• 1
  kötü oynayan oyuncun, çeşitli farklı argümanlarla savunulması veya kötü oynamadığı varsayılması hadisesidir.

  kötü oynayan tüm futbolcular eleştirilebilmelidir.
  hiçbir futbolcu babamızın oğlu değildir.

  taze bir örnek vermek gerekirse 7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı'nda kötü oynayan seferovic ve sergio oliveira'dır. bu iki oyuncunun kötü performansları çeşitli argümanlarla kendi başlıkları altında savunulmaktadır ve savunulmaya devam edilmektedir.

  kötü performans gösteren oyuncular eleştirilmezse takımımızın ileri gitmesi mümkün değildir.
  daha iyisini isteme hakkına sahibiz.
  galatasaray daha iyisini hak ediyor.

  kötü oynayan oyuncuyu eleştirmek suç değildir.
  olması gerekendir. gelişim, eleştiri ile başlar.
 • 3
  galatasaray özelinde azınlık tarafından yapılan eylem. galatasaray taraftarının karşı çıktığı durum içi dolu olmayan boş eleştirilerdir, ligin ilk maçında şartları göz önünde bulundurmadan yapılan boş söylemler kimse tarafından ciddiye alınmayıp oyuncu savunulmaktadır. daha resmi maçına çıkmadan hocasını çarmıha geren futbol ulemalarına karşı nasıl tepki gösteriliyorsa yanlış eleştiri yapanlar da tepki görmektedir.
 • 7
  her futbolcu kotu oynarsa elestirilir sikinti degil ama daha ilk macinda kotu oynadi diye bunu kim buldu getirdi , galatasaray kalitesinde degil gibi elestiriler sikintilidir.
  daha dun bir bugun iki, bir futbolcu ilk macinda kotu oynadi diye itin gotune sokulursa ayiptir.
  kusura bakmayin siz kimsiniz ki oyuncunun seviyesini belirliyosunuz bir macla?
  aradan gecer bir kac ay oyuncu perfomansi yukselmez ise o zaman elestri yapilir.
 • 8
  1997'den beri galatasaray futbol takımlarını izleyen bir taraftar olarak kıstasım genel ortalamalarımız.

  bazı oyuncular var mesela, asla galatasaray seviyesinde değiller diye bu sözlükte sürekli yazdım. emre akbaba, taylan, emre kılınc, ömer bayram gibi. misal berkan kulübede bekleyebilir, emre akbaba bekleyebilir. ama taylan için kulübe bile fazla.

  burada kıstasım ise bu arkadaşların mevkisinde oynamış, uefa kazandığımız dönem haricinde ve aysal-terim dönemi haricinde kalan eski oyuncularımız. misal volkan arslan, muatafa sarp, barış özbek, ayhan akman, ilic, belhanda gibi.

  bugün bu arkadaşlar onbir düzeyinde değil ve savunulanlar var. mesela emre kılınc savunulmuyor ama emre akbaba yıldız bizim taraftarın gözünde. berkan savunulmuyor ama taylan yıldız, müthiş ortasaha. bunun gibi bir çifte standart var. sebebi ise romantizm.
 • 9
  kötü oynamak süreklilik halindeyse olmaması gereken kavramdır.

  kötü oynamayı alışkanlık haline getiren birini eleştirmek boynumuzun borcudur. ama daha ilk resmi maçına çıkmış adamları hem de kötü oynadığı fikri üstünde hemfikir olunamazken gereksiz ilan etmek bu kalıba girmez. verilen maaşların çokluğu tartışılır ama maaş üstünden giydirmek bu konuyla hiç örtüşmez. eleştiri ve övgü yapılırken kişisel takıntı ve hayranlıklardan arınmak gerekir. gelişim işte o zaman başlar.
 • 11
  kulübün başkanı, teknik direktörü, oyuncusu elbette eleştirilebilir. diğer taraftan övülebilir.
  fakat ilk resmî maçına çıkan hocayı veya futbolcuyu eleştirmek veya abartılı övmek, işte o biraz acelecilik.
  bu takımın muhtemelen as oyuncusu olacak iki futbolcu ile hoca daha yüz yüze görüşmedi, antrenman yapmadı. takım henüz birbiriyle şakalaşmadı, gece dışarı çıkmadı, özel gün kutlamadı, futbolcular tribüne çağırılmadı.
  biraz sabretsek. mesela ligin dörtte biri olan 9. hafta geçse ve 10. haftaya saklasak övgü ve eleştirileri sanki iyi olur.
  bugünlük sadece; o sıcakta, o sahada, 16 haftadır yenilmeyen zorlu antalya deplasmanımdan üç puan çıkarmanın keyfine varsak yetmez mi?
App Store'dan indirin Google Play'den alın