• 671
  nba tarihinin en çok şut kaçıran oyuncusu.

  global bir figürdür. ancak, dünya’nın hakkını verdiği ama türkiye’de bu kadar abartılan başka bir marka da muhtemelen yoktur.

  dünya tarihinin en iyi 10 oyuncusundan birisi değildir ancak türkiye’de en iyi ikisinden birisi olarak görülmektedir. bunun belli başlı iki sebebi var.

  birincisi, türkiye’de nba yayınlarının yaygınlaştığı dönemde shaq’le beraber yaptığı threepeat tabi ki. ikincisi de sosyal medyanın yaygınlaştığı ve çoğu gece cnn türk’te nba izleyebildiğimiz dönemde aldığı back to back şampiyonluk.

  kobe tabi ki büyük bir oyuncu. tabi ki büyük bir karakter. ama o karar da değil dostlar.
 • 673
  izlerken insana kendisini şanslı hissetmesini sağlayan spor efsanelerindendir. birini izlemenin insana kendisini şanslı hissetirmesi aptalca bir duygu olarak gözükebilir. ama bu aptalca duyguyu insanlara haz vererek yaşatması o kişiyi efsane yapar. kobe'nin onca estetikliği, oyun zevki, hayvani maç performansları varken yok artık kobe yerine reklam sloganı olarak yok artık lebron james argümanı çıkması çok üzücü. lebron mu daha iyi yoksa kobe'mi bunu bilmem ancak "yok artık" lafı bana göre kobe bryant'a daha çok yakışırdı.
  96-2000 jenerasyonu doğumlu yeni nesil basketbol izleyicileri tarafından, büyük ihtimalle 2010 sonrası sakatlık yıllarını görmüş olmalarından abartıldığı söyleniyor. bana kalırsa günümüz starları durant, antetokounmpo, james harden gibi isimler kobe'nin yanında en fazla batman'in yanındaki robin olabilirler.
 • 674
  sadece türkiyede abartılan bir oyuncu falan değildir kobe bryant. dünyanın her yerinde, özellikle michael jordan'dan sonraki periyodda oynamış en büyük oyuncudur veya en kötü ihtimalle ikincidir. bilemiyorum bu güzide tespit neye dayanılarak yapılmış ama saçmalıktan başka bir şey değil. abd'de de kime sorsanız, bir kobe hater'ı dahi olsa, kobe'nin ne kadar özel bir oyuncu olduğunu size söyleyecektir.

  fiziksel ve atletizm yönünden kendi pozisyonundakilere göre avantajlı olmamasına rağmen ((bkz: lebron james) ve (bkz: wilt chamberlain)), nba tarihinin en skorer 3. oyuncusudur. hem içeriden hem de dışarıdan bitirebilen, 12 kere yılın defansif takımına seçilmiş, 18 kere all star olmuş, tek maçta 81 sayı atmış, bitik halinde dahi jübile maçında 60 sayı atmış bir oyuncu için abartılıyor demek nasıl bir mantıktır çözemedim açıkçası. cristiano ronaldo da büyük ihtimalle tarihteki en fazla freekick denemiş ve kaçırmış birkaç futbolcudan biri olabilir. aynı mantıkla bu da onu abartılmış, freekick atamayan bir loser yapıyor sanırım.

  üstelik çalışkanlığı, azmi, özgüveni ve liderlik özellikleri ile de etrafındakilere örnek olmuş bir figürdür kobe bryant. izlememiş olan varsa murat murathanoğlu'nun yaptığı 2 parçalık kobe bryant belgeselini şuraya bırakıyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=futkQMd7q_c
  https://www.youtube.com/watch?v=TITL-lQ9FSE
 • 675
  benim çocukluk kahramanımdı kendisi ile duygusal bir sevgim var. bildiğin abim gibi seviyorum lan kendisini. kendisi basketbolu bıraktı 3 yıl nba izlemedim.

  yeni yetmeler boş sallıyorlar kobe'ye. kobe zor anların adamıdır tam bir winnerdır. lebron james ile kıyaslamalara girmiyorum her oyuncu kendi özelinde çok özel lakin en az lebron kadar iyidi zaten kendisi fakat istatistiksel olarak kıyaslamaları geçtim kendisi çok estetikti. bence kendisini en özel yapan şeylerden biri de buydu. michael jordan'un bile yıllarca lebron'un oynadığı ligde kendisine olan övgü sözlerini biliyoruz.

  kendisi için her gece alarm kurar uykusuz okula giderdim. toronto'ya attığı 81 sayı attığı maçı canlı izleme fırsatım oldu tv de tabi :) maradona jordansa messi kobe dir arkadaşlar.
 • 676
  nba tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 3 4 oyuncusundan biri. nba tarihinde en fazla şut kaçıran oyuncudur ayrıca. ancak bu en çok şut kaçıranlar listesinin ilk 10'unda jordan, abdul jabbar, iverson, malone, wilt de vardır.

  kaldı ki bir oyuncuyu sadece istatistiklerle açıklamaya kalkarsanız alex hagi kıyasına ve sonucuna da itiraz etmemek gerekir o halde. kobe büyük bir winner'dır. jordan sonrası nba'in gördüğü en hırslı, en sert karakterli adamdır. her düştüğünde ayağa kalkmasını ve zirveye çıkmasını bilmiştir.
 • 677
  (bkz: #2741876)

  gelen tepkilerden sonra kendimi açıklama gereği hissettiğim oyuncu. kariyerinin son 4 senesinde playoff yapamamıştır. bu 4 sezonun da sadece 1,5 sezonunu kaçırmıştır. mevzu takımsa, aynı dönemde lebron james’in finale çıkarıp 2 maç aldığı kadro: dellavedova, jr smith, tristan thompson, timofey mozgov.

  yaşsa eğer sıkıntı, aynı dönem içinde tim duncan 37 yaşında şampiyon olmuştur.

  tarihin en çok şut kaçıran oyuncusu olduğunu söylememe tepki gelmiş. ben bunu kendisini kötülemek için değil oyun tarzını belirtmek için söyledim. rookie senesinde shaq’a pas vermeyecek kadar cesur ve bencil bir abimizdi kendisi.

  bencil olduğunu da reddetmezsiniz heralde?

  veya 6 şampiyonluğu olan jordan’dan iyi değildir dimi, üst üste 8 sene final yapan lebron’dan da iyi değildir bence. tarihin en skoreri kareem? nba’i değiştiren wilt? nba’i nba yapan bird-magic ikilisi? malone, duncan? tarihin en iyi uzunu hakeem? hangilerinden çok net daha iyi kobe? shaq olmasa threepeati yapabileceğini iddia edebilir miyiz?

  kimse kobe’nin türk insanının gözündeki yerine laf etmiyor. kimse kobe’nin müthiş bir karakter olduğuna, bitmek tükenmek bilmeyen hırsına laf etmiyor. emin olun en az siz kadar hayranım kendisine. ama lebron’dan da daha iyi olduğunu söylemeyin be abi. abartılmaması gerektiğini söylüyorum sadece. yeni yetme falan, olmuyor.
 • 678
  hala neden "türk insanının gözü" gibi bir saçmalıkta ısrar ettiğini anlayamıyorum üstteki arkadaşın. kobe bryant, amerika birleşik devletlerinde de bir idoldür. nba takip eden her kime sorsan ve kobe haterı dahi olsalar sana bunu söyleyeceklerdir. bilemiyorum amerika birleşik devletlerine gitmiş veya yaşamışlığı var mı üstteki arkadaşın ancak bu söylediklerim tecrübeyle sabittir.

  son 4 sezonunda playoff dahi yapamamış gibi bir anlamsızlık öne sürülmüş şimdi de, ondan sonra da clevelanddaki kadroyu gösterip ne kadar kötü bakın demiş. birincisi lakers batı konferansında olduğundan her türlü playofflara kalması çok daha zordur, ikincisi lakers pacific divisionu'nda olduğundan ve aynı divisionda gsw olduğundan playofflara kalması bir o kadar daha zordur, üçüncüsü kobenin oynadığı son 2 sezonda takımında jr smith, tristan thompson hatta delly ayarında dahi kimse yoktu ve takımdaki en iyi oyuncu jeremy lin idi. dolayısıyla bu argümanlar tamamen saçmadır ve aksine lebron james'in çok daha fazla yardım aldığının göstergesidir. keza lebron james son sezonda kuzma, ingram, ball gibi ortalama hatta ortalama üstü denebilecek oyuncularla oynamasına rağmen playoff yapamamıştır.

  tim duncan şampiyon oldugu zamanlarda ise takımda tony parker, ginobili, robinson, kawhi gibi üst düzey all-star isimler vardı. bu onun başarısına gölge düşürmese de, saçma sapan yok shaq olmasa threepeat olur muymuş, yok gasol olmasaymış kobe iş yapar mıymış argümanlarına da güzel bir cevaptır.

  kobe bryant bencildir fakat cristiano ronaldo da bencildir ve michael jordan da bencildir. lider oyuncu olmak hem sorumluluk almayı hem de bencil olmayı gerektirir. keza üstte de yazdığım gibi kariyerinin bir bölümünde çok iyi takımlarda, geriye kalan bölümünde ise çöp oyuncularla oynamıştır kobe. dolayısıyla çok top kullanması çok normaldir.

  lebron james'in üst üste 8 sezon doğu konferansında final yapması, kobe ile karşılaştırılamaz çünkü şartlar aynı değildir. ayrıca 8 finalde 3 şampiyonluk yaşaması da winner olmadığının bir göstergesidir. üstte de belirttiğim gibi lebron james fiziksel ve atletik olarak kendi pozisyonu için çok avantajlıdır. tabi ki bunu negatif bir durum olarak değerlendiremeyiz çünkü adamın elinde değil fakat fundemental, şut ve bitiricilik repertuarı olarak kobe ile karşılaştırılması kobe'ye hakarettir. ayrıca maçın son dakikasında topu lebron'un mu veya kobe'nin mi elinde görmek istersin sorusu 100 kişiye sorulsa, akli dengesi yerinde 100 kişi de kobe bryant cevabını verecektir.

  kobe bryant çok net bir şekilde lebron james'ten daha iyi bir "basketbol oyuncusudur". kobe, lebronun yapabildiği her şeyi yapabilirken (fiziksel özellikler olarak kobe'nin chase-down block yapmasını beklemiyoruz umarım zira o zaman josh smith de kobe'den iyi oluyor), lebron james hala kobe'nin yanına yaklaşacak bir dış şut tehdidi dahi geliştirememiştir. verilen örneklerin hiç biri kobe tarzında oyuncular olmadığı için yorum yapmaya gerek dahi yok. karl malone veya abdul-jabbar ile kobe'nin hangi özelliklerini karşılaştırmamız bekleniyor anlamadım. evet bravo kobe bryant, karl malone gibi hücum ribaundu alamıyor veya kareem gibi blok yapamıyor, harika.