• 20
    son dönemin popüler transfer yöntemi. aslında 6-7 sene öncesine kadar genelde büyük takımlar küçüklere gençlerini kiralardı. kısa ömrümde gözlemlediğim genel model buydu. sonra piyasa çıldırdı ve oyunculara ödenen bonservisler kulüp batıran cinsten hale gelince, uefa'nın da çeşitli yaptırım ve kuralları ile herkes herkesten bir şey kiralamaya başladı ve kulüp gelirleri daha garanti harcanmaya başladı sanki. yani geleceği şehre ülkeye ayak uydurup uyduramayacağını bilmediğin birine 30 milyon gömmeden önce gidilen bir deneme yolu oldu.

    bu konuda daha derin bilgisi olan yazarları sözlüğün bilgi dağırcığını genişletmek için göreve davet ediyorum.
  • 21
    uygun bir opsiyon varsa ödemeyi geciktirmek için mantıklı bir transfer yöntemidir. örnek vermek gerekirse mostafa mohamedi yanlış hatırlamıyorsam 6 ay transfer + zorunlu uygun bir opsiyonla alarak ödemeyi geciktirmiş ekonomik olarak rahat etmiştik. ama gedson fernandes gibi opsiyonsuz ve ya talisca gibi imkansız opsiyonlarla yapılması saçma transfer yöntemidir.

    kiralık oyuncu gelir, sezonun adamı olur ve takım onu alamaz. çünkü opsiyonu çok yüksektir ve ya yoktur. başka takımlar araya girerek oyuncuya çökerler avrupadan. biz de 1 sezon yaşadıklarımızı hatırlayarak iç çekeriz. o yüzden çok sağlıklı bir yöntem değildir kiralık transfer. önü arkası iyi düşünüldüğü zaman artıları olabilir ama kiralık olarak gelirken oyuncunun bizde kalacağına inanmamız gerekir. inanmaktan ziyade öyle olması gerekir. aksi halde her zaman kiralık oyuncu çok iş yapar ve hiçbir zaman bize kalmaz. onyekuru gibi gidip formu düşünce geri gelip en son bizim bile vazgeçeceğimiz oyuncular da görülebilir. böyle vakalar da vardır tabii.
App Store'dan indirin Google Play'den alın