• 19
    takımı geliştirmek için kullanılan bir planlama politikasıdır. takıma kiralık futbolcular katılabileceği gibi, gelişimi için futbolcular kiralık da gönderilir.

    dünyanın en büyük takımları*, bu planlama sayesinde hep oyuncu geliştirirler ve/veya para da kazanırlar. galatasaray bu sezon planlamasında, bu politikayı çok iyi takip etmiş ve oyuncularını kendilerini geliştirebileceği takımlara göndermiştir, emre akbaba, yunus akgün, batuhan şen, okan kocuk, emin bayramgüzel örneklerdir. ozornwafor, sekidikakötü örneklerdir. ali yavuz kol, süleyman luş, erkan süer, abdussamed karnuçu, eh işte denilecek örneklerdir.

    ama asıl sıkıntı, kiraya gönderdiğin oyuncudan daha iyisini kadronda tutamamandır. eğer yedek kalecini kiralıyorsan, en az o kalitede bir yedek kalecin olması lazım. diyelim ki, oyuncu gelişti ve o yüzden mevcut oyuncularımızdan daha üst seviyede gözüküyor. o zaman da kiralamadan önceki halinden daha iyi oyuncun olması lazım. bu konuda hata yaptığımız için, bu oyuncuların gidişleri ve bugünkü performansları neticesinde planlama ve müsebbipleri eleştiriliyor.

    bir de türk oyuncuların sosyal medya ve/veya tribündeki baskılardan çok etkilendiğini de gösteriyor bence. oyuncuların zihinsel sınırlarını zorladığımız için performansları da düşüyor. ki bu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir konudur. bu yüzden, bu kötü gidişatımızda küçük küçük herkesin hatası var. aynı bu durumda* da olduğu gibi.