. mantık, hedef?

  hollanda milli takımının şu anki jenerasyonunda çok yetenekli ayaklar olsa da en temel sorunları hücumu gereğince yapamamaları. son yıllarda gelen her teknik direktör ucuz bir hücum oynatarak genelde de savunma yaptırarak ilerledi. bunun faturasını da gereken her yerde ödediler. sorun kabak gibi ortadayken, bir adet hücumcu bir teknik direktöre ihtiyaç duyulurken sen gidip advocaat gibi en sağlamcı, kontra atakçı teknik direktörlerden birini tercih ediyorsun. ee adamın yaşı da belli, tamamiyle günü kurtarmaya oynuyorsun bari genç- potansiyel bir teknik direktörü dene ki kazanım ihtimalin olsun. advocaat çok başarılı olsa dahi yine sürdürülebilirlik sağlama imkanın yok. öyleyse büyük oyna ama tam oyna.

  mesela 2. senesinde feyenoord'u şampiyonluğa taşıyan giovanni van bronckhorst'u neden tercih etmezsin? advocaat'ın artısı nedir van bronckhorst'tan?

  veya

  göreve geldiğinden bu yana hollanda'da 3 senede 2 şampiyonluk yaşamış, avrupa'da muhteşem işler yapmış phillip cocuneden seçilmiyor?

  mantık yok, hedef yok ama başarı bekliyorsun, önce sen işini düzgün yapacaksın ki sonra teknik direktörüne kızabilesin.
  birçok federasyon gibi milli takımlarının esas başarısızlık sorumlusu hollanda federasyonu'dur.
  vizyon sıfır,
  üst akıl yok. ya başarı?

  çok beklersin...
 • 2
  johan cruijff barca da teknik direktör iken 90 dünya kupasında milli takımın o dönemde ki abileri başta van basten,rijkaard ve gullit olmak üzere bir çok oyuncu milli takıma johanı isterler hatta gidip konuşulur anlaşılır knvbde o dönem sportif işlerden sorumlu rinus michels gidip ajax ın başında ki leo beenhakkeri getirir sonuç tabi ki hüsran !

  bana göre o dönem ki oyuncu grubu asla bir daha gelmez knvb böyle saçma sapan işler yapan bir federasyon başlı başına milli takımın seviyesi o kadar düştü ki hala gidip emeklilerin peşinde henk ten cate, van gaal, hiddink, advocaat gibi.

  yetenekli genç isimler de var aslında de boer, erik ten hag, ron jans gibi hatta gullit gibi ama işte mantık şu hollanda futbolu zaten çöküşte bari yaşlî kurtlar ele alsın bizi kurtarsın zamanında michels nasıl cruijff i istemedi sebebi dünya kupasını kazanırsa benden daha başarılı olur diye gidip hollanda nın yılmaz vuralını getirdi ise bugün de o zihniyet advocaatı getirdi.
 • 3
  uefa şampiyonlar ligi 2018-2019 sezonunda, ajax'ın yarı finale kalması sonrası ligin fikstüründe değişikliğe gitmişler.

  buna göre, ajax yarı final ilk maçından iki gün önce de graafschap ile maç yapacakmış fakat bu haftanın fikstürleri, ligi uzatmak suretiyle 15 mayıs haftasına ertelenmiş. uefa ülke sıralaması düşünüldüğü zaman çok mantıklı bir değişiklik.