• 70
  bu adam 5 yıldır türkiye'de oynuyor, senede 1 milyon avrodan hesap etsen en az 35 milyon lira para kazandı.
  o parada hepimizin vergisi var.
  madem türkiye'de oynuyorsun, bu ülkede cumhuriyet'i kuran atamıza saygılı olacaksın!
  o pankartı tutmuyorsan o karede yer almayacaksın!
  ya da hellas orada, seni tutan yok!..
 • 71
  büyük ihtimal ofsayt yiyeceğim fakat yaptığı hareket o kadar abartılması gerekilen bir şey değil. kasıtlı bile olmayabilir. adam gaziye küfür etmemiş, bir hareket yapmamış sadece bir tane pankart tutmamış. diyelim ki türk bir oyuncunuz(mümkün değildir büyük ihtimalle) apoel nicosia'ya transfer olmuş olsun. aynı hareketi makarios için yapmış olsun, yunan medyası da bunu eleştirsin. biz ne düşünür nasıl karşılık veriririz. diyeceksiniz makarios denen katille mustafa kemal bir mi? tabii ki değil ama yunan bir kişinin farklı görüşleri olabilir.
 • 73
  ekmeğe yediği ülkeye saygıyı değerlendirmeyi ritüellere bağlamış bağlamış bir toplumun son kurbanı. aynı görüş son dakikalarda kaan ayhan'ın milli formayla fransa'ya gol atıp asker selamı vermediği için bütün değerlerini sorgulamış, milli formayla görmek istememiştir. bir insanın yaptığı işe, ülkeye sayıgısı emeği ile çabasıyla ölçülür. ritüellere dahil olunsa toplum tarafından sevimli karşılanabilir daha el üsünde tutulabilir. ancak türk toplumu tarafından hiçbir zaman benimsenmemiş özgürlük kavramı işte tam burada devreye giriyor. bir kişi sizin çok el üstünde tuttuğunuz bir değeri benimsemiyor, bir parçası olmak istemiyor veyahut olmak istese bile başka etmenlerden dolayı katılamıyor olabilir. bu sizin onun kişiliği ile ya da kazandığı parayla ilgili yorum yapma hakkını size vermez. eğer o değeri bilinçli bir şekilde aşağılama, karalamada bulunmuyor ise işinde gücünde olmasının hiçbir sakıncası yoktur. velhasıl sloukas da bu sezon hariç suyun öteki tarafında başarıyla oynamış, ülkeye avrupa kupası getirmiştir. ülkeye saygının yegane parametresi de budur.
 • 74
  linç yediği kareyi görmedim, ancak oradan buradan okuduğum kadarıyla atatürk portresinin bi ucundan tutmadığı için linç yemiş.

  şimdi kusura bakmayın da bu şımarıklıktir. ekmek yediği ülkeye saygısını, orada efendi gibi durarak göstermiştir. saygısız bir demeci, saygısız bir hareketi yoktur.
  şimdi lütfen rica ediyorum, alınız ucuz, şekilci milliyetçiliğinizi gidiniz efenim.

  ne gereksiz bir güruh oluştu memlekette ya. biri anıtkabirde erdoğan tezahüratı yapar, biri atatürk portresinin ucundan tutmadı diye yunan oyuncuyu linç eder.
  boşsunuz yemin ediyorum. döksek sizi bardağa, memlekete faydalı olacak bir fidan yeşertemezsiniz.ama memleket meselelerinde en çok siz atıp tutarsınız.
 • 75
  ya abi bu adam yunan.

  bakın ben bir türk milliyetcisiyim ve atatürk benim kırmızı çizgim.

  yalnız bizim kurucumuz ve en büyük kahramanımız, önderimiz 100 sene önce bu arkadasin dedesini izmir'de denize döktü.

  bizim milli kahramanımız onların düşmanıydı.

  adamların ege'yi bir yunan gölü yapma mitini bitiren adamdır gazı mustafa kemal atatürk!

  niye sevsin ki?

  daha geçtiğimiz günlerde yunanistan'da hentbol oynayan 2 milli sporcumuz türkiye'de milli takımın oynadigi macta, galibiyetten sonra asker selamı verdiği için kulüplerinde kadro dışı kaldı.

  bu çocuklar ilkokulda başlıyor türk düşmanlığına. sonra bazısı "önce insan" diyor ama bize bakış genel olarak bu.

  yunanistan'da ekmek yesem de kimse bana türklerle savaşan yunan bir kahramanın pankartını tasitamazdı.

  bence çok takılacak bir şey yok. saygısızlık yapmasın yeter. sevmesini zaten beklemiyoruz.

  adam dedesini daha çok sevmeli zaten :(
 • 76
  ulkenin cumhurbaskani, bakanları atatürk'e saygı duymazken, atatürk'e, onun annesine alenen küfreden fesli delilerin hastane ziyaretine cumhurbaşkanı giderken bir yunan'ın atatürk'e saygı göstermedi diye eleştirilmesi bana adil görünmüyor.

  kendisi atatürk'e saygı duymak zorunda değildir, dahası kendisinin atatürk'e saygı duymaması bir türk için gururdur hatta.
 • 78
  arkasında ingilizlerle anadolu’yu işgal eden yunan ordusunun başbakanı venizelos, atatürk’ü nobel barış ödülüne aday göstermiştir.
  bunu “ben yunan olsaydım” diyenler için yazıyorum.

  ikincisini de açık bir şekilde ekşide bir fenerbahçe taraftarı anlatmış. küfürlerine katılmıyorum ancak anlam bütünlüğü için herhangi bir düzeltme veya sansürleme yapmayacağım. bağlantısını da bırakıyorum isteyen doğrudan temasa geçebilsin yazarla. benim yazdıklarımla ilgili de benimle geçebilirsiniz elbette.

  --- alıntı ---

  türk insanı ve faşistlik diye dökülen pembe götlülere hatırlatmak istediğim bir husus var .
  bir kaç yıl önce ataşehir de sezon sonu maçlarından bir tanesine taraftar tüm oyuncuların ulusal kimliklerini içeren bayraklarını hazırladı.
  tüm oyuncular için hangi millete mensup ise bayrağı ve bayrağının üzerine resmi gelecek şekilde bir hazırlık yapıldı .
  maç sonu bu bayraklar açıldı, tüm yabancı oyuncular bu durumu memnuniyetle karşıladı .
  bu hazırlanan bayraklar içerisinde üzerinde kostasın resmi olan yunanistan bayrağı da vardı . fenerbahçe taraftarı o bayrağı gocunmadan, kostasın takıma gösterdiği özveri sebebiyle tribünde açtı .
  sporun evrensel olduğunu küçük faşist beyinlilerin gözlerine soktu .

  ama bugün kostas götünde bağsur varmış gibi kıvranarak pankartı tutmamak için kırk takla attı .
  pankarttan rahatsız olmuş olabilir bu anlaşılabilir bir durum, o halde takımla birlikte değil takımdan 3-5 dakika sonra çıkarsın ve içinde ki bastıramadığın faşisti taraftara göstermemiş olursun .

  son 3-4 yılda kaybettirdiğin onlarca finale, en kritik maçlarda oynadığın bok gibi oyuna rağmen seni benimseyen camiaya böyle karşılık verilmez .
  umarım siktir olup gidersin

  ota boka türkler faşist diye ciyaklayan götverenlerde gidip az ötede havlasınlar lütfen, fenerbahçe spor kulübünün en büyük efsanesi rum asıllı lefter küçükandonyadis'dir .

  https://eksisozluk.com/entry/97614020

  --- alıntı ---

  yaptığı açıklama da ancak kör fenerbahçelilerle “aman canım nolcak” diyen yetmez ama evetçileri tatmin eder.

  ekmek yediğin ülkenin önemli bir değerini anmak zor geliyorsa o ırkçılığı gitsin yunanistan’da yapsın. pankart tutacaksın altı üstü. sanki nazi selamı ver dedik herife. çok net atatürk’ü görüyor, 5 yıldır burada, 10 kasım ne demek biliyor.

  daha “anadolu halkları bizim kardeşimizdir. biz bu işgalin parçası olamayız” dedikleri için idam edilen yunan askerleri mevzusuna girmedim bile.

  nedense bu memlekette biri kurucu değerlere salladığında veya bir saygısızlık yaptığında hemen bir ekip damlıyor “aman canım nolacak siz de faşistlik yapmayın canım”cılar. bu alıklar yüzünden bütün değerlerinin içine sıçıldı ülkenin. iran’da da mollalar devrim yaparken bu zihniyet el verdi. bayılıyorlar böyle işlere.

  hele bir de anıtkabir’e yığılıp slogan attırılanlarla bu çok olağan duruma tepki gösterenleri bir tutmak gibi bir gaflet var ki hasan mezarcı bile düşünemezdi bu kadarını. şu ülkeyi işgalcilerden kurtaran, ömrünü bu ulus için tüketen birini değil de ırkçı bir yunan basketçisini korumak için canhıraş mücadele edenlere de söyleyecek söz bulamıyorum. kavram karmaşaları içinde birileri tarafından sürüklenmeye, bugün ak dediklerine yarın bok demeye mahkum insanlar bunlar. bugün ak dedikleri yarın hayatlarını mahvettiğinde “ya biz aslında öyle şeapmamıştık” moduna giren, yardım dilenen insanlar olmaya mahkumlar.

  “sanki çok sahip çıkılıyor” argümanı var bir de. konuyla ne ilgisi varsa... bomboş argümanlar. herkes yere çöp atıyor; o halde çöp atmak doğrudur demekle aynı kafa.

  muhteşem “türk medyası”nda yeterince yer bulmamış olması ise çok olağan. mesele fenerbahçe olunca normal. bunu bir galatasaray mensubu yapsaydı, çarşaf çarşaf yer bulurdu.

  bazıları istiyor ki bu ülkede hiçbir insani değere, geçmişe, tarihe sahip çıkılmasın. uyduruk kavramlar kovalansın. her şeyin içi boşaltılsın. türk insanı eziktir. türkler faşisttir. hep eksik bizde. hep yanlış olan biziz. hiçbir şey anmayalım. yalan yanlış şeylerin peşinde heder olmaya devam etsin herkes.

  bıktırdınız.
  içine sıçıldı ülkenin en başta sizin bu boşvermişliğiniz yüzünden içine sıçıldı.

  bu entry de özellikle birini hedef alarak yazılmamıştır ancak kim üstüne alınıyorsa doğru alınıyor demektir.

  tanım: fenerli ırkçı basketbolcu.
 • 80
  yaptığı son harekete anlam veremediğim basketbolcu.

  yahu kardeşim sen de mi türkiye’nin yalanlarla dolu(!) orta okul-lise tarih kitaplarıyla büyüdün!

  mustafa kemal atatürk, ingiliz valisiydi nasıl bilmezsin????

  e senin ataların güle oynaya ayrıldı izmirden tek kurşun atmadan! yahu yüz asırlık yalanlardan sıyır kendini kostas!!!!

  hangi kaynaklardan okuyorsun tarihi??? aç biraz maraş dondurmacısı, pardon üstad kadir mısıroğlu oku bırak ortaokul kitaplarını.

  mustafa armağan da mı okumadın kostas???? mustafa kemal ingilizler, rumlar ne istediyse onu yaptı bu ülkeye bilmiyor musun????

  senin o pankartı tutup sallaman lazım be kardeşim? biraz açıp gerçek(!) tarih oku!!!!

  tanım: kuyruk acısı 1,5 bol acılı adanadan daha acı olan basketbolcu. bakalım cumhuriyetin son kalesi fenerbahçe, cumhuriyetin kurucusu gazi mareşal mustafa kemal atatürk’ü anan bir pankartı tutmaktan dahi imtina edecek kadar atatürk nefretiyle dolu sporcusu hakkında işlem, hadi işlemi geçtim bir açıklama dahi yapacak mı?
 • 81
  basketbol ile hiçbir ilgim olmadığından ismi hiç bir çağrışım yapmadı ve iki gündür kim lan bu tatar ramazan tavrıyla başlığına girilenleri okumamıştım. ekşide hakkında girilen 500 entryi görünce dedim kesin yine bir yunan general türkiye'ye savaş tehdidinde bulundu.

  anlaşılan o ki yine şekilci vatanseverliğimizden nasibini alan bir başka sporcuymuş. bir önceki ise asker selamı vermediği için adeta sahada dayak yemediği kalan kaan ayhan'dı. gerçi sırf o selam vermediği için bir kaç gün sonra harekatı durdurmak zorunda kaldık. ahh kaan ahh günahı boynuna.

  geçin babam bu işleri geçin. önce kendi ülkende atatürk ne kadar seviliyor diye dön bak derler adama.

  https://twitter.com/...740289645031424?s=20

  şu güzel, anlamlı tweet iktidar partisinin bir il teşkilatı tarafından atıldı dün. altında partililerin yorumlara bir bakın. daha dün abdurrahman dilipak zübeyde hanım atatürk'ün annesi değil teyzesi diye saçmasapan bir yazı kaleme aldı. allah var geçen seneki aşağılık yazılardan daha iyi. nevşehir belediyesi'nin paylaşımına da bir göz atmanızda fayda var. bunlara kim ne tepki verdi de elin adamının üstüne gidiyorsunuz. senelerdir atatürk dememek için laf dolandıran, gazi, gazi mustafa kemal, mustafa kemal diyen siyasetçiler gördü bu gözler. memleketin en milliyetçi organizasyonunun genel başkanı tek bir mesaj yayınlamadı, tek bir açıklama yapmadı, anıtkabir törenine katılmadı dün ama ona çıt demeye maçamız yemiyor değil mi?

  dünyada gerçekten atatürk pankartı ile sahaya çıkmak istemeyecek bir sporcu grubu varsa onlar da yunan oyuncular. mitroglu için yapılan "yok olm denize dökme falan, kendileri düşmüşler" capsine gülerken iyiydi değil mi? salın biraz. biz zaten tek vücut olarak sahip çıksak atatürk'e, çeşitli cemaat yapılanmaları içinde körü körüne yetiştirilip, kaybolup giden çocuklara atatürk sevgisi aşılasak bize yeter. daha kostasların sırasının gelmesine çok var.
 • 82
  aslında yaptığı hatta yapmadığı hareketi eleştirmiyorum. işin eleştirilmesi gereken yanı daha sonra yaptığı açıklamalardır.

  tutmamışsın işte pankartı, ellerini arkada bağlamış kendince tepkini vermişsin. bu açık net. daha çıkıp niye kıvırıyorsun ben sizi çok seviyorum, saygım sonsuz falan. sonsuzsa tut o zaman pankartı. tutmuyorsan da çıkıp konuşma, açıklama yapma.

  bunun muzla ırkçılık yapıp sonrasında taraftarın midesi ağrıyomuş demekten ne farkı var? ya yediğin bokla otur çekil köşene ya da yapma.

  herkesi kör alemi sersem mi sanıyorsun?
 • 83
  iki ucu boklu degnek bir duruma karismis fenerbahceli yunan basketbolcu. yani elestiren de, olayi normal bulup savunan da kendi acilarindan hakli, lakin ben oyuncuyu pek hakli bulamiyorum. iki ulke arasinda tarihten gelen sorunlar oldugu malum, su anda da cogu zaman iki ulke siyasi olarak karsi karsiya gelse de bu gunumuzde halklar arasinda ne kadar devam ediyor dersek, benim gozlemledigim sekilde asiri uctaki insanlar haricinde sorun yok, bu asiri uctaki insan sayisi da pek tabi bizde daha fazla, nufusumuzun da fazla olmasi sebebiyle. yine de yunan sporcunun burda oynamasi ilginc bir durum, yillardir bunu basariyla da yapiyor bu adam. daha once gekas adina sarkilar da yazildi bu ulkede, cok farkli sehirlerde, allah'in kulu da adama protestoda falan bulunmadi, gormedik, duymadik.

  hal boyleyken, sloukas da bir bakima bu dostluga katki veren bir modeldi. pankarti tutmamasi, sonradan yaptigi aciklamadaki gibi falan degil, besbelli ki istememis, bari mert olsaydi diyoruz tabi ama o da kolay is degil. ama benim gorusum, madem zoru yapamiyorsun, ne demeye turkiye'de oynuyorsun. yani senin ulkeni isgal etmemis, senin ulken buralari isgal etmeye kalkisirken cikip ulkesini savunmus bir adamin, yasadigin ulkeyi kurmus ve en buyuk kisisel simgesi haline gelmis adamin olum yildonumu icin pankarti tutamayacak kadar nefret besliyorsan, bu ulkede isin ne? herhalde maasini da tl cinsinden almiyorsundur o zaman, malum paralarimizin uzerinde de atanin resmi var, alerji yapar ellerine... diyesi geliyor insanin.

  bunlarin haricinde basinin sessiz kalmasi, gs li bir sporcunun bunu yapmasi durumunda verilecek tepkiler, turk oyuncunun bunu yapmasi durumunda biz ne yapardik senaryolari, ulkede bu adama gelene kadar zaten ataturk'e ne saygisizlik yapanlar var gibi ozelestiriler vs gibi konularda herkese hak veriyorum. cok da muhim degil bu bakimdan su olay, zaten buyumeyecektir de, bugun elestirimizi yapar yarin geceriz. lakin tanimis bilmis olduk bir kez daha. fenerbahce de camia olarak bu gibi olaylarda verdigi tepkileri bildigimiz bir rakibimiz, fazla uzerine gidersek "ataturk da soyle lololo aslinda, adam da hakli" falan diyebilecek tiynetteler, bir sonraki demecleri olabilir...
 • 84
  atatürk posterini tutmayarak atatürküb hatırasına karşı kötülük değil bilakis iyilik yapan sporcudur.
  keşke yunan kazansaydı diyen akılsızlara yunan kazansa ne olacağını yüz yıl sonra tekrar göstermiştir.
  memlekette o kadar çok atatürk düşmanı insan var ki yunan bir sporcuya laf etmeye gerek dahi yok. kaldı ki adam efendi efendi durmuş, herhangi bir hareketi olmamış.
  hakarete varan bir tavrı olsaydı zaten fener taraftarı da maçta tepki koyardı. fanatizmin bu boyutuna gerek yok.
  ha, galatasaray 11 yabancıyla oynuyor diyorlar da bunu söylemiyorlar televizyonlarda derseniz ben de size o tvlerde ne zamandır gazi anılmıyor bir bakın derim.